Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

Czyli, szkoda zachodu aby znów żywopłot wyrósł. Posieję parę ziarenek i posadzę gdzieś pod płotem. Zobaczę czy choć owoce ma smaczne o ile też nie będzie późny. Te małe karłowe rodzynki pamiętam, że zamawiałam je z wysyłki z Forexsplu lub Willamsa bardzo dawno, dawno temu. 7 lat temu znów wzięłam z Forexpolu i też były wysokie i późne przez co zniechęciły mnie na parę lat.W zeszłym roku z zakupionych nasion też były wysokie i póżne ;:223 . Chyba to już będzie jak na loterii trafić na tą smaczną karłową odmianę. A co sądzicie o tych ,,rodzynkach" z marketów aby wykorzystać ich nasionka z owoców.
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

A czemu nie poprosisz kogoś z forumków,kto miał niską,sprawdzoną odmianę?
Na akcji też było sporo niskiego rodzynka.

Ja będę siać po raz pierwszy w tym roku i mam nadzieję,że rodzynek będzie niski,wczesny i smaczny :lol:
Pozdrawiam serdecznie- Ela
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 860
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

Ja miałam od Legutki, był niski (choć na paczce było napisane, że dorasta do 100cm) miał może z 30-40cm, był dość rozłożysty :D
Siałam po raz pierwszy, zobaczę w tym roku, czy to był przypadek, czy taki jest.
Pozdrawiam, Kasia
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

W zeszłym roku w rodzynku z PNOSu zabrakło mi dosłownie tygodnia, by zebrać owoce. Rozsadę robiłam tak jak jest wskazane na opakowaniu, czyli IV.

Teraz mam Vilmorin (wg opakowania siew II-III) i Legutko (wg opakowania siew 20 III - 15 V).

Proszę podpowiedzcie, siać już rozsadę, czy czekać?? :roll:

oraz, czy (mocno) przykrywacie ziemią nasiona przy rozsadzie?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

Nie pamietam o jakiej porze wysiewałem swoje rodzynki w zeszłym roku, jednak miałem straszne problemy z kiełkowaniem. W tym roku mam już nasiona z własnych zbiorów i mam ich sporo. Dlatego już pierwsze siewy poczyniłem. :D

Nasionka podkiełkowałem na waciku i później ułożyłem na ziemi w pudełku, które następnie przykryłem cieńką warstwą ziemi.

Obecnie wyglądają tak Obrazek
Awatar użytkownika
joannamm
500p
500p
Posty: 577
Od: 27 lut 2013, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie, nad rzeką Brdą

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

Dwa lata temu siałam rodzynki brazylijskie 17 lutego, nie przykryłam ich ziemią bo tak gdzieś wyczytałam i nic nie wyszło. Po dwóch tygodniach dałam na nie 0,5 cm warstwę ziemi i codziennie trochę spryskiwałam wodą i po tygodniu był gąszcz. Owocowały od początku sierpnia do października a potem /ponieważ były w doniczkach 7 litrowych/ poszły do domu, przestałam podlewać i się zasuszyły a w środku były jędrne i tak miałam rodzynki świeże do marca następnego roku i były takie słodziutkie.
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

jutlandia pisze:
Teraz mam Vilmorin (wg opakowania siew II-III) i Legutko (wg opakowania siew 20 III - 15 V).

Proszę podpowiedzcie, siać już rozsadę, czy czekać?? :roll:
Miałam Vilmorin w zeszłym roku, siałam bardzo wcześnie (sprawdziłam - 9 lutego), bardzo długo wschodziły, a potem wolno rosły (bez porównania wolniej niż kwiaty, czy pomidory).
Miały masę liści a na krzakach tylko pojedyncze owoce. Były krzaki, które w ogóle nie kwitły.

W tym roku zaopatrzyłam się na akcji w nasiona niskiego rodzynka i mam nadzieję, że będzie to udany pod kątem rodzynków sezon. Pyt. do osób, które miały tą prawdziwą niską odmianę, czy już wysiewacie?
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

Dzięki wszystkim. Posiałam dziś Legutko i Vilmorin - mam nadzieję w tym sezonie porównać.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

Ja wysiałem kilka, co widać w moim poście powyżej. Kiedy dosieje kolejne, jeszcze nie wiem. :) Dziś będe je rozsadzał.

W zeszłym roku przymrozki ścieły krzak, gdy miał jeszcze masę owocków, dlatego w tym chce jecmieć wcześniej. Tak naprawde działam trochę na oślep, gdyż w tamtym sezonie miałem straszny problem z kiełkowaniem nasion, a później z ich wolnym wzrostem. Dziś mam swoje nasiona, które ładnie kiełkują, więc mogę sobie pozwolić na eksperymenty. :D
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

W ubiegłym roku miałam brazylijskiego. W smaku genialny. Roślina powyżej metra wysokości. Strasznie szeroka i krzewiasta. Nie zebrałam wiele owoców bo szybko przymrozki przyszły.
Siałam w 2 połowie marca. W tym roku już mam wysianego. Muszę jeszcze znaleźć miejsce na wystawie południowej a nie wschodniej. Powinno być git :)
Wiele by to rozwiązało :)
Pozdrawiam Jola
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

Laryssa11 pisze:
jutlandia pisze:
(...)
W tym roku zaopatrzyłam się na akcji w nasiona niskiego rodzynka i mam nadzieję, że będzie to udany pod kątem rodzynków sezon. Pyt. do osób, które miały tą prawdziwą niską odmianę, czy już wysiewacie?
Aunt Molly's - jeszcze nie. Ja w zeszłym roku miałam kupione nasiona wysokiego, siane pod koniec lutego. Nie wzeszły. Agulka mi nasiona przysłała niskiego - bałam się, że nie zdąży (siany na początku kwietnia). W połowie lipca zaczęłam jeść owoce i to aż do mrozów plonował (u mnie szybko rósł po przepikowaniu - pikowałąm je w domu chyba z 3 razy). Tu w wątku sporo osób ma je z samosiejek - w gruncie w maju rosną i też plony są.
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

Dobrze wiedzieć,bo już się przymierzałam do wysiewu :wink:
Pozdrawiam serdecznie- Ela
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

A ja godzinę temu wysiałam. No cóż będą się męczyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”