Filodendron - problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sabella
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 24 wrz 2008, o 08:43
Lokalizacja: Warszawa

Filodendron -problem z liśćmi

Post »

Po raz kolejny proszę o pomoc znawców :)
Mojemu filodendronowi (chyba jest to odmiana mandaianum), od końca lata zaczęły się zwijać liście. Nie żółkną, nie opadają tylko się zwijają. Jest to już bardzo duży okaz..mam go kilka lat. Nie stoi bezpośrednio na słońcu, wydaje mi się, że go nie przelewam ani nie przesuszam. Lato spędził na balkonie ale w miejscu zacienionym, jak się ochłodziło wniosłam go do domu. Nie wiem co się dzieje...Najdziwniejsze jest to, że taki sam okaz który mam w pracy (tylko o wiele, wiele mniejszy) zachowuje się tak samo....co robić? :(
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Re: FILODENDRON-problem z liśćmi

Post »

Hmm, wydaje mi się , że powodem może być zbyt suche powietrze. Zraszasz swojego filodendrona?
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Podłoże też może ma za suche.
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Tylko jeśli chodzi o podlewanie to z kolei trzeba uważać bo filodendrony nie lubią mokrego podłoża.
Jeśli roślina nie jest ani przesuszana ani zalewana tak jak piszesz, to moim zdaniem prawdopodobne jest to, że ma jednak zbyt małą wilgotność powietrza, tym bardziej, że w swoim środowisku naturalnym filodendrony mają duże nawilżenie.
Zraszać najlepiej wodą odstałą w ciepłym miejscu. Dobrym sposobem na zwiększenie wilgotności jest też umieszczenie rośliny na podstawku z keramzytem. :D
No ale na forum jest jakiś fachowiec od filodendronów więc zapewne poda Ci faktyczną przyczynę zwijania liści :wink: o ile dobrze pamiętam to chyba Nina się na nich dobrze zna :wink:
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
sabella
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 24 wrz 2008, o 08:43
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Przyznam się, że go nie zraszam wcale :oops:
Być może jest to przyczyna, sprawdzę to.....Dziękuję za rady :)
Awatar użytkownika
sabella
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 24 wrz 2008, o 08:43
Lokalizacja: Warszawa

Post »

spryskuję, spryskuję i nic :(, po jakim czasie powinna nastąpić poprawa?
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Zraszaj raz dziennie z samego rana letnią miękką wodą. Na pewno będzie trzeba trochę poczekać na efekt. Napisz może najlepiej do forumowiczki Nina - ona zna się na filodendronach :wink:
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
Abudabi
500p
500p
Posty: 586
Od: 19 mar 2007, o 19:04
Lokalizacja: Łódź

Post »

A obejrzałas listki czy nie ma tam jakiś lokatorów?
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
sabella
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 24 wrz 2008, o 08:43
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Lokatorów nie ma :) ...
będę spryskiwać cierpliwie dalej, czekając na efekty (nie odpuszczę sobie bo filodendron "domowy" jest już bardzo duży i żal mi go stracić). Może rzeczywiście potrzeba więcej czasu...
Dziękuję wszystkim za pomoc, pozdrawiam :D
Boguslaw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 25 mar 2009, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Puławy

Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Z przedstawionymi roślinami wiąże się pewna historia w związku z którą mam dwie niewiadome: gatunek filodendrona oraz choroba go porażająca.

Znajomy ?skubnął? zaszczepkę, jakieś 3 lata temu w jakiejś palmiarni, prawdopodobnie w Nałęczowie. Roślina pięknie się rozwijała, fantastycznie rosła, jednak po około roku zaczęły się pojawiac na liściach małe dwubarwne plamy, dosyc szybko się powiększające, w końcowej fazie zajmowały większą częśc blaszki liściowej i przebarwiały się na czarno.
Kolega starał się ją dwukrotnie ratowac robiąc kolejne sadzonki pędowe. Pomimo stosowania różnych środków grzybobójczych (nie wiem jakich) sytuacja z plamami i ginięciem rośliny za każdym razem się powtarzała.

Będąc u znajomego ok. czerwca-lipca 2008 r. Uciąłem dwie sadzonki pędowe (bez liści) ? ostatnia umierająca roślina kolegi ?szła? już na śmietnik. Sadzonki wziąłem ponieważ zaciekawił mnie sam gatunek, jak i choroba rośliny.
Obecnie rośliny rozwijają się bardzo ładnie, jednak niedawno na pochwach liściowych (nie wiem czy u filodendronów tak to się nazywa) zaczęły się pojawiac oznaki choroby, która niszczyła rośliny znajomego.

Choroba rozwija się bardzo dynamicznie i ?objawy-przerzuty? pokazują się w coraz to nowych miejscach. Na dzień dzisiejszy na liściach nie ma jeszcze plam, ale 2 pokazały się na jednym z ogonków liścia L
Rośliny trzymałem do tej pory w tym samym pokoju co hodowane przeze mnie pH. Scandens i Monstera deliciosa ? na razie żadnych objawów na nich nie widac. Obecnie zarażone rośliny są w innym pokoju, ale cóż to za przeszkoda dla grzybków ? obawa, i to znaczna o zdrowie wspomnianych dwóch gatunków istnieje.

Moje pytania:
1. Czy przedstawiona roślina to Philodendron tuxtlanum ? Philodendron ?Tuxa??
2. Czy choroba to antraknoza colletotrichum philodendri wywołana prze jakąś formę grzyba Colletotrichum gloeosporioides?
3. Jeśli tak, to czy istnieje realna szansa wyleczenia roślin czy też należy je uznac za dokumentnie zarażone i raczej żadne kolejne nietypowe-wyszukane sadzonkowania nic nie dadzą i rośliny należy zniszczyc.? Może jednak istnieje jakaś szansa powalczenia zniszczenia choroby na roślinach lub na sadzonkach?

Co by się ?przydołowac?, to znalazłem na w internecie niepocieszające:
?...Zwalczanie choroby - Należy usuwać chore sadzonki oraz porażone pędy lub całe krzewy i spalić je.
- Po zauważeniu pierwszych objawów choroby trzeba także opryskiwać rośliny stosując Sportak Alpha 380 EC (0,05%) przemiennie z takimi fungicydami, jak: Bravo 500 SC, Gwarant 500 SC lub Folpan 80 WG (0,2%) albo Sarfun 500 SC lub Topsin M 70 WP (0,1%)...?



Zdjęcia nieaktywne/norbert76
Boguslaw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 25 mar 2009, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Puławy

Post »

Coś nie udaje mi się bezpośrednio wrzucic zdjęc na forum :oops:

Dwie ostatnie fotki to lepkie, niezasychające kropelki wydzielane przez plamy chorobowe
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

To początkowe objawy czerwonej plamistości, choroba min. wywoływana przez grzyby w przypadku filodendronów rosnących w zbyt ciężkich składowo, mało przepuszczalnych, nie prawidłowych w składzie ziemiach i przy zbyt dużej dawce wody do podlewania lub zbyt częstym podlewaniu. Porażone miejsca dokładnie opędzlować miękkim pędzelkiem mieszanką Topsin M + Kaptan zawiesinowy, całą roślinę zamgławić taką samą mieszanką, przesadź w prawidłową ziemię w doniczkę z drenażem na dnie i zmniejsz dawkę wody, szczególnie w okresie zimowym filodendron nie lubi nadmiaru wody, korzenie muszą oddychać. Poczytaj o wymaganiach filodendronów i o składzie ziemi tutaj. W miejscach uszkodzonych zachodzi gutacja czyli wydzielanie soków rośliny głównie z powodu uszkodzenia tkanki. :wink:
Boguslaw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 25 mar 2009, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Puławy

Post »

Serdecznie dziękuję, jutro (a raczej dziś) zacznę działac :D

Co do gatunku, to czy może byc to ten wspomniany Philodendron tuxtlanum – Philodendron „Tuxa” ?

Zastanawiam się, czy jeżeli zaszczepka była "skubnięta" w palmiarni, to nie jest to jakiś gatunek o o bardziej wyśrubowanych wymaganiach; np. wilgotnościowych i warunki z centralnym ogrzewaniem np mu stanowczo nie służą - pomimo, że stosuję 2-3 krotne spryskiwanie w ciągu dnia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”