Podłoże do storczyków

ODPOWIEDZ
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Po tym jak napisałem o tym wstrzymanym rozwoju przez okres zimowy to się zorientowałem, że przecież ten drugi- niekwitnący storczyk ma dokładnie takie same warunki a wypuszcza korzenie i liście rosną z dnia na dzień, więc moim zdaniem to wszystko przez kwiaty.. Swoją drogą to dzisiaj się rozwinął kolejny, ostatni, trzeci pączek :wink: mała rzecz a cieszy :)
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Jeden z moich falków, którego prawie zmarnowałam jest w okresie regeneracji (miał uszkodzone korzenie przez za dużą ilość nawozu i w efekcie na początku procesu regeneracyjnego nie miał żadnego korzonka). Teraz ma trochę korzonków, dwa najstarsze liście są większe niż dwa najmłodsze, które zwyczajnie zatrzymały swój wzrost lub przyhamowały. Co najdziwniejsze widzę, że mimo, że dwa najmłodsze liście się nie wykształciły do końca to rośnie nowy malutki. Także różnie z tym bywa.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Teraz walczę z przędziorkami na drugim oknie, od balkonu. Dzisiaj właśnie zauważyłam jednego przechadzającego się po moim reanimku białym. :(
Korzeni już mnóstwo puścił, a zatrzymał się na trzech liściach. Na najmłodszym i jednocześnie najmniejszym pojawiła się żółta obwódka. W domu mam dwa koty, więc raczej chemia odpada. :|
Najchętniej wymieniłabym wszystkie kwiaty mamy na storczyki. ;:224 Z nich łatwiej jest myślę pozbyć się tych szkodników. ;:164
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Natko, co do dużo nawozu.. Korzenie storczykowi nie brązowiały miejscami, nad poziomem podłoża?
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Nie, w środku się zjarały, ale to stara historia, udało się, są nowe korzenie i kondycja rośliny się poprawiła, a czemu pytasz?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

natka_211 pisze:Nie, w środku się zjarały, ale to stara historia, udało się, są nowe korzenie i kondycja rośliny się poprawiła, a czemu pytasz?
Tak tylko pytam. Bo pisałaś że spaliło korzenie. Więc myślałam że i nad.
Po podlaniu, nie brązowiały?

O to mi chodziło. :wink:

Nawóz sztuczny w ilości podanej przez producenta, może spalić korzenie. Ale i naturalny, źle przepłukany może osadzać się na korzeniach. Tworząc nieregularne brązowe smugi. To ze starego doświadczenia z pierwszego mojego storczyka. ;:224
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Re: Zgniłe podłoże

Post »

natka_211 pisze:Jeśli będziesz utrzymywał stale wilgoć to zaczną Ci gnić korzenie. (...) Często podłoża które sprzedają w sklepach są zainfekowane z larwami ziemiórek gratis.
Wiem o tym że podłoże w storczykach nie powinno być mokre, dlatego napisałem "hipotetycznie".. Spokojnie, nie zamierzam przelewać tych roślinek, zdaje sobie sprawę jakie to dla nich groźne :wink:

A podłoże planuję wymienić na wiosnę i zastosuję metodę z prażeniem go w piekarniku zapobiegawczo, w razie jakby coś jednak w nim siedziało :wink:
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Też tego próbowałam i to nic nie dało w zasadzie... Tylko smród się roznosił po chałupie..
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Świeżpodłoże wystarczy prażyć w 120 stop. przez ok. 30 min. ;:173
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Natko w 200 stop. przez 30 min. nic dziwnego że zaczęło śmierdzieć spalenizną...

U mnie po wyjęciu z doniczki, kora jeszcze była troszkę wilgotna.
Piekłam w dobrze nagrzanym piekarniku, do 200 stop. przez 5 min. i nic nie poczułam. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Emilko był taki czas, że miałam hopla na punkcie prażenia, kupowałam w marketach podłoża. Ale stwierdziłam, że gra nie jest warta świeczki. Znalazłam podłoże naprawdę dobrej jakości z orchid sklepiku (niestety drogie jak na moją kieszeń), prawdziwa mieszanka kory a nie miału. Kilka sztuk storczyków nadal mam w tym podłożu i wszystkie się dobrze mają. Latem zaczęłam eksperymentować z samym keramzytem i jestem zadowolona (tym bardziej, że keramzyt jest ogólnodostępny i tańszy od tego podłoża). Prażenie w 200 stopniach czy w 120 stopniach nic nie daje, bo i tak po jakimś czasie zauważałam ziemiórki w marketowych podłożach.. może tylko ja miałam takiego pecha??? Nie wiem ale tyle się nawalczyłam z tym paskudztwem, że już niczego nie prażę ani nie cuduje tylko kupuje keramzyt, przepłukuje i sparzam we wrzątku i mam spokój z robactwem. Każdy ma swoje sposoby uprawy. U jednych coś się sprawdza,a u innych nie.
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Witajcie, ja już trochę hoduje storczyki i inne kwiaty, ale nigdy nie spotkałam się z ziemiórkami (Tfu tfu)

Wczoraj właśnie ratowałam storczyka - chłopak przelał i trochę mu się pogniło :( - ale skończyło mi się podłoże. Teraz dylemat mam bo mogę kupić "jakieś" w pomarańczowym markecie albo kore sosny/jodły dopiero w przyszłym tygodniu. Ewentualnie mam też keramzyt ..
Obecnie stoi w doniczce z wodą na dnie i odpoczywa..

Co proponujecie ?
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
domi93
200p
200p
Posty: 217
Od: 2 wrz 2014, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Wylej wodę i przesadź do keramzytu :)
Dominika :)
Zapraszam Do Mnie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=82859" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”