Huba na drzewach

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Huby na drzewach owocowych

Post »

Nie zwlekaj z tymi hubami, bo to dośc zaraźliwe i mogą Ci zacząć mordować pozostałe drzewa. Jeśli, jak poprzednicy radzą, chcesz odwlec egzekucję(bo wyrok juz wydany...) to usuwaj i pal owocniki, a cały pień wykop, kiedy tylko będzie okazja.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
re_ne
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 lip 2014, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Huby na drzewach owocowych

Post »

Zrobię to najbliższym możliwym czasie czyli jak będę miała z kim zostawić brzdąca i w końcu przestanie lać bo to chyba też jest warunek. Przy mokrej pogodzie chyba nie powinno się takich rzeczy robić? To takie straszne draństwo jest że aż do korzenia trzeba usuwać? Nie wiedziałam że to aż tak groźne.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Huby na drzewach owocowych

Post »

No bo jak zostawisz pieniek... to co na nim wyrośnie?
Może dmucham na zimne. Ale tak się czasem robi.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
re_ne
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 lip 2014, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Huby na drzewach owocowych

Post »

Racja racja, na pieńku przecież też wyrośnie (w lesie takie widziałam :D ). Na razie będę wstrzymywać egzekucję a z czasem zobaczymy co się stanie.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Huby na drzewach owocowych

Post »

A ja bym proponował doświadczenie... Wiele źródeł twierdzi, że miedź uniemożliwia rozwój grzybów... Więc kup miedziane gwoździe i powbijaj w drzewo tak głęboko jak się da. Nie spotkałem się ze stwierdzeniem jaki jest "zasięg działania miedzi". Jednakże będziemy mieli czarno na białym jej skuteczność... Pod warunkiem, że podzielisz się z nami wynikami.
re_ne
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 lip 2014, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Huby na drzewach owocowych

Post »

Czyli rozumiem że najpierw bym musiała usunąć te wyrośnięte grzyby, opatrzyć rany a potem powbijać gwoździe w celu zatrzymania wzrostu kolejnych? A drzewo na tym nie cierpi że ma gwoździe powbijane? Nie jest dodatkowo osłabione?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Huby na drzewach owocowych

Post »

Weź tez pod uwagę, ile z tej miedzi przedostanie się do owoców, które zjesz...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Huby na drzewach owocowych

Post »

re_ne pisze:Czyli rozumiem że najpierw bym musiała usunąć te wyrośnięte grzyby, opatrzyć rany a potem powbijać gwoździe w celu zatrzymania wzrostu kolejnych? A drzewo na tym nie cierpi że ma gwoździe powbijane? Nie jest dodatkowo osłabione?
Chyba rozmawiamy o roślinach, które teoretycznie są z góry skazane na wycinkę... Ponadto organizmy roślin niszczą grzyby i raczej nic gorszego już ich nie może spotkać... Co do kolejności to dokładnie tak bym to widział. A jeżeli chodzi o wypowiedź przedmówcy, to nie sądzę aby miedź dostała się w szkodliwych ilościach do owoców. Co prawda kiedyś czytałem o miedzianych rurach do wody pitnej i podobno potrafiło to zaszkodzić niemowlętom... Jednakże ilość miedzi w tych rurach była nieporównywalnie większa niż w ewentualnych gwoździach. Poza tym miedź w dopuszczalnych dawkach jest niezbędna organizmowi człowieka. Jednakże dla spokoju ducha zawsze można zlecić badanie...
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Huby na drzewach owocowych

Post »

No nieźle z tymi gwoździami. :D Nie wiem ile trzeba było ich tam wbić. Jako doświadczenie zawsze można próbować, ale od razu mówię, że jeśli drewno jest mocno zainfekowane to nawet płynne implanty z miedzianu nie powstrzymają pojawiania się owocników.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Huba na jabłoni.

Post »

Odświeżam wątek właśnie zauważyłam huby na mojej lekko chorującej parę lat czereśni obok na wiśnie też pojawiła się huba a co najgorsze na mojej trzyletniej młodej brzoskwini która co prawda ma biały miąższ i lekko gorzkawe owoce ale na kompoty super tez dojrzałam dziś maleńkie huby. Obok mam cztery zdrowe drzewka i jakieś 8 metrów dalej młode nasadzenia 9 sztuk. Szkoda by mi było żeby zaatakowała huba wszystkie. Bi na to wygląda trzy juz porośnięte. Mimo ze co roku wapnuję trawnik i kompost wapnowany również i stosuję opryski i dodatkowo opryskuję gnojówkami z czosnku i pokrzywy. Czy lepiej wyciąć już teraz te drzewka ? W sumie założyłam sad ok 30 metrów dalej 16 drzewek w tym roku i te 9 jeszcze młodych jest na podwórku ale boję się że stracę więcej niż te trzy zaatakowane.
kuma

Re: Huba na jabłoni.

Post »

Wyciąć, spalić, polać resztki randapem. Bo dziadostwo rozlezie się po innych drzewach.
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Huba na jabłoni.

Post »

Kuma, ale jak patrzę wkoło u mnie las i takich hub mnóstwo takze myślę że i tak hak drzewko będzie słabe to zaatakuje je huba. Wycięłam dziś znaczy się sąsiad ;) mi dwa drzewka. Obie zaatakowane stare czereśnie postanowiłam oszczędzić po prostu mi ich szkoda zacznę walkę z hubami usunę i zasmaruję. Sprubuję dwa lata jak nie pomoże to niestety. A na moje młode drzewka po prostu opryski i każde cięcie będę smarowała pastą grzybobójczą
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Huba na jabłoni.

Post »

ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”