Rdza i inne choroby gruszy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
puniek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 1 paź 2008, o 10:51
Lokalizacja: Warszawa

Post »

rydnor: mam dokładnie to co jest na tych zdjęciach wyżej w Twojej odpowiedzi ale wg artykułu ( http://www.przyrodapolska.pl/styczen05/zagrozenia.htm ) jest rdzawnikowiec. Nie wiem czy to jest to samo co rdza...ale wg artykułu powinno się to na gruszy leczyć zaaplikowaniem Score...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rydnor
1000p
1000p
Posty: 1041
Od: 26 maja 2008, o 20:25
Lokalizacja: Toruń

Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Puniek;rdzawnikowiec,to jest ten pasożyt co pwoduje rdzę gruszy,przeczytaj dokładnie.Tylko nie wiem,czy jeszcze teraz mam zabezpieczyć swoją gruszkę?Może Erazm lub Pomolog pomogą.Pozdrawiam Ryszard.
puniek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 1 paź 2008, o 10:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Czyli to jest to samo...
No ja wiem że kiedyś takie czerwono brązowe plamy miałem i kiedyś ale te guzy z takimi jakby kolcami to pierwszy raz...
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Zostałem wywołany do tablicy :wink: więc postaram się przedstawić więcej szczegółów - których co prawda chciałem wcześniej uniknąć (bo cykl rozwojowy pasożyta jest już przedstawiony w cytowanym tu artykule) - ale zaczynają się mylić niektóre pojęcia... może więc od początku - sprawcą choroby jest grzyb z rzędu rdzawnikowatych - i stąd to (akurat w przypadku tego konkretnego grzyba dość niefortunne) wyrażenie - rdzawnikowiec. Dlaczego niefortunne, moim zdaniem? Ponieważ ten konkretnie pasożytniczy grzyb w swoim cyklu rozwojowym nie ma stadium zarodników rdzawnikowych - uredospor -czyli stadium decydującym o masowym charakterze zakażenia roślin przez grzyby rdzawnikowate - a co jest głównym czynnikiem powodującym rozprzestrzenianie (może lepiej: ekspansję) choroby. Taki wyjątek - inaczej jest w przypadku innych grzybów rdzawnikowych, powodujących inne choroby np. na roślinach zbożowych. Dlatego właśnie rdza gruszy nie jest uznawana za bardzo groźną chorobę i można sobie z nią poradzić przy okazji ogólnej ochrony grzybobójczej.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
puniek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 1 paź 2008, o 10:51
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Czyli reasumując co zastosować na to co widać na powyższych zdjęciach (plamy i te obrzydliwe guzy) ?
Zakładając oczywiście, że wtargnięcie na teren sąsiada i karczowanie nie wchodzi w grę....

Pozdrawiam
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Czyli reasumując - teraz (w tym sezonie) nic już bym nie stosował - w przyszłym tak jak tu wielokrotnie pisaliśmy (ja i Krzysztof ) - środki przeznaczone do ochrony drzew przed parchem gruszy (ale przede wszystkim te podstawowe). Warto też zachęcić sąsiada do pewnego wysiłku (chociażby wycięcia jedynie porażonych pędów na jałowcu).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
puniek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 1 paź 2008, o 10:51
Lokalizacja: Warszawa

Post »

pomolog pisze:Czyli reasumując - teraz (w tym sezonie) nic już bym nie stosował - w przyszłym tak jak tu wielokrotnie Warto też zachęcić sąsiada do pewnego wysiłku (chociażby wycięcia jedynie porażonych pędów na jałowcu).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Tylko, że tych sąsiadów to mam w okolicy ze 300 - to taki kompleks działem w Białołęce Dworskiej pod Warszawą... :(
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

... i wszyscy mają porażone jałowce??? :shock: :shock: :shock: Zacznij od najbliższych sąsiadów...
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
rydnor
1000p
1000p
Posty: 1041
Od: 26 maja 2008, o 20:25
Lokalizacja: Toruń

Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Dzięki; Pomolog za szczegółową informację o rdzy gruszy,wszystko to przekażę sąsiadowi,chociaż jałowca u niego nie widziałem.I sam będę bardziej spoglądał na moją gruszkę.Dotychczas nie miałem z tym do czynienia.
Puniek zastosuj się do zaleceń Pomologa,a na przyszły rok, Będziesz zajadał smaczne gruszki,czego Ci serdecznie życzę.Ryszard :)
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Korzystajac z gruszkowego wątku, mam pytanie do Pomologa-czy da się na
podstawie takich zdjęć rozpoznać odmianę?Owoce teraz zaczynają dojrzewać,
bardzo twarde i kwaśne. Obrazek Obrazek
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Można oczywiście spróbować... tak naprawdę najlepiej rozpoznaje się odmiany (oczywiście pomijając widok "na żywo") z rysunków (rycin, tablic barwnych). Dlaczego? Z dość prostych przyczyn... "sztucznie" czyli wykonując rysunek jesteś w stanie przedstawić jak najdokładniej zarówno kształty jak (przede wszystkim) barwy owoców wzorca danej odmiany. W przypadku fotografii jest już gorzej - będzie bliższa lub dalsza od ideału (nie do końca właściwy kształt, barwa - mimo coraz lepszych aparatów i techniki itd.). Ale wracając do Twojego pytania - warto przedstawić podstawowe założenia przy wykonywaniu zdjęć owoców w celu identyfikacji odmian. Przede wszystkim dobór światła - owoce nie moga być absolutnie w cieniu, ale też i bezpośrednim naświetleniu przez słońce (refleksy). Do zdjęć wybieramy jedynie owoce całkowicie zdrowe, nie uszkodzone, o typowej barwie, rumieńcu, średniej wielkości z próby - mówiąc krótko musi to być TYPOWY owoc z drzewa. Robimy najczęściej następujące ujęcia: widok całego owocu od strony rumieńca (z jego częścią), widok owocu bez rumieńca, przekrój podłużny, przekrój poprzeczny i potem ewentualnie dodatkowo jeżeli jest taka potrzeba zdjęcia szczegółowe np. kielicha, komory nasiennej, pestki (w przypadku owoców pestkowych) czy ziaren (jabłka, gruszki).
To tyle na temat samych zdjęć - co do tej konkretnej odmiany spróbuję Ci pomóc - ale może też i któryś z forumowiczów wpadnie na właściwy trop :D
Pozdrawiam serdecznie :wink:
piter258
50p
50p
Posty: 64
Od: 1 maja 2007, o 10:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ciechocinek
Kontakt:

Post »

Witam
Proszę o pomoc w jaki sposób mam wyleczyć moją gruszkę.
Z góry serdecznie dziękuje za pomoc. Obrazek
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chora gruszka - jak wyleczyć ??

Post »

Piotrze o tym było pisane Tutaj i Tutaj
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”