Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Anusiak1983
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 sie 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu filiowego

Post »

A jak najlepiej ogrzac tunel foliowy, jest jakakolwiek metoda???Dostep do opału głównie drewna i wegla mam bo mąż prowadzi handel drewnem kominkowym oraz mały skład węgla.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Ogrzewanie tunelu obornikiem

Post »

Witam,
Taki pomysł mi przyszedł do głowy - mam do dyspozycji koński obornik. Jest on wyśmienitym źródłem ciepła. Zastanawiam się czy mogę jakoś przyśpieszyć wiosnę w tunelu foliowym 6x3m używając właśnie takiego obornika i jak by to miało wyglądać od strony technicznej. Myślę, że wstawienie beczek z wodą do środka także mogło by pomóc. Temperatura w tunelu ma to do siebie, że gdy słońce świeci to jest gorąco, natomiast niestety w nocy zabezpiecza tunel nieznacznie tylko przed niewielkimi przymrozkami. Jednak z obserwacji danych klimatycznych ostatnich 10 lat wyszukałem, że w zasadzie największe ocieplenie następuje w kwietniu, dzień jest także wystarczająco długi. Problem pozostaje noc. W tym roku uprawiałem pomidory w tunelu od 23 kwietnia, w okolicy maja nastąpił przymrozek -3 i jakoś przetrwały. Po analizie danych z ostatnich lat zaobserwowałem, że większy przymrozek niż -3C po 10 kwietnia zdarzył się tylko raz! Natomiast w ciągu 9 z 10 lat przymrozek od początku kwietnia przekroczył tych -4 za wyjątkiem jednego roku, gdzie w okolicach 9 kwietnia było aż -8. Pozostałe lata były ok tzn nie było więcej niż -4 w najgorszym momencie całego miesiąca. Gdyby tak wrzucić obornik i beczki z wodą, które zaakumulują ciepło na noc może by się taka uprawa udała. Co myślicie? Jaką dawkę obornika bym potrzebował i czy wystarczy usypać go w jednym miejscu w formie pryzmy, czy potrzeba aby był w ziemi. Dodam, że chodzi o uprawę głównie pomidorów - mógłbym usypać obornik w miejscu przeznaczonym na rząd na zbiór jesienny i wtedy bym go usunął w maju i zasadził pomidory na późny zbiór, jednak już ponad miesiąc wcześniej miałbym zasadzone pomidory, które owocowały by w ten sposób zapewne już od początku czerwca czyli w najdłuższe dni roku - na pewno byłyby smaczne :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu filiowego

Post »

Zastanów się, jeśli ma się wydzielać ciepło, to musi być jakaś reakcja, oraz coś się wydzielać. I czy przypadkiem wydzielaniem się amoniaku z obornika nie załatwisz pomidorów. W uprawie używa się obornika, bądź słomy,ale do podniesienia temperatury ziemi, co nieco też podnosi temperaturę powietrza. Są duże ilości masy organicznej, która ciągle powoli wydzielają ciepło i taka uprawa jest najbardziej celowa w uprawie ogórków wczesnych nawet przed 15 marca.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu filiowego

Post »

Generalnie w tym roku -3 wytrzymały. Od 10 lat nie było więcej niż -4 przez cały kwiecień, za wyjątkiem jednego roku. Zatem nie potrzeba tak wiele tego obornika, troche beczek z wodą i powinno być ok. Jak bym miał tam prąd to bym po prostu wstawił coś do podgrzania na wypadek takiego mrozu bo to byłaby lepsza metoda.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu filiowego

Post »

Gdyby nakopać rów o szerokości 50cm na środku tunelu, wypełnić częściowo obornikiem i zasypać ziemią. Wiem, że kiedyś się wykorzystywało podobne metody do uprawy ogórka. Czy taki sposób byłby dobry do wczesnej uprawy pomidora i papryki w tunelu? Co w momencie jak korzenie dojdą do nazotowanego obornika - nie powypala ich?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »

Pierwsze szklarnie,były ogrzewane przy pomocy kóz,takich prawdziwych,co dają mleko.
Przy ścianach stały dwa rzędy kóz,a w środku dojrzewały cytrusy.Dokładny opis można znaleźć
w starych numerach dwumiesięcznika Kwiaty.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »

Lunarii, kozy stały po bokach, tędy najbardziej wchodzi zimno i inny sposób ogrzewania też powinno być uwzględnione ogrzewaniem boków. Wydzielanie ciepła z masy organicznej pobierane jest z azotu, to go za dużo w późniejszym czasie nie będzie.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »

Jak by dać na środku rów ok 50-60 cm 30cm głęboki na to dać 20cm obornika końskiego 10 cm słomy i 10 cm ziemi (zakładając, że te 10 cm to siądzie). Następnie na to w pierścieniach zakopanych te kilka cm uprawiać wczesne odmiany pomidora i papryki na zbiór najwcześniejszy - to czy coś takiego może się udać? Wiem, że przy papryce większe szanse bo ma płytki system korzeniowy w porównaniu do pomidora.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »


Lunarii
,nie wymyślaj tego co się nie sprawdzi, już tylko to, że korzenie będą miały cieplej niż liście , a przez to będzie uprawa wegetatywna, potem szara pleśń i niskie plonowanie. Dlatego wspomniałem o uprawie ogórka, co może prowadzić do sukcesu, wczesnością i plennością. Jeszcze też, aby to grzało musi być dostęp powietrza, odpowiednia wilgotność i oczywiście azot w słomie. Tą słomę najlepiej wymieszać z obornikiem. Powinieneś, jako tako zrozumieć. ;:223
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »

Myślisz, że na pewno taki system nic pomoże? Obornika mam u teścia pod dostatkiem - końskiego. Nie jest on popularny, bo kto ma w Polsce jeszcze konie? a te są skarmiane na eksport do włoch więc walą obornika na potęgę. Widzę dwie zalety zastosowania takiego podkładu. Pierwszy to oczywiście temperatura gleby, która będzie bardzo wysoka. Drugi to produkcja dwutlenku węglą. W akwarystyce jest to najważniejszy makro-element dający wzrost roślin. Przypuszczam, że nawożone dwutlenkiem węgla pomidory będą rosły zdrowiej i szybciej. Takie rozwiązanie może być bardzo korzystne również na zbiór jesienny. Oczywiście temperatura powietrza w tunelu nie wzrośnie spektakularnie, ale korzenie będą miały ciepło no i ten dwutlenek.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Sposoby na podniesienie temperatury pod osłonami

Post »

Najpopularniejsze w uprawie pod osłonami rośliny pochodzą z klimatu ciepłego i często nie tolerują chłodów i przymrozków. Jakie znacie sposoby na poprawienie warunków uprawy w terminach wczesnych np. od kwietnia w tunelach i szklarniach. Pomijając oczywiście piece i ogrzewanie elektryczne do znanych mi należą:

1. Uprawa w pierścieniach lub na podwyższonych grządkach, która zwiększa temperaturę w obrębie systemu korzeniowego.
2. Wyścielanie gleby w namiocie agrotkaniną - zmniejsza odpływ ciepła i wilgoci.
3. Ustawianie w wyjątkowo zimne noce dodatkowych osłon i okryć, w których umieszcza się świeczki.
4. Uprawa na podkładzie grzejnym ze słomy lub obornika końskiego.
5. Wstawianie do namiotu beczek lub innych pojemników z wodą, które akumulują ciepło w dzień i oddają je w nocy, łagodząc klimat.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego.

Post »

Lunari- ten obornik koński nasunął mi myśl, że najsensowniej to zrobić- założyć na nim inspekt.
I mieć w lutym, marcu nowalijki.

Bo obornik, wiadomo że będzie wydzielał ciepło, ale inspekt jest niski i to ciepło będzie efektywnie działać na rośliny.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
andrzej645
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 kwie 2012, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Malinówka

Szklarnia Tunel Foliowy Z Poliwęglanu

Post »

Witam :wit czy ktoś ma szklarnie lub tunel foliowy z poliwęglanu ,posiadam tunel foliowy i na wiosnę trzeba dużo palić żeby ogrzać warzywka bo ciepło szybko ucieka .Czy taki poliwęglan zatrzyma więcej ciepła niż folia
Pozdrawiam Andrzej
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”