Hippeastrum i nie tylko

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Hippeastrum i nie tylko

Post »

Zakładam ten wątek aby móc się dzielić swoją pasją ale też wiedzą z innymi miłośnikami roślin.

Pierwsze hippeastra kupiłem w połowie 2011 roku, od tego czasu moja kolekcja się już trochę powiększyła. Dwa lata przed zakupem hippeastrum miałem już w swojej kolekcji sprekelię urodziwą, która urzekła mnie swoim pięknem.

Moje piewsze hippeastra to był 'Red Lion' i "Lemon Lime'. Po 2 latach u mnie 'Red Lion' wyglądał tak:

Obrazek

Rok później był już znacznie większy, miał 2 spore cebule przybyszowe więc wylądował w wielkiej donicy (ten po lewej;)):

Obrazek

Wypuścił wtedy 3 pędy kwiatowe. Myślałem, że będzie co najmniej jeszcze rok rósł w tej donicy z cebulami przybyszowymi ale okazało się, że cebule tak przyrosły, ze odkształciły donicę. W tym roku każda cebula rośnie oddzielnie, mateczna jest dalej w dużej donicy, potomstwo dostało własne lokum;) Wszystkie 3 cebule mają pędy kwiatowe.

jedna z nich wygląda aktualnie tak:

Obrazek
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Pięknie się zaczyna :D
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Ja jestem człowiekiem o typowych pasjach przyrodniczych - zajmuję się nie tylko roślinami (choć szczególnie interesują mnie rośliny ozdobne to nie ograniczam się do nich - studiowałem ogrodnictwo;)) ale interesuję się również zwierzętami - hoduję drobne ptaki egzotyczne (amadyny). Uwielbiam zagadnienia związane z genetyką - dlatego też nie ograniczam się do kolekcjonowania hippeastrum - również krzyżuje je ze sobą i wysiewam nasiona. Nie mam jeszcze efektów w postaci kwiatów ponieważ moje najstarsze 'siewki' są z pierwszej połowy 2013 roku (krzyżówka 'Red Lion' i "Lemon Lime'). W tym momencie te cebulki wyglądają mniej więcej tak:
Obrazek

Łatwo zauważyć, że górne prawe i dolne lewe hippeastrum ma liście z czerwonawym zabarwieniem (nie, to nie jest choroba;)) co prawdopodobnie może świadczyć o tym, że ich kwiaty będą czerwone (jest to cecha występująca u 'Red Lion'). Ale o tym dowiemy się najwcześniej za rok;)

a tu zdjęcie jednego z hippeastrum, kwitnące w zeszłym roku (kupione za 5zł):
Obrazek
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

:wit

Miłośnik przyrody, widzę, z Ciebie ;:215
Pasjonata, jak ja. Tyle tylko, że ja to samouk jestem hihi...

Twoje własne siewkowe cebulki bardzo ładne.

I kwitnienia hippeastrum, pięknie pokazane. Czekam na więcej wiedzy i zdjęć ;:108
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
nusia
1000p
1000p
Posty: 1042
Od: 3 mar 2007, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnyśląsk

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Bardzo ciekawie się rozpoczyna Twój wątek ,więc zaznaczam :wit
Zdrowe ,dorodne cebule,siewki okazałe.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

justus27 - ja też jestem w dużej części samoukiem;) studiowałem dokładnie kształtowanie terenów zieleni - ale tak naprawdę to tam bardziej uczyłem się o wszystkim związanym z roślinami, a bardzo mało o konkretnych roślinach. Ja już jako kilkuletnie dziecko miałem swoja grządkę na działce gdzie wysiewałem np. lobelie;) co ciekawe już wtedy próbowałem krzyżować ze sobą różne odmiany roślin żeby zobaczyć co z tego będzie.

Aktualnie kwitnie u mnie hippeastrum, które dostałem w prezencie na Boże Narodzenie (takie prezenty lubię;)):
Obrazek
Z tego co się orientowałem to jest to najprawdopodobniej jest to 'Baby Star' - u mnie ma 3 pędy kwiatowe, na dwóch starszych są po 4 kwiaty, młodszy jeszcze nie zakwitł. Pędy kwiatowe są dość niskie, kwiaty mają około 7-8 cm średnicy więc są stosunkowo małe. Ale jak każde hippeastrum jest piękne;)
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Do kwitnienia też szykuje się inne hippeastrum - niestety nie do końca wiem, które to;) moje cebule spędziły wakacje w tunelu foliowym na ogrodzie rodziców - i niestety uległy przemieszaniu i nie wszystkie udało mi się zidentyfikować;) Ale po wysokości pędu kwiatowego (odmiana bardzo wysoka) oraz po tym, że 2 pęd kwiatowy wyrasta spomiędzy liści a nie obok wnioskuję, że jest to prawdopodobnie odmiana podobna z kwiatów do 'Baby Star' i kwitła w zeszłym roku tak:
Obrazek
Aktualnie wygląda tak:
Obrazek
Już niedługo zakwitnie więc wtedy niepewność co do koloru się rozwieje.
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Wspaniałe i obfite kwitnienia :wit
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Aktualnie oprócz hippeastrum 'Baby Star' kwitnie u mnie sprekelia urodziwa. W zeszłym roku jej kwiat był bardzo niski, kwitła gdy liście miały około 60 cm długości, wyglądała tak:
Obrazek
Obrazek
Kwiat wyrósł tak późno i był taki niski ponieważ pąk utknął w łusce i nie mogąc się wydostać, zwinął się prawie w kółko. Zaciekawiło mnie wtedy lekkie zgrubienie cebuli - myślałem, że liście cebuli potomnej nie mogą się wydostać, rozciąłem łuskę a tam zdeformowany pąk. Na szczęście "odkręcił się" i zakwitł normalnie - ale był na bardzo krótkiej łodydze.
W tym roku zakwitły 4 cebule sprekelii - z tym, że 3 są u moich rodziców;)
U mnie kwitnie jedna - jej łodyga kwiatowa ma około 37 cm wysokości i jest dużo wyższa niż młode liście. Kwiat jest olbrzymi i przyciąga wzrok:
Obrazek
Moim marzeniem jest wyhodowanie hippeastrelii - wiem, że można ją po prostu kupić ale dużo większą satysfakcję dałoby wyhodowanie jej własnoręcznie;) co nie znaczy, że nie mam też w planie zakupu takiej cebuli;)
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Poniżej zlepek zdjęć jednego hippeastrum - jak widać wystarczy inne światło i ten sam kwiat wygląda inaczej:) Nie wiem tak do końca gdzie jest cebula tego okazu... niestety pobzyga cebularz zniszczył mi chyba 3 cebule i boję się, że w tym tę roślinę...

Obrazek
Awatar użytkownika
Ania76
200p
200p
Posty: 416
Od: 6 sty 2006, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Piękne Hippeastrum.
Parę dni temu wsadziłam dwie swoje cebule do ziemi, dziś zauważyłam, że zrobiły się miękkie :roll:
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Baby star cudo ;:167 .
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Ania76 - w jakim sensie zrobiły się miękkie? wypuściły liście lub kwiat? bo wtedy nie jest to nic złego. Ale jeśli nie wypuściły nic i zrobiły się miękkie to proponuję wyciągnąć je z ziemi, obejrzeć dokładnie co się dzieje i w razie gnicia reagować.

Filigranowa27 'Baby Star' może nie powala wielkością ale w pełni kwitnienia jest przepiękne, wygląda dosłownie jak bukiet w wazonie;)

A poniżej zeszłoroczne kwitnienie 'Nymph':
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”