Nieszpułka (Mespilus germanica)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Z ciekawości zajrzałem do książki Rozmnażani drzew liściastych ale na temat siewu też było tylko jedno zdanie "Wysiewać w skrzynkach w szklarni lub inspekcie"
Swoją drogą to ja bym Ci radził zakupić sobie sadzonkę jakiej konkretnej odmiany np 'Dutch Giant' a nasiona wysiać bardziej hobbystycznie :)
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Dzięki za fatygę. Z pewnością jakby mnie było stać to bym kupiła. Jednak 35zł to dla nie których całkiem sporo. Mam nadzieję, że chociaż jedno nasionko wzejdzie.
Heinricus
50p
50p
Posty: 50
Od: 13 maja 2010, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Prawdopodobnie wysiewać należy po stratyfikacji trwającej 2 sezony. Niestety metody nie sprawdziłem. Inne źródła podają wysiew do zimnego inspektu w IV. Bez stratyfikacji. Myślę, że nasiona mogą przelegiwac i kiełkować na następną wiosnę.
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Dziękuje za zainteresowanie tematem. Nasiona wysiałam tak jak wyczytałam- dobę moczyłam w ciepłej wodzie, teraz do 10maja siedzą w lodówce. Później zamierzam je wysiać do kubeczka i czekać. Jeśli zajdzie potrzeba powtórzę stratyfikację. 4 złote to nie jest wielki pieniądz, się nie uda to trudno. Jakoś nie wierze w metodę ' w IV do gruntu'. Patrze na te nasiona i nie wyobrażam sobie ich kiełkowania w tak banalny sposób.
Zastanawiam się jedynie czy nie zetrzeć lekko pilnikiem łupiny nasion, strasznie twarda jest.
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Dostałam dwa nasionka nieszpułki japońskiej.
Ma ktoś jakieś doświadczenie z kiełkowaniem tej rośliny?
Kwiecień minął wiec na stratyfikację deczko za późno.
Co mam robić czekać do następnego sezonu czy już teraz próbować, stratyfikować i wysiać w doniczkę w domu?
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Można przecłodzic 12 tygodni w lodówce. Ja tak zrobiłam jednak jak na razie cisza ;:224
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Aga, mam nadzieję, że nie zdążyłaś jeszcze wsadzić nasion nieszpułki JAPOŃSKIEJ do lodówki!!!

Nieszpułkę japońską (nieśplik japoński czyli Eriobotrya japonica) łatwo rozmnaża się z siewu, ale nasiona powinny być świeże, im świeższe tym lepiej kiełkują. Przy siewie świeżych nasion ma się 100%-owe wschody.

Ten wątek jest o nieszpułce zwyczajnej, Mespilus germanica, a to zupełnie inna roślina, o ZUPEŁNIE innych wymaganiach.
Zielonym do góry!!!
pocillator
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 sie 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, od Leska do Rzeszowa...

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Witam, mam pytanie do Steasi: wykiełkowały nasionka? Pytam, bo również kilka lat temu zamawiałem nasionka nieszpułki i niestety nic z nich nie wyszło...
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Latem w Biedronce kupiłam owoce nieszpułki. Po zjedzeniu, powciskałam pozostałe z nich nasiona do donicy z rosnącą wówczas na balkonie tetrastigmą i zapomniałam o nich. Po około miesiącu wykiełkowały. Kilka z nich przesadziłam do osobnych pojemników, reszta gnieździ się w donicy z moim żarłocznym pnączem. Jeżeli uda im się dożyć wiosny, poprzesadzam je wszystkie do doniczek.

Obrazek

Obrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Weź zrób coś z tą pleśnią w doniczkach, gdyż w takim stanie wiosny nie doczekają!
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Mam wrażenie,że jest to nieśplik a nie nieszpułka.
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Oczywiście - prostuję: to nieśplik japoński.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Już teraz kup sobie maczetę: one rosną jak wściekłe a liście mają olbrzymie - ciężko je trzymać jako rośliny doniczkowe. W naszym klimacie posadzenie do ogrodu odpada (one zachowują liście cały rok i kwitną w grudniu... a raczej kwitłyby). Nie są to wielkie drzewa i "na wolności" są bardzo dekoracyjne, ale ciężko je u nas utrzymać nawet jako rośliny pojemnikowe: ze względu na to, że próbują dorosnąć do takich rozmiarów jak "na wolności" i na to, że w zimie będą wymagać jasnego pomieszczenia z dużą ilością światła.

Ten meszek na liściach można zmyć, będą wtedy bardziej dekoracyjne a nie będzie się na liściach zbierał kurz (co im bardzo utrudnia życie).
Zielonym do góry!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”