Efektywne mikroorganizmy EM Cz.1

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Zablokowany
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Oprysk gdy w ziemi nie ma mikroorganizmów niewiele Ci da więc koniecznie podlej.
Truskawka po zbiorach więc tym bardziej nadaje sie do podlania. Tak samo warzywnik, winogron i maliny. Em z wrotyczem jest na szkodniki, to się daje do ziemi np. na stonke w ziemniakach ale teraz to już po ptakach.
Pozdrawiam.
Ola
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

A ja muszę się dopytać.
Robimy zakwas z ryżu, nim zakwaszamy mleko. Powstaje nam EM 1.
Jak długo można tą serwatkę przechowywać w stanie takim jakim jest?

Dodajemy melasy, względnie cukru trzcinowego i co dalej?
Co uzyskujemy w ten sposób?

Skoro możemy dać cukier trzcinowy, dlaczego nie można dać cukru buraczanego?

Już w innym dziale pisałam o swojej kiszonce.

Zakiszam zielsko, trawę, zioła, w tym pokrzywy. Jak jest ciepło to kisi się b.szybko.
Pachnie bardzo przyjemnie. Kwasem mlekowym, jabłkowym. Jest to bardzo przyjemne dla skóry.
Kupiłam kiedyś Emy te do oprysku i zapach prawie wypisz wymaluj jak moja kiszonka.
Czy moja kiszonka może mieć coś wspólnego z emami?
(Dodam, ze jest doskonała dla roślin kwasolubnych)

Emet jeśli tu zaglądasz bardzo Cię proszę o wyjaśnienie mi tych kwestii.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
kamil211a
200p
200p
Posty: 413
Od: 17 sty 2014, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisko Dolne
Kontakt:

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Nadaje się tylko melasa, ponieważ jest to cukier prosty.
Pozdrawiam
Pasjonat olbrzymich warzyw, ostrych papryczek i wszystkiego co zielone
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

:wit

Ja spróbowałam, ale mogę powiedzieć, że nic mi nie wychodzi takiego jak na filmikach.
Nie wiem jak to się dzieje na filmikach jest zupełnie inna reakcja i mleko wygląda zupełnie inaczej po dodaniu zakwasu ryżowego.

W dalszym ciągu aktualne są moje pytania zadane parę postów wyżej.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Hodder
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 lis 2014, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

kiedyś mój znajomy zrobił sobie kompostownik ze starej, rozmontowanej zamrażarki MORS. Mówił, że działa genialnie, bo tyrzyma ciepło fermentujących resztek i ma rurkę u dołu którą można odprowadzać odcieki. Na większe ilości kompostu - jak ktoś ma takowe do przerobienia.
katarzynka85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 lis 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Policzna

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

witam!
Jestem nowa na tym forum i w tym temacie. Od tego roku czytam to forum, bo postanowiłam sama zająć się ogrodem warzywnym, sadem i innymi roślinami. Gdy dowiedziałam się o EM-ach,to temat ten po prostu mnie zauroczył i wciągnął.Widzę,że temat na forum wygasł, a szkoda, bo chciałabym dowiedzieć się jak najwięcej o EM-ach.Podawajcie więc przykłady działania tych organizmów ;:215 Ja zaczynam przygodę z mikroorganizmami w tym roku. Tej jesieni zasadziłam trochę drzew owocowych, krzewów, winorośli i to nie koniec, bo planuję kolejne nasadzenia. Oczywiście wszystko podlałam EM-ami i zaszczepiłam glebę pod ogród warzywny, choć w tym roku na plony nie narzekałam, bo zaczęłam również eksperymenty z gnojówkami ekologicznymi, bo chcę być w 100% pro eko. Na wiosnę planuję kolejne zakupy krzewów i drzew owocowych i wszystko będzie pryskane i nawożone EM-ami, więc o efektach poinformuję wiosną. Chciałabym napomnieć, że mieszkam na wsi w miejscowości niedaleko sławnego Czarnolasu związanego z Janem Kochanowskim. Ostatnio odwiedziwszy tutejszy sklep dowiedziałam się, że prowadzą w nim dystrybucję EM-ów.Pani poinformowała mnie, że mogę kupić u niej 20 litrowy baniak za 130 złotych,więc to zadowalająca cena. Do usłyszenia wiosną. Czekam na wasze spostrzeżenia i pozdrowienia :uszy
Katarzyna

( Kolor zielony jest zarezerwowany dla moderatorów- mod.jokaer)
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Czy komuś udało się wyhodować EM domowym sposobem i je używa?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Bardzo zaciekawił mnie ten temat, a wpadłem tu przypadkowo, gdy poszukiwałem ogólnych informacji o EM-ach. Tym bardziej się cieszę, że tu trafiłem, gdyż temat domowej profukcji EM mnie jeszcze bardziej zaciekawił. :)

Sporo czasu zapewne zajmie mi przeczytanie tego watku i zanotowanie wszystkich najważniejszych informacji, oraz etapy krok po kroku ich produkcji. Mam nadzieję, że w trakcie nie wymiękne i podejmę się wyzwania ich produkcji. :D
annorl1
200p
200p
Posty: 235
Od: 20 maja 2009, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

EM-ów, używam jakoś od października. Daję je do picia królikom, kozom, kurom i kaczkom.
Rozcieńczonymi EM-ami z wodą, pryskam klatki królicze, coby nie było typowego zapaszku. Jeśli chodzi o brak zapachu, to na pewno jest mniejszy, natomiast jak działa na zwierzaki pijące EM-y nie wypowiem się, bo za krótko stosuję.
Do roślin nie próbowałam używać, ale może dlatego, że teraz na polu nic nie ma, a w domu od kiedy mam koty zostały mi 2 biedne kwiatki :P
ania
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 369
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

BobejGS pisze:Bardzo zaciekawił mnie ten temat, a wpadłem tu przypadkowo, gdy poszukiwałem ogólnych informacji o EM-ach. Tym bardziej się cieszę, że tu trafiłem, gdyż temat domowej profukcji EM mnie jeszcze bardziej zaciekawił. :)

Sporo czasu zapewne zajmie mi przeczytanie tego watku i zanotowanie wszystkich najważniejszych informacji, oraz etapy krok po kroku ich produkcji. Mam nadzieję, że w trakcie nie wymiękne i podejmę się wyzwania ich produkcji. :D

Błażej,fajnie,że tu trafiłeś.Ja z EMami też spotkałam się przez przypadek .Moja przygoda trwa od 2008 roku i od tamtej pory nie stosuję absolutnie żadnych oprysków chemicznych.
Oczywiście sporządzam różne kompociki typu pokrzywówki ,wrotyczówki ,czosnkówki i inne gnojówki ,którymi robię dodatkowe opryski.
Dynie,czyli" Twój temat" też w przypadku jakichś zmian na liściach ,również traktuję EMami.
Nigdy nie robiłam sama ,ponieważ specjaliści twierdzą,że aby namnożyć odpowiednie szczepy bakterii trzeba dość rygorystycznie przestrzegać procesu produkcji.Być może to myk marketingowy, jak niektórzy twierdzą ,ale to każdy sobie sam decyduje.
pozdrawiam
Alicja
Awatar użytkownika
Rysiul
100p
100p
Posty: 198
Od: 14 maja 2006, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Cze :) Też się napaliłem na te EMy, ale szybko mi przeszło :lol: Poszedłem tropem o profesorach z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wrzuce pare cytatów:

1, "Zastosowanie Efektywnych Mikroorganizmów w badanych systemach uprawy roli nie wpływa istotnie na wzrost i plonowanie pszenicy jarej odmiany Monsun uprawianej w krótkotrwałej monokulturze."

To z pracy doktorskiej Urszuli Zbroszczyk wykonanej pod kierunkiem prof.dr hab.Leszka Kordasa, który był chwalony przez mikrobie udzielającą się w tym temacie.

2. "Jako pierwsi zabrali głos mikrobiolodzy Uniwersytetu Przyrodniczego ? profesorowie Stanisław Pietr i Waldemar Rymowicz. Wskazywali oni na niemożność współżycia bakterii tlenowych i beztlenowych zawartych w jednym preparacie. Koegzystencja ponad 80 rodzajów mikroorganizmów, które są zawarte w preparacie EM, również budziła ich zastrzeżenia. Zarzuty te odpierał Sławomir Gacka, przedstawiciel firmy EM-Farming, który dodatkowo przytaczał wyniki osiągnięte w praktyce przez rolników. "

To z konferencji ?Niekonwencjonalne sposoby podnoszenia urodzajności gleb? zorganizowanej przez Katedrę Ogólnej Uprawy Roli i Roślin.
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 369
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Rysiu,za i przeciw można mnożyć.Prace naukowe liczą tomy, czasami tylko czysto papierowych wywodów a czasami popartych doświadczeniami z zastosowaniem EMów.My drobni uprawiacze swoich poletek musimy się na coś zdecydować.
Ja się bardzo cieszę,że lata termu trafiłam na EMy ,używam i staram się nie dopuszczać dylematu"a może to nic nie warte".
Jest to dla mnie alternatywa wobec chemii i przyjemność zjadania produktów prosto z grządki,bez sprawdzania karencji itp.
Skłamała bym ,że nie mam żadnych wątpliwości jak mi np.wlezie gdzieś zaraza albo coś nie tak rośnie.
Jednak za jest zdecydowanie więcej i tego się trzymam ;:162
pozdrawiam
Alicja
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”