Przesadzanie (dużych) drzew

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Parrocja
200p
200p
Posty: 229
Od: 10 gru 2014, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Przesadzanie choiny kanadyjskiej

Post »

Zapomniałam się jeszcze zapytać o bryłę korzeniową- czy jest duża? Człowiek + szpadel da radę?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przesadzanie choiny kanadyjskiej

Post »

Choina kanadyjska nie ma dużych korzeni. Bryła 60-70cm powinna wystarczyć. Pamiętaj o zrobieniu odciągów w 4 strony bo będzie nią bujać w wietrzne dni. Sprawdzaj raz w miesiącu odciągi czy materiał sie wpina się w pień. Szpadlem spokojnie sobie poradzisz tylko załatw sobie jeszcze jedną osobę do transportu. Oczywiście zabezpiecz bryłę korzeniową aby się nie rozleciała. Solidnie podlej dzień przed wykopaniem żeby ziemia solidnie się trzymała.

Zresztą masz przykład buka.


Obrazek


Biała agro zabezpiecza ziemię a czarna pozwoliła na "wyjazd" z dołka. Przyjęcie rośliny w 100%tach.
Parrocja
200p
200p
Posty: 229
Od: 10 gru 2014, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Przesadzanie choiny kanadyjskiej

Post »

Mogę to zrobić z dnia na dzień? Nie muszę wcześniej przygotowywać rośliny?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przesadzanie choiny kanadyjskiej

Post »

Najlepiej będzie jak wyrobisz się w ciągu 3 godzin :wink: pamiętaj o zraszaniu w gorące dni
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Przesadzanie choiny kanadyjskiej

Post »

Problem może być z korzeniami brzozy.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Parrocja
200p
200p
Posty: 229
Od: 10 gru 2014, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Przesadzanie choiny kanadyjskiej

Post »

Piotrek, dziękuję za piękną fotorelację :D . Brzoza to Youngii posadzona ok.3 lat wstecz. Mam nadzieję, że jeszcze nie splątała się korzeniami i przeżyje operację.
Parrocja
200p
200p
Posty: 229
Od: 10 gru 2014, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Przesadzanie choiny kanadyjskiej

Post »

Wczoraj przesadziłam choinę, wszystko poszło gładko. Mam tylko uwagę dla innych osób przesadzających to drzewo. Ma dość kruche gałęzie i warto je przed rozpoczęciem przesadzania związać tak jak choinkę kupowaną na święta.
tadheo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 paź 2010, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Przesadzanie drzew z liścmi

Post »

Byłem zmuszony przez roboty drogowe przesadzić drzewka na początku jesieni z liściami (lipy i jarzęby), czego się nie robi, ale to był wóz albo przewóz - inaczej zostałyby zrównane koparką. Drzewa zostały posadzone 5 lat temu, trochę urosły, zwłaszcza lipy.

Przesadziłem je w bezpieczne miejsce do uprzednio wykopanych dołków. Specjalnie przeniosłem ziemię, w której rosły, do tych nowych miejsc, do tego kupiłem jeszcze ziemię uniwersalną, by choć trochę im pomóc. Niestety miejsce na którym mogłem zasadzić jest bardzo piaszczyste - warstwę piachu usunąłem, zastąpiłem ją przyniesioną ziemią.

Co teraz obserwuję: najmniejsza jarzębina ma w miarę zielone liście, na pozostałych drzewkach liście błyskawicznie (po 2 dniach) zaczęły brązowieć, więdnąć. Niby normalne i tak by wkrótce uschły i opadły, tak za miesiąc. Martwi mnie to jednak, że te drzewka się nie przyjmą. Podlałem je po posadzeniu, podlewam co drugi dzień, bo dołki są mokre, nie chcę przesadzić z wodą. Wzmocniłem je też palikami.

Co mogę jeszcze zrobić, by dać im szansę, by się przyjęły? Stoją piąty dzień w nowym miejscu i w oczach marnieją...
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przesadzanie drzew z liścmi

Post »

Kiedyś tak musiałam przesadzić jarzębinę.Z dwóch jedna nie przeżyła.Myślę,że przesadzane ,,już pod koniec września Twoje drzewa mają szanse przeżyć,ale wiadomo,że możesz się o tym przekonać na wiosnę przyszłego roku.A liście niestety brązowieją,bo już nie jest czas na wegetację tylko zimowanie.
Halina
tadheo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 paź 2010, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie drzew z liścmi

Post »

Formalnie była to już jesień, ale drzewa pełne zielonych liści nim drzewka przesadziłem. Teraz kontrastują bardzo z innymi rosnącymi dookoła - te moje jak w późnej jesieni żółto-brązowe i oklapłe, reszta soczyście zielone. Wierzę, że wiosna przyniesie dobre wieści, drzewka będą żyły. Zastanawiam się, czy na wiosnę ich nie przyciąć, jak zwykle to czyniłem od dwóch lat.

Dzięki za wypowiedź, Halino ;)
tadziop
50p
50p
Posty: 88
Od: 30 maja 2012, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przesadzanie drzew z liścmi

Post »

Przesadzać liściaste można już od końca sierpnia, tym bardziej we wrześniu.
Co do przycinania to zalecane jest zredukowania korony w takim samym stopniu, jak ucierpiały korzenie, a więc cięcie mocniejsze niż zwykle. Nie czekałbym z tym do wiosny, tylko ciął teraz aby jak najszybciej ulżyć korzeniom. Będą się mogły rozrastać w ziemi, mniej martwiąc się o wyżywienie zredukowanej korony. No i nie zapominaj o podlewaniu aż do zimy, chyba że u Ciebie pada.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Przesadzanie drzew z liścmi

Post »

Większe drzewo, mocniej uszkodzone korzenie przy wykopywaniu, musi zrzucić liście, innej opcji nie ma.Nie zlewaj, bo to szkodliwe.Lekko przytnij, choć równie dobrze zrobić to można wczesną wiosną i czekaj wiosny, co będzie to będzie i tak były do stracenia.Mocniejsze cięcie teraz prowadzić może do zamarcia kawałków( końcówek), albo całych tych gałęzi zimą, dlatego radzę oszczędne, by nie wypływały soki.
Ja kiedyś musiałam karłową, czerwonolistną wajgelę przesadzić w lipcu, miała ok.10 lat, ale zniosła to dobrze, bo udało się wykopać z bryłą, nie przycinałam jej i następnego lata normalnie zakwitła, ale też system korzeniowy tego krzewu jest zwarty, tak więc powodzenie zależy w dużej mierze od sytemu korzeniowego danej rośliny.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Przesadzanie drzew z liścmi

Post »

Przesadzałem drzewa i krzewy w czasie 30 stopniowych upałów, taka była konieczność. Duża bryła korzeniowa, dół podsypany korą i zraszanie przez pierwszy tydzień. Ważne by czynność przesadzania zrobić w miarę szybko. Przy dużych koronach stosowałem cieniowanie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”