Karczowanie,usuwanie trudnych korzeni,pieńków,krzewów,drzew

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Wojciech
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 15 sty 2008, o 14:02
Lokalizacja: Łódź

Post »

By nie mnożyć wątków na ten sam temat dopiszę się tutaj ze swoim problemem.
Mam do wykarczowania około 2 arów gęstych zarośli. Są to głównie zdziczałe śliwy o wysokości do 3 m, o pniach do 10 cm grubości. Zacząłem wycinać te drzewka. Nie jest to szczególnie ciężka praca nawet jeśli się to robi ręczną piłą do gałęzi.
Zastanawiam się jednak jak się zabrać za wykarczowanie pniaków i korzeni?
Czy znacie na to jakiś prosty sposób? Ręczne wykopywanie na takiej powierzchni to katorga. Może mechanicznie? Czy np. traktor z pługiem dałby radę wyorać te korzenie?
Może lepsza byłaby koparka? Taka zębata łyżka koparki, po powierzchni bez kopania dołów...? No i w związku z tym, czy zostawiać wysokie pieńki, czy obcinać przy samym gruncie? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
Wojtek
Pod lasem
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Wojciech pisze:...Może lepsza byłaby koparka? Taka zębata łyżka koparki, po powierzchni bez kopania dołów...? No i w związku z tym, czy zostawiać wysokie pieńki, czy obcinać przy samym gruncie? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
Taka traktorowa koparko-spycharka załatwiła by sprawę. Absolutnie nie przycinaj pni przy ziemi. Dużo lepiej karczuje sie z wysokimi pniami.
Mietek.
Awatar użytkownika
rivendel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2030
Od: 28 sie 2008, o 22:29
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Ja karczowałam ( jak dotąd jeden :oops: ) korzeń, podkopałam, to szpadlem, to siekierą, oczywiście zamach... i dwie godziny nie moje, nie mam już na to sił, kasy na najemników brak... :cry: Co z tym dziadostwem zrobić???
Pozdrawiam-AgnieszkaIntro, czekanie na wiosnę
bartusiiiek
50p
50p
Posty: 79
Od: 3 gru 2007, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Jeśli komuś nie zależy na wykorzystaniu podloza, chce tylko trawnik to radzil bym odkopac troche, uciąć poniżej ziemi i tak Lila mowila, zasmarowac Randapem i jak by sie wydarzylo ze znowu wypusci to nalezy powtorzyc zabieg i juz mozna przysypac ziemia i posiac trawke, ale jeżeli ktoś chce uprawiać tam jakies rosliny ozdobne to dobrze byloby wykopac te rosliny(praca bardzo pracochlonna)


pozdrawiam i życzę miłej zabawy;-)

bartusiiiek
alys
200p
200p
Posty: 275
Od: 8 sie 2008, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Post »

Mam ten sam problem.Musiałam ściąć olbrzymią starą leszczynę.
Miała ponad 30 lat albo i więcej i nie rodziła.
Oboje z mężem mamy razem 120 lat :D i wykarczowanie tego metodą szpadel i siekiera raczej nie wchodzi w grę.
Ciężki sprzęt zrujnuje mi działkę i jest wściekle drogi.
Miejscowa siła robocza nawet za 200 zł się nie śpieszy.
Czy nie ma jakiegoś sposobu na rozkład czy coś w tym stylu korzeni?
Może czymś posypać na zimę?
Proszę pomóżcie :oops: :oops:
ALYS
Lepiej późno niż wcale
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
alys
200p
200p
Posty: 275
Od: 8 sie 2008, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Post »

Nalewko. Jak zwykle jesteś niezawodna.Dziękuje serdecznie.
Niestety, z tego co przeczytałam to jeszcze dłuuugo nic w tym miejscu nie posadzę. :oops:
W jednym poście (tylko w jednym) napisano żeby pień potraktować saletrą amonową.Jakoś to bardziej mi pasuje niż randaup.

ALYS
Lepiej późno niż wcale
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Alys, o tej saletrze to ja pisałam. Z tym, że pień trzeba uciąć bardzo nisko, ponawiercać gęsto dziury i zasypać je właśnie saletrą amonową, bardzo szczelnie przykryć ziemią. Podobno po dwóch latach pniak zniknie, czytałam o tym chyba na portalu sadowniczym, ale pewna nie jestem.
alys
200p
200p
Posty: 275
Od: 8 sie 2008, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Post »

Gieniu serdeczne dzięki za dodatkowe informacje.Już dzwoniłam do mojego M żeby się postarał o saletrę i....do roboty.
Liczę na to, że przez zimę korzenie "skruszeją" i może wiosną damy radę powoli wykopać :lol: .
Pozdrawiam serdecznie
ALYS
Lepiej późno niż wcale
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Wierzba - usunięcie

Post »

mam 'mały' problem do zgryzienia widoczny na zdjęciach. muszę się pozbyć tych pozostałości po wierzbach - ponieważ mechanicznie odpada to pozostaje mi chemicznie. kiedyś przeglądając forum czytałem o nawiercaniu i zalaniu Randapem czy czymś podobnym, teraz kiedy potrzebuję nie mogę znaleźć. proszę Was o podsunięcie jakiegoś skutecznego pomysłu pozbycia się tego całego systemu korzeniowego.
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam. Mirek.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Pytanie zasadnicze, czy uzyskałeś zgodę gminy na jej usunięcie (decyzja administracyjna)?
Pniak można zutylizować zaszczepiając go np.: grzybnią boczniaka w ciągu 1-2 lat grzyb go "zje".
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Nawiercanie i zalewanie nie roundup'em, lecz saletrą amonową. Nie praktykowałem, znam to z tego forum.
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Dzięki za podpowiedzi. Czy dużo tej saletry mam wlać?
O zgodę gminy nie pytałem, Ścinam odrosty co kilka lat, tyle, że teraz już mi się to znudziło. Co każdy mocniejszy wiatr zbieranie po całej działce gałęzi i liści. Będę wsadzał coś mniej pracochłonnego . Tak w ogóle to one są na mojej działce, tylko ogrodzenie mam bliżej.
Pozdrawiam. Mirek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”