Głóg (Crataegus) wymagania,porady i inne dyskusje

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Margita
500p
500p
Posty: 529
Od: 21 kwie 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jaki głóg wybrać?

Post »

Bardzo bym chciała mieć głóg jednoszyjkowy, taki zwykły. Czy to prawda, że nie powinno się go sadzić blisko jabłoni?
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Jaki głóg wybrać?

Post »

Witam,

A jak odróżnić jednoszyjkowy od dwuszyjkowego?

Pozdrawiam serdecznie
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaki głóg wybrać?

Post »

Choć bardzo podobają mi się głogi, nie posadziłabym w ogrodzie, chyba, że ogród masz w hektarach. Strasznie się rozprzestrzenia, nie wiem, czy przez korzenie czy nasiona. u mnie za ogrodzeniem rywalizuje z robiniami akacjowymi i osiką. Na dodatek jest wredny, bo wykopać roczną roślinę niezwykle trudno. Ja tak straciłam migdałka. Nie zauważyłam, jak w migdałku wyrósł mi na metr. Próba wykopania skończyła się śmiercią migdałka. Wiosną zrobię fotki, pięknie wyglądają, te o różowych kwiatach to wielkie drzewa, białe nieco mniejsze, ale bardziej agresywne.
Ostatnio zmieniony 4 lut 2015, o 20:27 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: robinia ? akacja
Viola
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2870
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Jaki głóg wybrać?

Post »

Lex pisze:Witam,

A jak odróżnić jednoszyjkowy od dwuszyjkowego?

Pozdrawiam serdecznie
Lex, bardzo zrozumiale jest to opisane na tej stronie.
"Rodzaj głóg obejmuje 150-200 gatunków (niektórzy botanicy doliczyli się ich nawet 1000!)"
http://drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/glog/glog.php

Odkąd zamieszkaliśmy na wsi, wiedziałam że głogi zagoszczą w moim domku pod sosnami,
po pierwsze primo :wink: - kocham drzewa
po drugie primo :wink: - pozyskiwanie kwiatów i owoców w swoim ogrodzie zamiast hasać po miedzach i mieć nadzieję że kiedy pryskano pola, nie było wiatru, a przecież teraz pryskają uprawy chemikaliami "co rusz"

Ze szczenięcych lat pamiętam najpiękniejszy głóg w moim życiu, Paul's Scarlet poniemiecki, piękny, ogromny, musiał być bardzo stary bo objąć go rękami było dość ciężko. Co roku zakwitał wielką chmurą różowych różyczek, zawsze na moje imieniny, to znaczy pod koniec maja.http://www.boryslawice.com/pl/p/Glog-Pauls-Scarlet/130 Utożsamiam się z tym drzewem, więc musiał być w moim ogrodzie. Do towarzystwa dosadziłam kwitnący na biało głóg jednoszyjkowy http://www.projektoskop.pl/encyklopedia ... ,3544.html

mam nadzieję że za kilka lat będę mogła zamiast uganiać się po miedzach, wyjść do ogrodu i zebrać kwiaty i owoce z własnych głogów :D
A warto http://herbarium.republika.pl/ziola/glo ... jkowy.html
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Jaki głóg wybrać?

Post »

Przestrzegam przed roznoszeniem bakterii zarazy ogniowej. Głogi są na nią podatne i mogą przyczyniać się do przenoszenia jej na drzewa ziarnkowe. To nie musi być reguła, ale zawsze podwyższone ryzyko.

Lex: Z uwagi na 2 szyjki w kwiecie głóg dwuszyjkowy ma w owocach po dwa nasiona. Po rozłupaniu owocu ładnie to widać. Liście są mniej powcinane niż u jednoszyjkowego. Poza tym jednak krzyżują się ze sobą tak często, że mogą być problemy z ich dokładną identyfikacją.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2870
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Jaki głóg wybrać?

Post »

"Wyguglałam" sobie ta zarazę :wink: , jest napisane ze podatne na nią są nie tylko głogi, ale wiele roślin z naszych ogrodów http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaraza_ogniowa
rośliny żywicielskie ? dziko rosnące głogi lub irgi, irgi tak bardzo popularne w poprzednich latach, myślę że w co drugim ogrodzie jest więcej niż jedna irga, u mnie nie ma ani jednej :wink: w zamian są dwa głogi.

Dziękuję Ernrud za tą informację, maje małe głogi będę objęte wiosennym miedzianowaniem i z tego co przeczytałam to nie tylko one :uszy
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Głóg `Paul`s Scarlet`

Post »

Powiedzcie mi proszę, czy mogę podkrzesać część gałęzi głogu Paul Scarlet, i jeśli tak to czy luty/marzec jest ku temu odpowiednią porą? Chodzi mi o to żeby pierwsze piętro gałęzi wyrastało na wysokości ponad 150 cm od ziemi.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Głóg `Paul`s Scarlet`

Post »

To już lepiej zaczekaj do końca marca jak mrozów nie będzie, trochę może popłynie z ran ale od razu będzie zabliźniać a nie wystawiać się przez 1,5 miesiąca na ataki patogenów.
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Głóg `Paul`s Scarlet`

Post »

Lepiej poczekać do marca:)
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Jaki głóg wybrać?

Post »

Ja posadziłam w zeszłym roku wzdłuż przyszłej alejki ogrodowej głogi dwuszyjkowe Pauls Scarlet, kupiłam takie szczepione na wys.ok.1,5 metra, miały takie mini korony ale tak ślicznie juz zakwitły... -zdjęcie jednego z nich w moim avatarze
A teraz zimą wiszą cały czas spore jagódki w kolorze żywej czerwieni.
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Głóg `Paul`s Scarlet`

Post »

Mój głóg ma już widoczne spore pączki
Obrazek

Wczoraj nie było mnie cały dzień, a dzis rano zobaczyłam, że oberwanych jest wiele gałązek, kilka zostało na ziemi...
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Głóg `Paul`s Scarlet`

Post »

Spotkaliście się może z czymś takim, że niektóre liście głogu mają pozasychane końcówki? Czy to choroba grzybowa?
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Głóg `Paul`s Scarlet`

Post »

Zauważyłam, że w tym roku wyjątkowo duże są owoce głogów. Jakby co najmniej 2x większe niż w innych latach. Oprócz Paul Scarlet mam wiele takich pospolitych rosnących jako drzewa lub krzewy.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”