Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.4

Post »

Witam. :wit Poszukuje informacji odnośnie osłon na sadzonki, w początkowej fazie wzrostu. Do tej pory robiłem prowizorki, z tego co pod ręką było. :) W kolejnym sezonie chce mieć już bardziej profesjonalniej(głównie o wygląd mi chodzi) zrobione. Tak by ustawić, łatwo zaglądnąć do środka, a gdy już nie będą potrzebne, to je schować. Najbardziej interesuje mnie wymiar. Jaki taka osłona na giganta powinna mieć? Może ktoś ma już taką zrobioną? Będę wdzięczny za sugestie i zdjęcia już gotowych osłon. Powoli zaczynam przechodzić z fazy zdobywania nasion, w kolejne przygotowywania. :)
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.4

Post »

Trafiłem tutaj (prawie) przypadkowo, z wątku Przyjaciółki.
I co zastałem? Coś o czym pojęcia nie miałem, co mnie zadziwiło i... się spodobało.
No to siedzę z otwartymi ustami i od tyłu jadę po wątku, oj, pozostało mi jeszcze stron mnóstwo...
Ale jakie ciekawe! Jakie wspaniałe rośliny - dorodne, oj, dorodne!! ;:oj

Jestem pod wielkim wrażeniem Waszej wiedzy i osiągnięć - szczególnie dotyczy to Błażeja który się tutaj aktualnie naprawdę dużo udziela. ;:180
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.4

Post »

Witam serdecznie. :wit Jeśli tylko dysponujesz miejscem i masz chęć uprawy gigantów, to bardzo polecam. :)

Dziś będę dalej myślał nad osłoną. Gdy tylko zrobię jakiś konkretny plan, czy szkic to dam znać. :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.4

Post »

Najprościej zastosować agrowłókninę, w innych gatunkach warzyw spełnia oczekiwania.
arkawroc
200p
200p
Posty: 447
Od: 24 sty 2011, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: wrocław

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.4

Post »

Ja zrobiłem coś na kształt półokrągłego tunelu długości ok.2 mb z prętów zbrojeniowych pospawanych ze sobą i naciągnąłem siatkę budowlaną. Wykorzystywałem to jako ochronę przed ewentualnym gradem, ale można naciągnąć na konstrukcję agrowłókninę bądź folię.
x-s-D
---
Posty: 774
Od: 17 mar 2014, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.4

Post »

1.Lekka.drewniana konstrukcja w kształcie szklarni,osłonięta folią,którą może podnieść jedna osoba.
Musi mieć możliwość zakotwiczenia na wypadek silnych wiatrów.

2.Taka sama konstrukcja,tylko z jedną stroną uchylną ułatwiającą dostęp do sadzonki.

3.Konstrukcja w kształcie tunelu foliowego.

4.To samo co w pkt2.

5.W przypadku zmian temperatury zachować możliwość dodatkowego okrycia konstrukcji .

6.Agrowłóknina nie ochroni przed gradobiciem, przetestowane w tym roku na swojej sadzonce.
(zarzucona z wyższej konieczności bezpośrednio na roślinę.)

Możliwości jest dużo,wszystko zależy od inwencji twórczej i pomysłowości zainteresowanej strony.

Wielkość konstrukcji zależna będzie od wielkości oraz terminu w jakim chcemy zabezpieczać roślinę.

Nie brałam pod uwagę hodowlę w tunelu lub szklarni, w tym przypadku i w razie konieczności 2w1.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3993
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.4

Post »

Błażej, a może jako konstrukcję zrobić taki namiot typu igloo. Można kupić same zestawy pałąków tutaj, pod akcesoria: http://www.namiot-namioty.pl/ A całość przykryć folią albo białą cienką agrowłókniną ;:65 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.4

Post »

Dziękuje wszystkim za rady. Wszystko dokładnie przeanalizuję. Mam już pewną koncepcję, ale zobaczę jak wyjdzie.

Mini tunel ma tylko być w początkowej fazie wzrostu sadzonki po posadzeniu do gruntu. Chcę zapobiec temu, co wydarzyło się w tym sezonie. Niedokładne, na szybko robione konstrukcje nie spełniły w pełni swojego zadania, przez co krzaki długo się aklimatyzowały. U mnie początek sezonu był zimny i mokry. W kolejnym sezonie chcę być całkowicie przygotowany na taką okoliczność.

Tunel ma być całkowicie ściągalny razie takiej potrzeby. Jednak ogólnie, to chciałbym aby folia ściągana była tylko z jednego boku, dla podlewania itp.
x-s-D
---
Posty: 774
Od: 17 mar 2014, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.4

Post »

Ponieważ wszystko nam się tu pieknie układa mam pytanie z innej "beczki".
Jak ocenić w którym kierunku pójdzie pęd główny przy wysadzaniu małej sadzonki dyni.
Chodzi o to żeby nie było konieczności ukierukowywania pędu głównego(ryzyko uszkodzenia),ażeby pęd rósł w zamierzonym przez hodowcę kierunku.
Uściślając sprawę,z jednej strony jest chodnik a za nim sciana altany,z drugiej strony też chodnik,trzecia strona to płot rozdzielający działki.
Być może jest to błaha sprawa,ale istotna z punktu widzenia hodowcy.

Sadząc sadzonkę dyni z wykształconym pędem głównym sprawa którą poruszyłam staje się bezprzedmiotowa, bo mamy"czarno na białym,kierunek jak na dłoni.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.4

Post »

Główny pęd rośnie przeciwlegle do pierwszego liścia właściwego. :wit
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.4

Post »

BobejGS napisał(a):
Jeśli tylko dysponujesz miejscem i masz chęć uprawy gigantów, to bardzo polecam. :)
Oj nie, moje zainteresowanie tematem jest jak by to napisać... platoniczne(?). :)
Jestem hodowcą (właściwie kolekcjonerem) kaktusów oraz sukulentów i to na niewielkim areale. To co widzę tutaj to zadania dla tytanów bo rośliny są ogromne. Tym większy mój podziw. :wink:
I na tym się skończy, co najwyżej poczytam i popatrzę jak się to robi w... Polsce. :D
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.4

Post »

Rozumiem. Każdy ma swojego konika w uprawie roślin. :)
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.4

Post »

Tak, tyle, że Twój konik gładki i okrągły a mój zwykle ocierniony. Kiedyś przy okazji zerknij do mnie a będziesz wiedział o czym piszę. :wink:
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”