Ochrona korzeni drzew przed karczownikiem,siatki,kosze itp.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ela1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 15 kwie 2007, o 11:56
Lokalizacja: Dolny Śląsk/Lubuskie

Post »

Erazm właśnie wróciłam i to co zobaczyłam to przeraziło mnie masa korytarzy przekopanych przez te wstrętne karczowniki do tego stopnia że jak chodzę po trawie to zapadam sie w te korytarze ale brak jest jakichkolwiek kopczyków.
marys
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 paź 2013, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obgryzione korzenie drzewek owocowych

Post »

Witam wszystkich,
Pojechałam dziś na działkę i to co zobaczyłam przeraziło mnie. Ponad 4 letnia Rubinola przechylona. Pociągnęłam lekko za pień i drzewko wyszło z ziemi z 20cm pozostałością korzenia, całą obkorowaną, bez rozgałęzień :( Szybko sprawdziłam reszte drzewek (2 i 3 letnich) i taka sama sytuacja przy gruszy i jeszcze dwóch jabłonkach :( W okół drzewek pełno kopców większych i mniejszych. Co takiego zrobiło sobie ucztę? Nornice, karczowniki? Jestem w szoku bo to dopiero listopad, zima jeszcze nie nadeszła a tu już takie straty.
vaster
50p
50p
Posty: 87
Od: 8 paź 2013, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie, blisko małopolskiego

Re: Obgryzione korzenie drzewek owocowych

Post »

U mnie duże szkody robiły pędraki. Krety niestety również mam. Około miesiąc temu sadziłem borówki amerykańskie. Zaszła konieczność przesadzenia jednej z nich, borówkę wykopałem, a wśród korzeni już siedzi wypasiony pędrak. Przeciw pędrakom używałem dursbanu, trochę pomogło, ale szału nie ma. Są to niestety stare pędraki, które ciężko unicestwić. Po zastosowaniu wydaje mi się, że jest ich mniej.
------------------------------------------
Pozdrawiam
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Obgryzione korzenie drzewek owocowych

Post »

marys pisze:Witam wszystkich,
Pojechałam dziś na działkę i to co zobaczyłam przeraziło mnie. Ponad 4 letnia Rubinola przechylona. Pociągnęłam lekko za pień i drzewko wyszło z ziemi z 20cm pozostałością korzenia, całą obkorowaną, bez rozgałęzień :( Szybko sprawdziłam reszte drzewek (2 i 3 letnich) i taka sama sytuacja przy gruszy i jeszcze dwóch jabłonkach :( W okół drzewek pełno kopców większych i mniejszych. Co takiego zrobiło sobie ucztę? Nornice, karczowniki? Jestem w szoku bo to dopiero listopad, zima jeszcze nie nadeszła a tu już takie straty.
Nie ma najmniejszej wątpliwości, że to sprawka karczowników.
Miałem kiedyś to samo.
Walczę z nimi systematycznie i wytrwale. Efekty widać w tym sensie, że coraz
mniej kopczyków, oraz chwiejących się drzewek.
Pozdrawiam.
Darek.
marys
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 paź 2013, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obgryzione korzenie drzewek owocowych

Post »

Czy ktoś z was sadził drzewka owocowe w dołach wyłożonych siatką metalową? Gdzieś o tym słyszałam tylko nie wiem czy nie spowoduje to jeszcze większych szkód.


Darko52 możesz polecić jakąś metodę na pozbycie się karczowników?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Obgryzione korzenie drzewek owocowych

Post »

Ja mam posadzone kilka drzewek jabłoni. Wszystkie są w takich siatkach, donicach siatkowych, dla ochrony przed gryzoniami.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
marys
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 paź 2013, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obgryzione korzenie drzewek owocowych

Post »

Kupowałeś gotowe donice siatkowe czy po prostu zwykłą siatkę? Poszukam czegoś takiego bo karczownikom chyba wybitnie smakują korzonki jabłonek :(
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Obgryzione korzenie drzewek owocowych

Post »

marys pisze:Czy ktoś z was sadził drzewka owocowe w dołach wyłożonych siatką metalową? Gdzieś o tym słyszałam tylko nie wiem czy nie spowoduje to jeszcze większych szkód.


Darko52 możesz polecić jakąś metodę na pozbycie się karczowników?
Poszukaj w dziale, o nieroślinnych tematach ogrodowych.
Jest tam wątek pt. Karczownik-zwierzak, którego chcę się pozbyć.
Takie najczęstsze metody, to gazowanie, oraz trutka.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Obgryzione korzenie drzewek owocowych

Post »

Kupilem siatkę o rozstawie oczek 1 cm. Korzystajac z wiedzu nabytej w szkole (2 Pi r = obwód koła) porobiłem opaski wys.40-50 cm i obwodzie ok 1,5 m i do tak zabezpieczonych siatką dołków sadziłem drzewka. Korzenie przerosną z czasem siatkę i spokojnie dojrzeją do wieku, gdy karczowniki nie bedą mogły im skutecznie zaszkodzic
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Obgryzione korzenie drzewek owocowych

Post »

Też dałem siatkę o oczkach 1cmX1cm. Dołki o średnicy ok. 0,5m i 0,4m głębokości.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Obgryzione korzenie drzewek owocowych

Post »

Wystarczy obłożyć powierzchnię boczną dołka, czy trzeba też nałożyć siatkę od góry i połączyć, żeby karczowniki nie weszły "od góry"?
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Obgryzione korzenie drzewek owocowych

Post »

Nie zabezpieczałem od góry. Krawędź siatki równo z gruntem, tak by przy koszeniu nie przeszkadzała
Awatar użytkownika
anika24
50p
50p
Posty: 71
Od: 6 wrz 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Obgryzione korzenie drzewek owocowych

Post »

Niestety moje drzewka owocowe przeżywają nalot karczowników i nornic:(. Jedną jabłonkę obgryzły całkiem, zostały ze dwa małe korzonki boczne. Obcięłam jej gałęzie i opuszcza się ale nie wiem czy coś z niej będzie. Drugiej prawie 10letniej tak obgryzły korzenie że musiałam wbić palik żeby się nie przewróciła. Pod nią zrobiły sobie gniazdo. Do tego nornice, które kolejnej jabłonce w połowie obgryzły szyjkę korzeniową, to samo z jedną wiśnią(tutaj mam nadzieję że drzewka jakoś dadzą radę i przeżyją. Natomiast jest dziwna sytuacja z kolejną 5 letnią wiśnią(chyba pandy), która ma obgryziony cały obwód szyjki tak około 10 cm poniżej miejsca szczepienia:( ale mimo to rozwija listki i kwiaty normalnie tak jak te nie objedzone wiśnie. Chciałam ją usunąć ale mi żal bo wygląda zdrowo..pewnie uschnie latem:(. Ma ktoś doświadczenie z takimi drzewkami?
Pozdrawiam, Anita:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”