Ukorzeniacze naturalne - polecane.

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Qry
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 lip 2007, o 19:50
Lokalizacja: Piękna Polska cała ..

Post »

janusz pisze:A sprawę tego miodu, mógłbyś jakoś wyjaśnić? :wink:
Janusz
Wydaje mi się, że ma zapobiegać gniciu - sam miód ma właściwości bakteriobójcze.
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Naturalne ukorzeniacze - polecane.

Post »

UKORZENIACZ Z WIERZBY:
Utnij kilka gałązek wierzby (wszystkie gatunki produkują naturalny hormon ukorzeniający), potnij je na 5-10 cm odcinki (przygotuj ich tyle, żeby zapełnić wybrany garnek). Zalej ciepłą wodą tak, aby były całkowicie zakryte, przykryj pokrywką, postaw na małym ogniu i podgrzewaj (nie gotuj) przez 2 godziny. Odstaw z ognia i zostaw na 12 godzin.
Po 12 godzinach odcedź płyn do pojemnika, wyrzuć gałęzie. Płyn powinien mieć ciemnobrązowy kolor.(Można też po prostu zalać zimną wodą i odstawić na 24-48h).
Odpowiednią ilość wlej do słoika lub uciętej plastikowej butelki, włóż patyczki roślin, które chcesz ukorzeniać i zostaw na 12h co pozwoli im w pełni zaabsorbować hormon ukorzeniający, a następnie wsadź do ziemi. Zużyty płyn wylej.
Natomiast resztę przygotowanego płynu możesz przechowywać w lodówce nawet kilka lat i zawsze masz ukorzeniacz pod ręką.
Do podlewania również stosuje się(rozcieńczony) roztwór z wierzby (na szybszy rozrost korzonków), ale na ukorzenianie sadzonek przepis jaki podałem.
Nie powinno się tylko robić tego z gałązek wierzby które kwitną.
LEGENDS NEVER DIE
Lucia
200p
200p
Posty: 222
Od: 17 paź 2011, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naturalne ukorzeniacze - polecane.

Post »

Super,
Bardzo dziękuje za jasną i klarowną instrukcję jak zrobić ukorzeniacz z wierzby. Wypróbuję w nadchodzącym sezonie.
Pozdrawiam Paulina
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Naturalne ukorzeniacze - polecane.

Post »

Sztobry winorośli też można potraktować takim ukorzeniaczem?
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Naturalne ukorzeniacze - polecane.

Post »

Jest to ukorzeniacz uniwersalny,naturalny :)
LEGENDS NEVER DIE
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Naturalne ukorzeniacze - polecane.

Post »

Wczoraj w programie Domo, oglądałam angielski film m.in. o ukorzenianiu sadzonek różnych kwiatów m.in. pelargonii. Prowadząca jako ukorzeniacza używała rozpuszczonej witaminy C (Acidum ascorbicum), czy ma to jakieś naukowe potwierdzenie?
Niestety nie mogę sobie przypomnieć tytułu filmu, bo załączyłam na chwilkę przygotowując obiad.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Naturalne ukorzeniacze - polecane.

Post »

Może mieć. Wit. C jako przeciwutleniacz powinna hamować rozkład auksyn odpowiadających za ukorzenianie. Kiedyś próbowałem dodawać wit. C do płynnego roztworu auksyn ale nie było różnic z witaminą lub bez.
Pozdrawiam,

J
fumikko
100p
100p
Posty: 155
Od: 2 cze 2013, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Naturalne ukorzeniacze - polecane.

Post »

Wiem, że pisano już wcześniej, że wierzby nie można pobierać w fazie kwitnienia.
A czy teraz jak wierzba nie jest w fazie wzrostu, jej gałęzie też będzie zawierać dużą ilość auksyn?

Teraz jak wszystkie ukorzeniacze z auksynami, zostały wycofane przez unię, przyszło nam wracać do domowych sposobów dziadków. Teraz mogę tylko żałować ,że będąc małym berbeciem nie podglądałem jak dziadek robił właśnie takie mikstury z wierzby. Pamiętam, że moczył w nich właśnie sztorby winogron.
Pamiętam też, że miało to też jakiś związek z miodem albo propolisem ,ale wtedy myślałem, że to takie wymysły zapalonego pszczelarza, który uważał że mód dobry jest na wszystko:)

A propos miodu, próbował już ktoś z was moczyć ukorzeniane sadzonki w miodzie?
Na stronka z USA można dość często znaleźć wzmianki o tej metodzie.
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Naturalne ukorzeniacze - polecane.

Post »

Też żałuję ,że nie podglądałem metod dziadka.Teraz by się przydały.Skoda,że w ubiegłym roku nie trafiłem na ten wątek,bo zrobiłem miksturę jak wierzby zaczęły kwitnąć ;:223Efekt mojego eksperymentu był opłakany.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Naturalne ukorzeniacze - polecane.

Post »

Winorośl, czy utaplasz w ukorzeniaczu,czy nie,to i tak ukorzeni się.
fumikko
100p
100p
Posty: 155
Od: 2 cze 2013, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Naturalne ukorzeniacze - polecane.

Post »

klon, w tym okresie to na pewno nic nie dało a wręcz zaszkodziło , bo jak wierzba kwitnie to przy pąkach gromadzi się najwięcej hormonów, które wręcz blokują powstawanie korzeni .(jeżeli się nie mylę to są to giberyliny)

mirzan, nie jestem znawcą w temacie winorośli , ale z tego co się orientuję to są i takie które nie są takie skore do ukorzeniania bez wspomagaczy albo specjalnych metod stresowych.
Każdy środek ma wspomóc proces tworzenia korzeni, a jak wiadomo im więcej korzeni roślina wytworzy na starcie tym silniejsza będzie później , więc dlaczego by nie pomagać w tym, aby mieć silne rośliny:).
Sam kilka razy ukorzeniałem winorośla("taplałem w ukorzeniaczu" :wink: ) ale nigdy nie miałem tak pięknie ukorzenionych sztorbów ja te, które wyciągał dziadek z przydomowego inspektu, po moczeniu właśnie w tym wyciągu z wierzby.


Sam wątek jest odpowiedzią na obecne czasy, w których na rynku brak jest już syntetycznych ukorzeniaczy z auksynami . To co dopuszczone jest obecnie do obrotu, to tylko jakieś preparaty humusowe albo specjalne nawozy oznaczone etykietą "ukorzeniacz" co obecnie nie ma nic wspólnego z dotychczasowymi ukorzeniaczami. To tylko taki sprytny marketing, nazwiemy ukorzeniacz a ludzie i tak kupią :)

Więc chcąc pomóc rośliną i sobie :) pozostaje nam teraz tylko powrócić do starych metod pozyskiwania naturalnych hormonów pobudzających rośliny do tworzenia korzeni albo odkrywać na nowo w domowym zaciszu coś co zostało już odkryte ale zakazane i tworzyć samemu "syntetyczne" ukorzeniacze na bazie preparatów wykorzystywanych w uprawach in vitro, no ale to już temat nie do tego wątku .
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Naturalne ukorzeniacze - polecane.

Post »

Nie jest to wszystko takie proste. Sadzonka, gałązka,nie ma korzeni,więc czym ma pobierać
ukorzeniacz w proszku? Być może lepszy skutek będzie przy namoczeniu sadzonek w ukorzeniaczu.
Uciętą gałązkę przytrzymać na powietrzu,aby trochę przywiędła, przywiędniętą namoczyć w rozpuszczonym ukorzeniaczu,aż odzyska turgor i dopiero wsadzić do podłoża.
Gałęzie wierzby,całe, z liśćmi wkładam do pojemnika ,w którym kisi się gnojówka roślinna, chociaż
nie zmarnuje się materiał z przecinki.
fumikko
100p
100p
Posty: 155
Od: 2 cze 2013, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Naturalne ukorzeniacze - polecane.

Post »

mirzan , a możesz wyjaśnić co dokładnie masz na myśli pisząc " w rozpuszczonym ukorzeniaczu" ?
Robisz jakiś sproszkowany ekstrakt z auksynami?
Co do pobierania przez rośliny substancji, to jest podobnie jak u człowieka ..nie tylko przez żołądek ,ale i przez skórę też przenikają substancje.(te pożądane i te niepożądane również)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”