Hippeastrum i nie tylko

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

A ja zawsze obcinam pęd po przekwitnieniu :( . Faktycznie , powinnam zostawić do zaschnięcia .
Dziękuję za odpowiedź o młodych cebulkach :D
dominika_sz
100p
100p
Posty: 107
Od: 13 sie 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Dziękuje za rady, na pewno będę się do nich stosować jak już zdobędę roślinkę :)
To już za niedługo będziesz miał piękną kwitnącą odmianę, czekam na kwiaty w pełni rozwinięte.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Trochę poprzeglądałem stare zdjęcia i znalazłem pierwsze kwitnienie Hippeastrum u mnie - 'Red Lion' i 'Lemon Lime'. Wtedy też 'Lemon Lime' miał 2 kwiaty, tak jak i jego cebula potomna teraz;)
Obrazek
Obrazek
Łatwo zauważyć, że pędy kwiatowe były znacznie niższe niż teraz - co jest spowodowane terminem kwitnienia - wtedy kwitły w czerwcu i światła miały pod dostatkiem, kwitnąc w styczniu niestety wyciągają się do światła.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Dzisiaj w końcu rozkwitł 'Lemon Lime':
Obrazek
Ma największe kwiaty ze wszystkich zwartnic, jakie zakwitły u mnie w tym roku. Co prawda jeszcz jedno hippeastrum szykuje się do kwitnienia ale po pierwsze ma kwiaty znacznie mniejsze, a po drugie jego kwitnienie znacznie się opóźni ponieważ mój kot zrzucił je z parapetu i złamał starszy pęd kwiatowy...

Zrobiłem też porównanie wielkości kwiatów, które u mnie kwitły;) skala odzwierciedla centymetry;)
Obrazek
Niestety nie ma tu 'Red Lion' ponieważ jeden został u rodziców a drugą cebulę oddałem w prezencie - a jego kwiaty byłyby największe;) porównanie jest mi też potrzebnie do oceny cech zwartnic wysianych z krzyżówek (jak już zakwitną;))
siobra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 sty 2015, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Witajcie. Super wątek. Zachorowałam na hippeastrum. Jutro dzwonię po wszystkich ogrodnikach za cebulkami :D Jak tylko coś uda mi się zdobyć to będę prosić o rady w uprawianiu. Przepiękne kwiaty. Nie mam niestety żadnego doświadczenia z takimi kwiatami ale myślę że pomożecie. :)
dominika_sz
100p
100p
Posty: 107
Od: 13 sie 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Piękne kwitnienie ;:oj . Zrobiłeś super porównanie, przyda się na pewno wszystkim i może pomóc przy wyborze odmiany :)
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Będę oczywiście uzupełniał moje porównanie kwiatów różnych odmian Hippeastrum jak tylko u mnie zakwitną.
'Baby Star' przekwitło i niestety nie zawiązało żadnych nasion mimo usilnych prób zapylenia, ciemno różowe Hippeastrum nasiona zawiązało bez większego problemu. Trochę niepokoi mnie też wygląd 'Baby Star' - na 2 liściach już zauważyłem niepokojący czerwony pas aczkolwiek nie pasuje mi to aż tak bardzo do działalności grzyba, raczej wygląda to na uszkodzenie mechaniczne - i na myśl przychodzi mi roztocz narcyzowy... muszę uważnie się przyjrzeć wzrostowi liści i ocenić co dolega roślinie.
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Witaj sauromatum, cieszę się że trafiłam na Twój wątek. Również jestem miłośniczką hippeastrum, choć mocno początkującą.
Twoja kolekcja robi ogromne wrażenie, zaznaczam wątek i na pewno będę powracać.;)
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Poniżej zdjęcie Hippeastrum, które kot zrzucił i złamał się pęd kwiatowy. Mam nadzieję, że ten 2 pęd zakwitnie;)
Obrazek

A tutaj wygląd 2-letnich cebulek - gdyby patrzeć tylko na liście to one są większe niż część dorosłych roślin - ale cebulki mają dużo mniejsze;)
Obrazek
Awatar użytkownika
brumbram
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sty 2015, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Moja zwartnica kwitnie juz trzeci raz w tym roku ma trzy pędy. Chcialabym wstawic fote ale nie umiem
Awatar użytkownika
brumbram
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sty 2015, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Nie wiem czy to tu pisac jak cos to prosze mnie odeslac czy jest jakis sposob aby zwartnica wypuscila cebulki przybyszowe?
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

:wit
Kolejny świetny wątek dotyczący hipeastrum ;:63 .
W ubiegłym roku próbowałam skrzyżować dwa osobniki (nn) kwitnące w jednym czasie, niestety nie zawiązały nasion.
Będę śledzić Twoje poczynania.
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
andziula30
200p
200p
Posty: 338
Od: 9 kwie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Witajcie. :wit U mnie rozkwitł pierwszy z kilku posiadanych. Nigdy nie interesowałam się odmianami,zbierałam bo podobały mi się kwiaty.Tego mam od babci ,dostałam jakieś 20 lat temu ,pierwsza cebulka padła a to już jej potomstwo. Ktoś wie jaka to odmiana?
Obrazek
I niech patrzą liście, tak łatwo upaść jak one wszystkie.
Niech kwiaty zobaczą, że ludzie choć tańczą razem, sami płaczą...
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”