Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Post »

Prof. dr Aleksander Rejman w swoim podreczniku dla studentów wydziałów ogrodniczych pisał:
„Zrazy do szczepień zimowych oraz wiosennych ścinamy w końcu listopada i na poczatku grudnia przed nadejściem mrozów".
(Podobnego zdania jest też prof.dr Jan Ślaski :) )

Myślę, że w wyjatkowo w tym roku można jeszcze w tej chwili ściąć zrazy.

Istotnym jest sposób przechowywania zrazów.
Zrazy dołuje się w wilgotnym piasku (około 1/3 powinna wystawać) w dołowniku na dworze lub w piwnicy. Temperatura powinna być w granicach: od 0 do +4 stopni C.
W warunkach piwnicznych lub na dworze trudno jest utrzymać zrazy do szczepień (np. w maju), gdyż zrazy przed ich szczepieniem nie powinny „ruszyć". Najlepiej jest przechowywać zrazy w chłodni.
Szczepienie powinno się wykonywać wiosną gdy pączki na podkładce zaczynają nabrzniewać (nie na zrazach :) ) . Szczepienie wykonane w okresie spoczynku bezwzględnego roślin na których szczepimy daje gorsze wyniki.
..
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Anku pisze:...Zrazy dołuje się w wilgotnym piasku (około 1/3 powinna wystawać) w dołowniku na dworze lub w piwnicy...
Czy zrazy nie mogą być całe zakopane w piasku? Koniecznie 1/3 musi wystawać... Część zrazów chcę przetrzymać w piwnicy w piasku (temp. od 0 - 4 stopni), ale część na dworze w piaskownicy po odpowiednim jej ociepleniu w razie nadejścia mrozów (przykryciu). Czy zrazy w piaskownicy nie mogą być całe schowane w piasku?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Myślałem że podzielisz się własnym doświadczeniem a Ty cytujesz nam literaturę :shock: w roku ubiegłym była taka sama sytuacja
Anku pisze:
Istotnym jest sposób przechowywania zrazów.
Zrazy dołuje się w wilgotnym piasku (około 1/3 powinna wystawać) w dołowniku na dworze lub w piwnicy.
..
Tu bym się z Tobą nie zgodził chyba myślałeś o sztobrach

Erazm zawiniete w szmatę (jednoroczne przyrosty z gałęzi nie wilki) położone w poziomie
A tak na marginesie czy :D zakładasz szkółkę że będziesz przechowywał i w piwnicy i piaskownicy

możesz jeszcze przechowywać w lodówce -2/-4/ ale wtedy dobierz worek foliowy ok 30 cm zrób dziurkaczem 8-10 dziur
włóż zrazy ok 10 szt
nalej wody i po wycieknięciu włóż do lodówki worek od góry zawiąż.
dziury pomogą w wymianie gazowej
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Będę wykonywał szczepienie za korę tzw. kożuchówka. Na jednej jabłonce chcę mieć dwie odmiany. Co do przechowywania to 2-3 zrazy w piwnicy i 2 - 3 zrazy w piaskownicy. Tak na wszelki wypadek. Owinę je w szmatę i zakopię jak radzisz w piasku.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Erazm pisze: Owinę je w szmatę i zakopię jak radzisz w piasku.
Mokrą zapomniałem dodać
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Post »

pogotowie ogrodnicze pisze:Myślałem że podzielisz się własnym doświadczeniem a Ty cytujesz nam literaturę :shock: w roku ubiegłym była taka sama sytuacja
Anku pisze: Istotnym jest sposób przechowywania zrazów.
Zrazy dołuje się w wilgotnym piasku (około 1/3 powinna wystawać) w dołowniku na dworze lub w piwnicy.
..
Tu bym się z Tobą nie zgodził chyba myślałeś o sztobrach
Tak, cytuję profesorów sadownictwa, których wiedzę i doświadczenie wysoko cenię oraz znałem ich osobiście. A Ty jakie masz uwagi do ich kompetencji w zakresie sadownictwa i szkółkarstwa sadowniczego?
Nie widzę potrzeby odkrywać niczego na nowo i dlatego staram się korzystać z wiedzy i doświadczenia innych.

Możesz się ze mną nie zgadzać lecz myślałem o zrazach a nie o sztobrach. Dziwne, że wiesz lepiej o czym ja myślałem. :wink:
Nie rozumiem, dlaczego zrazy miałyby być przechowywane w pozycji poziomej :?:
Odnośnie wystawania około 1/3 zrazów nad powierzchnię wilgotnego piasku powinieneś wiedzieć dlaczego. Sam przecież radzisz wykonać dziury w worku foliowym (przed włozeniem do lodówki :?: ) a dziury te mają pomagać w wymianie gazowej.
..
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Panowie ja to wszystko wiem, o czym piszecie. Po co się "kłócić"?
Chodzi mi o szczególną sytuację, jaka jest w tym roku a nie o wiedzę książkową. Do obecnej chwili nie było w moim rejonie mrozów. Dlatego pytałem się, kiedy ściąć zrazy do szczepienia. Teraz czy dopiero po pierwszych mrozach. Na drzewach jest jeszcze trochę pożółkłych liści!
Przyznacie, że jest to niespotykana sytuacja i nie znalazłem w żadnej książce opisu jak w takim wypadku postępować.
Co Wy radzicie. Ściąć zrazy teraz czy czekać na pierwsze mrozy?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Post »

Ściąć zrazy teraz.
Zrazom do niczego nie jest potrzebny mróz (może co najwyzej zaszkodzić). Mają zakończyć wegetację i być odpowiednio zdrewniałe. Takie przecież są w tej chwili :) . Mowi sie potocznie aby ścinać zrazy po pierwszych mrozach ale po to aby nie ściąć ich za wcześnie (przed całkowitym zakończeniem wegetacji).
To jest moje zdanie (ale sam tego nie wymyśliłem) i niestety :) tak też podaje literatura :( :) .
..
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Bardzo dziękuję Wam panowie za fachowe odpowiedź. Zaraz zrazy zetnę. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Tutaj muszę przyznać racje Anku
istotnie A. Rejman w Szkółkarstwie sadowniczym 1987 podaje taki sposób przechowywania.
Przyznam również że od 1970 roku nie miałem do czynienia ze szczepieniem
W ISiK w Dworku (koszalińskie) zrazy przechowywaliśmy w poziomie w skrzynkach przysypanych wilgotnym torfem w piwnicy szkólkarskiej.
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Labor
100p
100p
Posty: 122
Od: 12 lut 2007, o 08:58
Lokalizacja: Warmińsko - Mazurskie

Pierwsze moje szczepienie

Post »

Parę tygodni temu zaszczepiłem na jabłoni dwie grusze, wczesną i późną. Efekt widoczny na zdjęciach (nie najlepszej jakości, bo z "komórki"). Zdjęcia robione co parę dni.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Powiem szczerze że pierwszy raz słyszę by zaszczepić na jabłoni grusze, ciekawe czy faktycznie szczepy się przyjęły czy tylko listki wybiły z resztek soków jakie pozostały jeszcze w szczepach. :D
Labor
100p
100p
Posty: 122
Od: 12 lut 2007, o 08:58
Lokalizacja: Warmińsko - Mazurskie

Post »

Co parę dni wkleję zdjęcie - efekty powinny być zauważalne.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”