Zakwaszanie gleby

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
floraqua
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 lip 2013, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań, Szczecin
Kontakt:

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

A ja Wam podam prosty sposób, wolny od związków chemicznych.

Bochenek chleba należy zamoczyć w wiadrze/ naczyniu aby był całkowicie zanurzony w wodzie. Jak chleb zacznie fermentować przekładamy do drugiego naczynia, gdzie dosypujemy ziemię, mieszamy (proporcja dwu, trzy krotnie większa aniżeli byśmy sporządzali tradycyjny zakwas)
Równoznaczne do chleba jest mleko. (A i chlebek nam się nie marnuje, jak czasami kupimy za dużo i jest czerstwy)

Jestem zwolenniczką tradycyjnych i niekonwencjonalnych metod upraw ogrodów.
Regulamin
Ogrodnictwo, to nie jest tylko praca, to przede wszystkim sztuka.
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

Woda z kiszenia czerstwych kromek chleba doskonale zakwasza borówki, a "ukiszone" kromki można powtórnie zalać wodą. Gdy już całkiem rozmokną, zakopuję w ziemi wokół borówek :wink:
Mineralka
200p
200p
Posty: 273
Od: 5 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

Proszę pomóżcie mam ziemię pH 6,5 chcę zrobić wrzosowisko - jakieś 20-30 m/kw jeszcze nic tam nie rośnie - doradźcie jak zakwasić tą ziemię ? Torf ? Podlewanie ? Czym, jak i ile ?
Magda - pilna uczennica Matki Natury
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

Na Twoim miejscu wybrałabym ziemię w miejscach gdzie planujesz posadzić wrzosy następnie dałabym podłoże z kwaśnego torfu lub ziemię dla roślin kwasolubnych -tak przygotowywałam miejsce dla Rh. Można tez podlewać kompotem z rabarbaru bez cukru, wodą z kwaskiem cytrynowym,zbierać fusy kawy i herbaty (bez cukru) i zrobić z tego wywar do podlewania,lub nawozić czystą siarką (ziemię wymieszać z siarką) są też nawozy zakwaszające glebę. Poszukaj na forum np. w temacie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=168
katarzynka85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 lis 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Policzna

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

Witam!
To niezwykle ciekawe tematy. Ja także posiadam kilka roślin kwaśnolubnych - rh, hortensje, jeżynę bezkolcową i przede wszystkim borówki i żurawinę, które także podlewam. Na razie zaczęłam od dobrego podłoża, czyli igliwie z lasu i ściółka leśna, a od następnego roku wykorzystam wasze patenty do podlewania, ale tylko te ekologiczne i naturalne, więc poinformuję was o efektach wiosną.
Pozdrawiam :wit
Ema
50p
50p
Posty: 50
Od: 14 mar 2008, o 17:40
Lokalizacja: lubelskie

jak zakwasić glebę

Post »

Chcę posadzić szpaler z rosa rugosa. niestety glebę mam zasadową, a rosa rugosa wolą lekko kwaśną. Jak przygotować ( zakwasić glebę)?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5083
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: jak zakwasić glebę

Post »

Można dać nawóz zakwaszający siarczan amonu. A podlewać, do wody dodając PeKacid. Ilość dodawania tych środków zależy od pH gleby i zasobności gleby.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak zakwasić glebę

Post »

Ema pisze:Chcę posadzić szpaler z rosa rugosa. niestety glebę mam zasadową, a rosa rugosa wolą lekko kwaśną. Jak przygotować ( zakwasić glebę)?
Pobierz próbki gleby i zawieź lub prześlij pocztą do regionalnej Stacji Chemiczno Rolniczej, Poproś o opracowanie zaleceń nawożenia korekcyjnego dla uprawy róży. Koszt badania pH, fosforu, potasu, magnezu kilkanaście złotych. Koszt zaleceń podobnie. Czas wykonania badania 2 tygodnie. Poproś o przysłanie wyników pocztą i na adres e-mailowy.
W międzyczasie zrób przegrodę między gruntem rodzimym a kwaterą róży (i innych kwasolubnych) zagłębioną na 60 cm w gruncie i wystającą 20 cm ponad grunt.
palat
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 24 cze 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: jak zakwasić glebę

Post »

A ja bym proponował najstarszą metodę kwaśny torf pół na pół wymieszać z obecna ziemią. Można zastosować siarkę. Podlewać, jak napisał ekopom siarczanem amonu (ale uwaga nie cały rok z wiadomych przyczyn - ja w kwaterze borówki amerykańskiej kończę podlewanie siarczanem amonu w końcu czerwca/lipcu by rośliny zdążyły zdrewnieć przed zimą). Proporcja 1 płaska łyżka na 10 litrów wody. Są też inne, krótko działające sposoby, np. podlewanie roztworem kwasku cytrynowego (lub innym słabym kwasem). Wadą jest to, że mikroflora glebowa szybko owe kwasy zmetabolizuje. Generalnie jednak Rosa rugosa chyba nie jest aż takim acidophilem jak borówka amerykańska i nie ma potrzeby aż takiego zakwaszania gleby ??? :lol:
kemyz
50p
50p
Posty: 69
Od: 25 lis 2021, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Heloł,

Jak długo należy zakwaszać glebę preparatami typu Insol pH czy woda+ kwas siarkowy???
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”