Hippeastrum i nie tylko

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Ja mam wysiane nasiona pochodzące z krzyżówki tego różowego z 'Red Lion';) ale najwcześniej za 2 lata zakwitną.
Własnie odszukałem zdjęcie z zeszłego roku takiego półpełnego hippeastrum - też nie mogę go teraz odnaleźć a był bardzo ładny i naprawdę sporo mnie kosztował...aż 5zł;) ja go kupiłem już takiego przekwitającego ale kwiaty były bardzo ładne.
Obrazek
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Tak dzisiaj wygląda moje wygląda ciemno różowe hippeastrum:
Obrazek

A poniżej wygląd moich 2-letnich, wysianych cebul:
Obrazek
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Czy wysiane cebule traktujesz jak całoroczne rośliny domowe ? Czy może mają okres spoczynku w zimie ? Mam kilka małych cebul i nie bardzo wiem jak z nimi postępować.
Awatar użytkownika
gianna
1000p
1000p
Posty: 2746
Od: 3 cze 2012, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Zobaczyłam Hippeastrum w tytule wątku, więc przeczytałam wszystkie wpisy. Jako, że hippeastrum uprawiam dopiero drugi sezon i wiedzę na ich temat mam znikomą, chętnie poczytam sobie Twój wątek. Zapewne dowiem się czegoś ciekawego. Dziś już nacieszyłam oczy wieloma odmianami, których wcześniej nie znałam.
Sprekelię od kilku lat uprawiam w gruncie. Co roku pięknie zakwita. Wykopuję jesienią i przechowuję cebulki w piwnicy. Ale pierwszy raz też zakwitła mi w doniczce w domu.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

gianna - witam kolejnego miłośnika tych pięknych roślin :D A sprekelii niestety nie mogę uprawiać w gruncie na ogrodzie
ponieważ w moim rejonie występują pobzygi... choć w czerwcu wystawiam je również do ogrodu ponieważ ryzyko zaatakowania przez pobzygę jest już znacznie mniejsze.

ktoś - z tego co czytałem to przez pierwsze 2 lata nie powinno się robić okresu spoczynku siewkom hippeastrum - ale moje siewki i tak od około 3 miesięcy nie rosną wcale, są podlewane ale oszczędnie ponieważ mimo, że im liście się nie zasuszają to widać, że one są w spoczynku. Tylko jedna zeszłoroczna siewka zupełnie weszła w spoczynek i zrzuciła liście. W tym momencie zaczyna odrastać i wygląda tak:
Obrazek
Obok widać 2 inne siewki. W każdym razie jeśli rośliny same nie hamują wzrostu to nie ma sensu robić im przymusowego spoczynku, w zeszłym roku wysiane zwartnice rosły u mnie zimą również. Tak czy inaczej - jeśli ktoś je zasuszy umiejętnie to nic im się nie stanie ale przez pierwsze 2 lata nie trzeba tego robić. Ja 2 lata rozumiem jako 2 sezony wegetacyjne - czyli cebule, które wysiałem w połowie 2013 roku zasuszyłem jesienią 2014 roku - 2013 rok uznaje jako 1 sezon wegetacyjny (jesienią nie miały spoczynku), w 2014 roku rosły do września a potem same zaczęły wchodzić w okres odpoczynku więc zostały zasuszone. Teraz są właściwie w pełni wegetacji i liczę po cichu na jakieś kwitnienie po kolejnym odpoczynku.

A poniżej dzisiejszy wygląd parapetu po powrocie z pracy...
Obrazek
Na szczęście koty (a raczej jeden z nich) nie niszczą mi cebul (niestety siewki niszczyły na potęgę, starszymi cebulami się nie interesują aż tak bardzo, chyba, że ich młodymi liśćmi lub ich suchymi łuskami). Na kolejnym zdjęciu uwieczniony jest sprawca wykopków w doniczkach;) drugi kot raczej nie kopie w doniczkach ale siewki niszczył również;) w tym momencie ten drugi siedzi mi na kolanach i mruczy;)
Obrazek
Moje koty są młode - starszy (ze zdjęcia) ma ponad 8 miesięcy, drugi ma 5 miesięcy, liczę na to, że jak już będą zupełnie dorosłe to im się odwidzi kopanie w doniczkach;)
Awatar użytkownika
nusia
1000p
1000p
Posty: 1042
Od: 3 mar 2007, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnyśląsk

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Piękny kotek -psotek :)
Ta odmiana ciemno różowa jest bardzo ciekawa.
Zawsze są po 4 kwity na pędzie?
Taką kupiłeś czy to krzyżówka?
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

nusia to ciemno różowe hippeastrum kupiłem w zeszłym roku w biedronce - opisane jako 'Sweet Pink' - nie oszukujmy się ale 'Sweet Pink' to to nie jest ale i tak jest ładne;) I ma nie zawsze po 4 kwiaty na pędzie;) oto zdjęcie dzisiejsze:
Obrazek
Jak widać jest 5 kwiatów na tym pędzie;)
Poniżej zdjęcie prawdopodobnie 'Lemon Lime', myślałem, że to 'Nymph' ponieważ rosły w takich samych doniczkach ale mogłem się domyślić po ilości cebul przybyszowych, że jest to 'Lemon Lime'. Znaczy się nie wiem czy na 100% ta odmiana to 'Lemon Lime' ponieważ na zdjęciach w Internecie 'Lemon Lime za każdym razem wygląda inaczej ale najbliżej mu do tej odmiany;)
Obrazek
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

'Baby Star już zaczął przekwitać, zostały mu tylko 2 kwiaty, przedwczoraj wyglądał jeszcze tak:
Obrazek

Do kwitnienia przymierza się już kolejne Hippeastrum, nie zawiódło ponieważ tak jak i rok temu, tak i teraz ma 2 pędy kwiatowe (jeden pomiędzy liśćmi):
Obrazek

Trochę brakuje mi miejsca w mieszkaniu na wszystkie kwiaty;) Aktualnie u siebie mam 4 dorosłe cebule Hippeastrum, 2 cebule sprekelii, 7 2-letnich cebul Hippeastrum z siewu, około 12 jednorocznych cebulek Hippeastrum z siewu plus 1 sępolię, niecierpka Waleriana, fuksję magellańską, zamiokulkasa, cykasa oraz jukę;) z tym, że u rodziców mam zapewne około 30 jednorocznych zwartnic, kilka dorosłych cebul, kilkanaście cebul 2-letnich oraz około 7 cebul sprekelii;) Mała kolekcja jest choć wolałbym mieć to wszystko u siebie i pod kontrolą;)
dominika_sz
100p
100p
Posty: 107
Od: 13 sie 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Witaj.
Piękną kolekcję hippeastrum posiadasz. Powiedz mi jaka jest według Ciebie ciekawa odmiana. Ja nie mam żadnego hippeastrum, ale przeglądając wątki forumowe coraz bardziej podoba mi się ta roślina.
Awatar użytkownika
orchidea177
200p
200p
Posty: 227
Od: 13 lut 2013, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Piękne amaryllisy :) duża kolekcja;)
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

dominika_sz - ciężko polecić komuś konkretną odmianę ponieważ każdy lubi coś innego. Dodatkowym problemem jest też zdobycie tej konkretnej odmiany. Jeśli kupujemy cebulę niekwitnącą to niestety dość często zdarza się, że jest ona źle oznaczona. Pamiętam, że ja na początku mojej przygody kupiłem 6 cebul różnych odmian w sklepie ogrodniczym - żadna nie zgadzała się z etykietą. 2 cebule kupione w zeszłym roku - ta sama sytuacja - obie źle oznaczone. Jeśli kupujemy już kwitnące to nie ma problemu, ale w sklepach trzeba brać dużą poprawkę na to co jest na etykiecie. Można ewentualnie od ludzi hodujących Hippeastrum zdobyć cebule - wtedy właściwie też możemy mieć pewność co otrzymujemy. Mi osobiście podobają się choćby takie odmiany jak 'Samba', 'Susan' czy 'Flamenco Queen' ale tak naprawdę nie ma nieładnych zwartnic;)

oj orchidea177, orchidea177 :wink:
nie jest to oczywiście przytyk ale nie powinniśmy nazywać Hippeastrum amarylisami ponieważ to coś zupełnie innego;) może nie odniósłbym się do tego bo bardzo wiele osób stosuje zamiennie te 2 nazwy (nawet producenci świadomie stosują błędnie nazwę amarylis ponieważ klienci pytają "co to jest Hippeastrum?" a jak usłyszą amarylis to mówią "Aaa amarylis, a to znam, ładny") ale zwracam uwagę ponieważ w przyszłym tygodniu powinny do mnie dotrzeć cebule Amaryllis belladona i dla mnie Hippeastrum i Amaryllis to absolutnie 2 różne rośliny. Jak już będę miał Amaryllisy to na pewno się pochwalę i będę uczulał na różnice między Amaryllisem i Hippeastrum;)
dominika_sz
100p
100p
Posty: 107
Od: 13 sie 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Dziękuje, zaproponowałeś bardzo ładne odmiany, będę się za nimi rozglądać może uda mi się takie zdobyć. Wiem o tym problemie z błędnymi oznaczeniami ze sklepów ogrodniczych i to tyczy się większości roślin, jak nie wszystkich. Z tego powodu powoli odchodzę od zakupów tam, a szczególnie roślin nie kwitnących, cebul, bądź kłączy. To jak kupowanie kota w worku, nie wiadomo co się trafi.
A jakie masz cenne rady dla laika w uprawie tych roślin?
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

dominika_sz - najcenniejsza rada to pamiętanie o koniecznym okresie odpoczynku i zasilanie nawozami cebul w trakcie wegetacji. Należy mieć również na uwadze, że niektóre zasuszone rośliny wcale liści nie gubią - można ich nie podlewać 3-4 miesiące a one liście dalej mają zielone - i błędem jest ich ścinanie. Nie ścinamy również przekwitniętego pędu kwiatowego jeżeli nie zwiędnął samoistnie, pęd jest zielony a co za tym idzie - przeprowadza fotosyntezę więc nie ma co na siłę go ucinać skoro wspomaga cebulę we wzroście.

Poniżej powoli zaczynający kwitnąć 'Lemon Lime':
Obrazek
Ma tylko 2 kwiaty ale to pierwsze kwitnienie tej cebuli więc nie ma co narzekać;)
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”