Siew, rozsada,pikowanie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Ziemia zazwyczaj leży na placu przy sklepie, więc jest narażona na nieproszonych gości które mogą dostać się do niej na przezimowanie.
W ubiegłym roku miałem ziemię pakowaną w lutym.

Obrazek
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Witam, trzeba zwracać uwagę na termin wybity na opakowaniu, podjadek ma rację, ziemia która leżakuje może mieć wielu nieproszonych gości.
pozdrawiam
Edyta
x-s-D
---
Posty: 774
Od: 17 mar 2014, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Ciekawe, czy ziemia przed pakowaniem jest przechowywana w sterylnych warunkach.
Leży toto na składowisku,w niewielu przypadkach pod dachem.
Ilu producentów stosuje chemiczne lub termiczne odkażanie.
Kupuje kiedy potrzebuje,data jest dodatkiem względnym.
Nie kupuje wyrobów tzw."garażowych",lepiej dać więcej niż oszczędniej.
"Nieproszeni" goście mogą pojawić się zawsze,bez względu na datę.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Zauważyłam, że w starym zleżałym podłożu, w miejscu perforacji worka często pojawia się pleśń. W zeszłym roku miałam taki jeden worek, niby z dobrą datą. Ja przesypałam nim kompost, tzn jego zawartością.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Jak pisałem wcześniej ,w ubiegłym roku miałem zagrzybione podłoże do wysiewu.Pomidory odchorowały, potraciły część liści i miały zahamowany wzrost na okres trzech tygodni, więc data pakowania podłoża i miejsce jego przechowywania ma kapitalne znaczenie,i nie ma żadnej różnicy czy jest to uprawa amatorska czy profesjonalna.

Pozdrawiam. :wit
Awatar użytkownika
millka
50p
50p
Posty: 54
Od: 12 mar 2012, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielno

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Faworyt pisze: więc data pakowania podłoża i miejsce jego przechowywania ma kapitalne znaczenie,i nie ma żadnej różnicy czy jest to uprawa amatorska czy profesjonalna
Tylko jak sprawdzić, gdzie i ile czasu było przechowywane podłoże w danym sklepie, czy to castorama czy miejscowy ogrodniczy ;:24
Jakby spytać sprzedawców, to oczywiście wszystko jest jak należy, mało który się przyzna, że worki leżakowały w nieodpowiednich warunkach .
Swoją drogą ile czasu od zapakowania wynosi termin przydatności? rok, dwa?
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Myślę , żeby ustrzec się od takich kłopotów, warto każdą ziemię przed użyciem wyparzyć odpowiednio wcześniej w piekarniku . Niestety kupno dobrego podłoża, to dzisiaj jak w totolotka trafić - nawet niby u tych polecanych producentów zdarzają się wpadki.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Faworyt Śmiała teza, że do porażenia podłoża, zwłaszcza produkowanego na bazie torfu doszło podczas składowania w worku. Oczywiście nie można wykluczyć takiej ewentualności ale przeważnie przyczyna tkwi w dodawaniu przez producentów (w celu obniżenia kosztów) skażonej ziemi/podłoża.Stąd warto kupować podłoże zaufanych producentów. A skoro uważasz, że dla profesjonalistów bez znaczenia jest frakcja torfu i kilka jeszcze innych parametrów to oczywiście masz do tego prawo.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Przemek 1136;
Nie pamiętam producenta torfu który kupiłem, ale ze względu na pośpiech nie był to torf renomowanego producenta,który kupowałem od lat.A Jeśli chodzi o produkcję amatorską i producencką to miałem na myśli to że w obu przypadkach zarówno jedni jak i drudzy ponoszą straty.

Pozdrawiam. :wit
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Kiedyś chyba forumowicz pisał że prażenie w piekarniku jest niekorzystne, tak mi tylko coś świta w łepetynie, jeśli się myle to sorrki ;:14
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Torf z grup producenckich jest pod stałą kontrolą i jest poddawany badaniom laboratoryjnym, kontrolującym stopień mineralizacji, wilgotność, frakcje, odczyn pH, zasolenie oraz zawartość związków mineralnych jest nawet Ogólnobranżowa Komisja Torfiarzy Polskich, która dba o dobrą jakość podłoży.Na podłożu do wysiewów nie warto zbytnio oszczędzać bo możemy później boleśnie to odczuć.
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Na Aurze z Pasłęka pracuję już kilka lat-sadzonki rosną ok, a jeżeli coś się zepsuje to moja wina bo pewnie niechciało mi się zadbać o sadzonki tak jak tego wymagały.
Awatar użytkownika
kalafior
100p
100p
Posty: 138
Od: 27 lut 2014, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze,Pomorze

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Spotkałem się z sytuacją gdzie skiełkowane nasiona papryk chili po wysadzeniu do ziemi padły,
powodem okazała się domieszka źle przechowywanego zeszłorocznego substratu,worek z podłożem był przechowywany w szczelnie zamknięty w worku foliowym i prawdopodobnie nawóz w nim zawarty wytworzył toksyczne związki,domieszki w.w. substratu było ok.30% tak więc warto na to zwracać uwagę.
Ja corocznie stosuję podłoże Hartmann (ANIA) do wysiewu i jak na razie puk...puk...puk... jest ok. :uszy
Pozdrawiam Tomasz
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”