Hippeastrum i nie tylko

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
siobra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 sty 2015, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Ciekawa jestem w jakim wieku jest moja cebulka. I nie mogę się doczekać kiedy zakwitnie.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

brumbram nie mogę ani potwierdzić ani zaprzeczyć jakoby zwartnice lepiej rosły w małych, ciasnych doniczkach. U mnie rosną w niezbyt ciasnych i rosną bardzo dobrze. A odmian niechętnie wytwarzających cebule potomne nie zmusimy do rozmnożenia hodując je w ciasnych doniczkach :wink:

magda111123 odpowiednio sterowane cebule dostępne mogą być o różnych porach roku, nigdy nie jest za wcześnie :wink:

ktoś na wymianę jestem zawsze chętny :wink: z tym, że cebule 'Lemon Lime' będą gotowe do kwitnienia dopiero za rok :wink:

'Red Lion' jak zawsze chętny na rozmnażanie :)
Obrazek

A czy ktoś wie co jest na zdjęciu poniżej? :?:
Obrazek
Parrocja
200p
200p
Posty: 229
Od: 10 gru 2014, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Mi się to kojarzy z przekwitniętą Nerine Bowdenii, ale ja ją sadzę w ogrodzie.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Parrocja zgadza się :D to jest Nerine bowdenii. Według mnie niedoceniona roślina cebulowa kwitnąca późnym latem i jesienią. Ja hoduję ją w doniczce, mam ją o kilku lat, jak odnajdę zdjęcie podczas kwitnienia to zamieszczę. Nie ryzykowałem z sadzeniem do gruntu ponieważ ona kwitnie czasem tak późno, że obawiam się, że wcześniej ją przymrozki zetną niż ona rozkwitnie :wink: Będę próbował wysiać jej nasiona, których mam kilka. W przyszłości chcę spróbować skrzyżować nerinę i Amaryllis belladonna :wink:
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Bardzo się cieszę ,że zechcesz się wymienić :D
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Masz takie zdrowe cebule z mnóstwem "dzieci". Super się je ogląda.
Widać, że Dbasz o nie.

Ja, w tym roku, zerwałam nasienniki na Red Lion, niech odpocznie.

A Znasz krzyżówki odmian swoich siewek?
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

justus27 rozumiem, że pytasz o to czy wiem od jakich rodziców pochodzą siewki? najstarsze cebule są krzyżówką 'Red Lion' i 'Lemon Lime' bo innych wtedy nie miałem, te z zeszłego roku są opisane (choć nie wszystkie) - każda doniczka ma swój numer i w zeszycie mam zapisane co to za nasiona były. Choć czasem mam zapisanego tylko jednego rodzica ponieważ był to czas gdy się właściwie przeprowadzałem i trochę mi się wszystko przemieszało;)

A poniżej kwitnąca ciekawostka:
Obrazek
Obrazek

Tak, to jest grubosz;) pierwszy raz zakwitł (a dokładnie to zakwitły bo moja mama ma 2 takie same drzewka) 3 lata temu. Z tego co pamiętam to my tego grubosza mieliśmy zawsze, jak byłem małym dzieckiem to mieliśmy spore drzewko, ono było wielokrotnie odmładzane i te 2 drzewka to kolejne sadzonki z tego samego okazu. Zakwitły już przed Bożym Narodzeniem więc już 1,5 miesiąca kwitną. Nie wiem co wywołało indukcję kwitnienia. 3 lata temu pierwszy raz spędziły całe lato na dworze, były zaniedbane bo wiecznie rodzice zapominali je podlewać, nie wyglądały rewelacyjnie ale po wniesieniu do domu po pewnym czasie zakwitły. W zeszłym roku nie kwitły, w tym znowu kwitną. Ogólnie wyglądaja przepięknie obsypane kwiatami.
Awatar użytkownika
brumbram
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sty 2015, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Piękny, więc nazywa się grubosz? Moja teściowa ma identyczny okaz i mówi na niego pieniążek.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Oto aktualny wygląd jednego z moich parapetów:
Obrazek

Dendrobium nobile, które znajduje się w środku jest prezentem urodzinowym od moich znajomych. Jest przepiękne. Hippeastrum w wazonie po lewej to jest to moje ciemno różowe Hippeastrum. Pęd został ścięty w celu uzupełnienia innego prezentu - dostałem tort urodzinowy wyglądający jak kremowo-żółta doniczka wypełniona ziemią, w środek został wbity właśnie ten pęd kwiatowy zwartnicy;) Moi najbliżsi wiedzą, jakie prezenty lubię;) Dostałem też między innymi cebulę Hippeastrum 'Red Bull' - więc pierwsze co zrobiłem to poszukałem go w Internecie. I co? tylko na allegro da się znaleźć amarylisa 'Red Bull' - nigdzie indziej nie ma wzmianki o takiej odmianie więc to jest pewnie 'Red Lion', 'Royal Red' lub inny łudząco podobny;) Alei tak się z cebulki cieszę;)
A co do Amaryllis belladonna, o którym wcześniej pisałem - cebule już są u mnie - ale oczywiście jak to pracownicy kochanej poczty - nie zostawiono mi awizo. Pierwsze awizo dostałem przy drugim awizowaniu przesyłki (z datą pierwszego awizowania a nie drugiego) - i w ten sposób zamówione 2 amarylisy spędziły tydzień szczelnie zamknięte w kartonie. Były w stanie bardzo kiepskim, wszystkie liście blado żółte (u jednej cebuli nie do odratowania, u większej część liści miała jeszcze barwnik, głównie nasady), mniejsza cebula zaczęła gnić. Na szczęście cebule odżywają, zaczęły wypuszczać już nowe liście (mniejsza cebula nie ma żadnego liścia w tym momencie, wszystkie straciła). Jak trochę odrosną to wrzucę zdjęcia aby pokazać jak wielka jest różnica między amarylisem a Hippeastrum
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Super kwitnienie grubosza.Ale dendrobium ma cudowne połączenie koloru na kwiatach.
siobra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 sty 2015, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Moja ślicznotka już kwitnie ;:138

Obrazek

Obrazek

I od kiedy zaczęła rozwijać pąki nie wygina się tak do światła. Stoi prościutko.
Już marzę o następnej cebulce :heja
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Bardzo ładne to Twoje Hippeastrum siobra :)
Pęd w czasie kwitnienia również będzie się przechylał do światła ale znacznie słabiej - jest to spowodowane sposobem wzrostu i jego szybkości. Jak mniemam pęd rośnie dzięki merystemowi wstawowemu - dzięki czemu rośnie bardzo szybko i bardzo szybko pęd odgina się w kierunku światła (co spowodowane jest szybszą elongacja komórek od strony zaciemnionej pędu połączonej ze szybkim wzrostem pędu), gdy pęd zaczyna kwitnąć merystem bardzo spowalnia swój wzrost przez co pęd już się tak nie odgina ale komórki od strony zacienionej pędu dalej będą ulegały elongacji więc pęd dalej będzie się wyginał;) ale znacznie wolniej;) u mnie pędy tak szybko rosły, że jak do późna siedziałem przy świetle to pęd odginał się do żarówki;) Ja czekam na kwitnienie chwilowo ostatniej zwartnicy, kolejna zakwitnie, mam nadzieję, w marcu lub nawet później;) zeszłoroczne siewki obudziły się ze spoczynku - ich młode liście są wręcz nieproporcjonalnie duże w porównaniu z ich mała cebulą;)
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

O jakie piękności!! U mnie też jeden hipek zakwitł, zrobię w wolnej chwili fotkę i się pochwalę.
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”