Kuchnia moja i mojej mamy

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Łosoś w galarecie
Gotuję wywar warzywny. Do garnka z osoloną wodą wkładam 4-5 pietruszek, 1 seler, 3-4 marchwie, 1 cebulę lub 1 por i gotuję warzywa do miękkości. Potem je wyjmuję i wykorzystuję do sałatki. Dodaję liście laurowe, ziele angielskie i pieprz ziarnisty.
Do wrzącej wody wkładam pokrojone w plastry 4- 5 cytryny. Zawsze obieram je ze skóry, żeby nie było goryczy.
Następnie bardzo delikatnie wkładam pokrojone już cząstki łososia. Kiedyś wkładałam całego, ale ugotowanego trudniej się kroi. Solę i ewentualnie dodaję jeszcze ocet/cytrynę. Musi być woda przesolona i przeoctowana, jeszcze bardziej niż na galart.
Łososia na wolnym ogniu gotuję 10 - 12 minut.
Nie wyjmuję go, ale zostawiam w wywarze na całą noc.
Dopiero następnego dnia rybę wykładam na półmisek, a do zalewy dodaję żelatynę i tężejącą zalewam łososia.
Tu jeszcze bez żelatyny

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
AGNESS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 24813
Od: 5 wrz 2008, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

ewka36jj pisze:Agnes - rybę zawsze smażę bez jakiejkolwiek panierki, ani jajek, ani maki, ani bułki tartej. Niestety, gdy człowiekowi bardzo zależy, zawsze coś wychodzi nie tak. Tym razem kupiłam mrożonego mintaja, po rozmrożeniugo i włożeniu sote na gorący tłuszcz, ryba się zaczęła rozwarstwiać i kruszyć. Nic tu nie pomogła cytryna. Aby uratować co się da, musiałam użyć jajka i mąki jako panieru. Niestety!
No właśnie na fotce widać panierkę, dlatego zastanowiło mnie to :wit
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Makiełki tym razem zrobiłam z białego maku z dodatkiem marcepana. Gwiazdki też są marcepanowe.

Obrazek

Schab dojrzewający po rozkrojeniu:

Obrazek

Ponieważ część domowników nie lubi "surowego" mięsa, połowę porcji ugotowałam. Niestety mięsko okazało się zbyt suche i zbyt słone. Nie polecam ugotowanego. Natomiast surowe okazało się wyśmienite.
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Pięknie wygląda ten schabik ,wyobrażam sobie jego smak :wink:

Mnie nie udał się schab parzony :roll: . Nie wiem co zrobiłam żle,ale był suchy i twardawy.
Nie poddam się jednak- zrobię jeszcze raz - zwłaszcza,że juz kiedys robiłam i pamietam,że wszystkim bardzo smakowało parzone mięsko.
Pozdrawiam serdecznie- Ela
Awatar użytkownika
krystyna2201
500p
500p
Posty: 546
Od: 9 lut 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wschową a Głogowem

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Witam a nie próbowałaś robić schab w majonezie,robi się go dłużej ale jest pyszny.
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Robiłam właśnie parzony z przyprawami i majonezem. :roll: A przy okazji dowiedziałam się,ile tłuszczu jest w schabie,a wydaje sie,że to takie chude mięsko :lol: Na powierzchni wody zebrało się chyba więcej niż pół szklanki tłuszczu ( z 1,5 kg schabu).
Pozdrawiam serdecznie- Ela
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Elu - po sparzeniu mój schab także okazał się suchy i twardy, tak więc gra nie jest warta świeczki. Natomiast surowy jest wyśmienity, polecam.
Krystyno - napisz proszę, jak robi się schab w majonezie, czasu mam dużo, nigdzie się nie wybieram, więc na pyszności chętnie poczekam.
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Ewo wpisuję się, fajne przepisy. Mam ochotę wypróbować Twój makowiec, bo w tym roku na święta nie mieliśmy - a ja uwielbiam taki :tan
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

ewka36jj pisze:- po sparzeniu mój schab także okazał się suchy i twardy, tak więc gra nie jest warta świeczki. Natomiast surowy jest wyśmienity, polecam.
Ewa
napisz jak parzyłaś polędwicę?
Bo może tu tkwi błąd, że wyszedł suchy.
8-)
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Piotrze, jakby to powiedzieć: Włożyłam go do gotującej się wody, nieosolonej, bo schab był słony i gotowałam ponad godzinę ( schab ważył ok. 1, 3 kg). Dodałam ziele, liść laurowy i to tyle. Ale nie wiem czy tu tkwi błąd. Surowy schab, ten gotowy już do spożycia był przecież twardawy ( znacznie bardziej niż szynka parmeńska), więc chyba nagle nie mógł się zrobić miękki? I u mnie zawsze gotowany schab jest suchy, no chyba, że gotuję go w maślance, co wszystkim polecam, wtedy jest znakomity. Szczególnie gdy dodatkowo, na półmisku obłożę go farszem podobnym do tego, co jest w rybie po grecku. Ale to już inny temat.
Jeżeli jednak Piotrze masz pomysł, co zrobić, aby gotowany schab był soczysty i miękki ( a przed wszystkim soczysty), to bedę wdzięczna za podpowiedź. Podczytuję na bieżąco Twój wątek i wiem, że masz mnóstwo pomysłów.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

To zrobiłaś niepowtarzalny błąd.
Na prośbę Agnieszki podałem, jak należy piec mięsa z użyciem termometru, widzę teraz, że muszę napisać, jak należy parzyć mięsa.
Należy mieć termometr z sondą - to podstawa sukcesu.

A'la poarmeńska Ci się obsuszyła, bo nie skorzystałaś z mojej rady.
8-)
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Piotrze, nie daj się prosić i napisz, jak mam ją gotować. A korzystając z okazji dnia dzisiejszego, życzę Ci wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

W moim wątku już kiedyś Kasi napisałem, jak 3-ba zrobić by schab był soczysty.
Masz termometr z sondą ?
Moje wątki
Festina Lente
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”