Płodozmiany.Zmianowanie upraw.Uprawy współrzędne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gosia79z
200p
200p
Posty: 428
Od: 19 sty 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Wolin

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Na poprzedniej stronie wątek ze zdjęciami warzywnika, a oto moja reakcja na niego ;:oj ;:oj ;:oj
Mój wydaje się mikry.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Faktycznie piękny ten ogród.
Mój też jest maleńki, jak to przydomowy ogródek, ale staram się stosować co nieco z teorii upraw współrzędnych w swojej ogrodowej praktyce.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

A ja muszę powiedzieć, że w tym roku miałam najzdrowsze pomidory te, które rosły wspolrzednie z karłową kukurydza. Wsadzilam je tam bo nie miałam gdzie. Był problem z pierwszym gronem bo było przez kukurydze mocno zasłonięte. Gdyby zwiększyć dostęp było by idealnie. Górne grona dobrze wiązały, nie miały ani ZW ani SzP. Zastanawiam się czy tego za rok nie powtórzę.
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

PaulaPola pisze:A ja muszę powiedzieć, że w tym roku miałam najzdrowsze pomidory te, które rosły wspolrzednie z karłową kukurydza.
Czyli pomidor plus kukurydza to dobrzy współtowarzysze? Szkoda, że kukurydza jest wysoka i pewnie zacienia dość mocno. Cały czas się waham, czy posadzić gdzieś kilka na próbę, bo obawiam się, że zabierze za dużo miejsca. Ale perspektywa stworzenia dobrych warunków pomidorom jest na tyle kusząca, że może jednak skuszę się na parę kukurydzek. Pierwotnie myślałam raczej o zestawieniu jej z fasolą, względnie dynią czy słonecznikiem. W sumie dopóki krzewy borówek nie rozrosną się, to mam jedno takie miejsce na małe testy.
W tym roku obok sałaty sadziłam aksamitki. Sałata rosła zdrowo, ale aksamitki w jej towarzystwie to był prawdziwy szał. Nigdzie nie miałam tak ładnych i zdrowych kwiatów. Za rok to połączenie będzie u mnie na 100%.
Pomidory i paprykę w szklarni oddzielę od razu rządkiem bazylii. Posadzenie jej obok papryki sprawiło, że ta zaczęła szybciej rosnąć. Ewidentnie odżyła po oddzieleniu jej od bezpośredniego towarzystwa pomidorów. A przy okazji miałam w tym miejscu najbardziej dorodną bazylię i sporo pesto do makaronu :wink:
Połączenie ogórków gruntowych i bazylii też zastosuję za rok, ale od razu, na etapie wysiewu lub pikowania. W tym roku dopiero, kiedy mączniak zaatakował ogórki doczytałam, że zapobiegawczo dobrze robi sadzenie obok ogórków bazylii. Ogórków nie uratowałam, ale bazylia nie złapała mączniaka nawet na jednym listku i rosła dobrze, a wręcz bardzo dobrze.
Ogólnie ten rok był czasem doszkalania się z allelopatii, testowania mniej i bardziej oczywistych połączeń. W kolejnym roku już od początku zaplanuję wszystko tak, by zastosować się do poczynionych notatek.
Marchewka z dymką to już standardowe zestawienie, podobnie jak parę oczywistości, o których już nie wspominam.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Wsadziłem nadprogramowe bawole serca właśnie w pędach dyni i przy kukurydzy. Padły jako pierwsze, z moich pięciu miejsc, w których miałem pomidory. Z tej trójki, to właśnie tylko pomidory się nie udały. Czy to miało wpływ czy nie, tego również nie wiem. Choć Ja w to wątpię.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Ja czytałam, że ogórki nie rosną w pobliżu ziół, na wiosnę przesadzałam kilkanaście odmian ziół, bo chciałam wsadzić ogórki, może niepotrzebnie się trudziłam, bo skoro mogą rosnąć w pobliżu bazylii, to może nie wadziły by im mięty, oregano, estragon, rozmaryn itd. :wink:
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

U mnie zioła rosną w różnych miejscach ogrodu, więc zawsze coś rośnie w ich pobliżu. Nigdy nie słyszałam o tym, że ogórki nie lubią ziół, za to trafiłam na info o bazylii. Może chodzi o konkretne olejki eteryczne czy coś takiego?
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

U mnie w tym roku pięknie rosły ogórki gruntowe wśród dużej fasoli po której się pięły. Jeszcze wczoraj widziałam małe ogóreczki wśród liści fasoli.
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Ja zrobiłam sobie plan wysiewu warzyw i co roku sadzę je dalej o jeden zagon ,tak ,że wracam na to samo miejsce po 4 latach.Chociaż w tym roku/nie wiem jakim cudem /posiałam pietruszkę obok buraczków ,co podobno jest nie wskazane i obydwa warzywa były bardzo ładne ,dlatego uważam ,że nie zawsze się wszystko sprawdza odnośnie sadzenia współrzędnego.

Pozdrawiam Teresa :wit
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Ja mam dylemat co ważniejsze, płodozmian czy sąsiedztwo roślin (mam mały ogródek więc szaleństwa nie ma)...od lat warzywa były siane/sadzone byle jak, pomieszanie z poplątaniem (co do grup i sąsiedztwa) więc nie ma możliwości określić jaka grupa była na jakiej grządce i jak zacząć płodozmian by sąsiedztwo było zachowane (również pierwszy raz był zasiany poplon-żyto).

Dodam, że problemem jest to że nie sadzimy warzyw ze wszystkich grup...nie goszczą u nas kapustne (oprócz znikomej ilości kalarepy w przyszłym roku i zachcianki babci - niewyrośniętej brukselki, która jeszcze stoi), ze strączkowych siejemy tylko fasolę szparagową - w tym roku nie wyszła wcale i tyczną...więc całego zagonu nie można przeznaczyć na fasolę (nie zjemy tyle i szkoda miejsca).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Ja bym w tym roku mniej patrzył na płodozmian, na korzyść dobrego sąsiedztwa roślin. Skoro nawet samemu nie możesz określić co gdzie było, to sprawa ułatwiona :wink: W tym sezonie zrób sobie plan co i gdzie i z niego pomocy korzystaj w kolejnym :)
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Plan już jest wyrysowany, tylko zaznaczyć kolorami ładnie i podpisać co jest co :D , mam plan na 2015 i zabrałam się za kolejne (może to źle, bo korci mnie zmiana planu na ten drugi, bo więcej miejsca jest w ogrodzie, z racji ewentualnego nie wypalenia eksperymentu z melonami i arbuzami :lol: ...a ręce świerzbią)
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Ja się nie trzymam ściśle płodozmianu. Po prostu raz po jednej stronie są ogórki, po drugiej korzeniowe, w kolejnym roku zamianka. Reszta rośnie tam, gdzie akurat jest miejsce i tak, jak stworzą się grządki. Potem w miarę posiadanego miejsca próbuję połączyć warzywa tak, by jak najwięcej z nich rosło w towarzystwie, które lubią, ale też nie gimnastykuję się za wszelką cenę. Czasem dosadzam coś na brzegu grządki, bo akurat tylko tam jest miejsce, dopiero później sprawdzam, czy to dobre czy złe sąsiedztwo.
ogrodowo
Zapraszam :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”