MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Maćku kokony oczyściłam palcami i to dość dobrze ale jednak ocieranie się o jakis delikatny sypki materiał to dodatkowe czyszczenie , które uspokoiłoby moje sumienie, że zrobiłam wszystko co możliwe dla tych zanieczyszczonych kokonów.
fire28 masz rację - byłam w sklepie i nie mają tak drobnego jaki by nam pasował do "tej operacji'.
Mąż przyniósł z działki bo zawsze mamy zapas i już wszystko zrobione - oby im takie "operacje" nie zmąciły błędnika równowagi ... :;230
Zostawiłm sobie około 1000 kokonów, reszta dla przyjaciół bo namawiałam i ... dojrzeli do tematu :D
Teraz czekam na silniejszy mróz i idziemy po trzcinę.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Widzę Suppa, że te wstrętne muszki też stanowią pewien procent pasożytnictwa u ciebie. I to biorąc pod uwagę,że zawsze wszystko porządnie wyłuskasz i wyczyścisz.
Ciekawi mnie na co można je wyłapać gdzieś z boku hodowli.Muszki owocówki ciągną podobno na ocet winny z wodą lub papkę owocową.Tak żeby te cholery wlazły i się potopiły.Ponoć karmią się jako owady dorosłe pyłkiem i nektarem na kwiatach...
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Muszek trochę było, jednak roztoczy więcej.

Pasożytów u siebie raczej nie uniknę, ponieważ dużo murarek dla których brakuje rurek zamieszkuje w okolicy samodzielnie. Np. w moim leciwym już drewnianym kurniku jest pełno różnego rodzaju otworów i szpar, które wiosną były wręcz oblegane i zostały skrzętnie wykorzystane przez murarki i nie tylko :) A takich budynków i różnych miejsc na siedliska jest w okolicy dużo. Niestety pewnie w ślad za nimi poszły też pasożyty i nic się na to nie poradzi :?
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Maćku faktycznie w Twoim przypadku niezbyt możesz te pasożyty wyeliminować ale ... coroczny przegląd kokonów po wyłuskaniu i zmiana pęczków trzciny w dużym stopniu poprawia stan takiej sztucznie stworzonej kolonii murarek.
Na początku mojej przyjaźni z nimi byłam bardzo zaskoczona ... " pszczoła samotnica" i tak chętnie żyje w kolonii ???
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

christinkrysia pisze:pszczoła samotnica" i tak chętnie żyje w kolonii ???
Bo ta pszczoła jest samotnicą, bo pracuje samotnie na swoje prywatne konto! Ma swoją rurkę i tylko o nią dba, nie interesując się towarzystwem na jaki jest skazana. Jeśli chodzi o kolonię to my sami ją na nią skazujemy, dając w jednym miejscu dziesiątki czy nawet setki ja nie tysiące rurek do zasiedlenia. :wink:
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

FIRE28 Prosiłeś to masz :)
Nazwa freza DIA.-12
Jednolita deska< nie sklejka> pocięta po 23 cm odcinki, grubości 1,8cm
odstępy miedzy rowkami 8mm ale mogą być mniejsze
dziurki w najgłębszym miejscu 0,8 -1,0 cm

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek

i pytanko zagnieździła się u kogoś miesierka?? może ktoś chętny do podzielenia się?? albo wymiany osima?






Zapraszamy do części 4 tego wątku
:)
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”