Zapraszam do mnie

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gosiiiaczek
500p
500p
Posty: 621
Od: 11 sty 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z domu

Zapraszam do mnie

Post »

Witam serdecznie. Na forum jestem już od jakiegoś czasu, za sprawą storczyków. Mam ich kilkanaście, zwykłych "falków", żadnych "firmowych". Od niedawna zapadłam na hojobę :wink: Na dzień dzisiejszy mam 4 szt, z czego tylko 1 jest ukorzeniona. Mam nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie i jutro wyruszy do mnie kolejne 6 szt...właściwie 5, bo jedna hoja będzie mieszkać u mojej mamy.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=80675" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Zapraszam do mnie

Post »

:wit
Tak właśnie zaczyna się miłość do roślin...

U Ciebie storczyki i hoje. Czekam na zdjęcia ;:108
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
gosiiiaczek
500p
500p
Posty: 621
Od: 11 sty 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z domu

Re: Zapraszam do mnie

Post »

No to czas na zdjęcia :)

Póki co, jedyna ukorzeniona :) Bella Vargieta
Obrazek

Erythrostemma - puszcza korzonki :)
Obrazek

Obovata - również puszcza korzenie
Obrazek

Pubicalyx silver - czekam na korzonki
Obrazek

I hoja nie wiem jaka, ciachnęłam ją mojej mamie :D może ktoś z Was mnie oświeci, cóż to za hoja
Obrazek
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=80675" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kubasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4174
Od: 31 mar 2012, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zapraszam do mnie

Post »

Gosiu, witam wśród hojowo zakręconych. :D Jeżeli mogę coś doradzić :wink: masz za dużo wody w keramzycie. Jeżeli te hoję będziesz chciała uprawiać w hydro, polecam zdecydowanie mniej wody, szczególnie zimą. Taka ilość będzie dla korzeni zabójcza.
Awatar użytkownika
gosiiiaczek
500p
500p
Posty: 621
Od: 11 sty 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z domu

Re: Zapraszam do mnie

Post »

Hoye siedzą w keramzycie tylko na czas ukorzeniania, woda jest dolewana tylko do takiej wysokości, aby roślina jej nie dotykała :)
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=80675" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zapraszam do mnie

Post »

Ta hoja to wygląda na taką zwyczajną :D
Awatar użytkownika
kubasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4174
Od: 31 mar 2012, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zapraszam do mnie

Post »

To nie chodzi o to, czy roślina dotyka wody, czy nie, a o to, że hoje to sukulenty i nie lubią nadmiaru wody, więc i nie lubią długo moczyć korzeni w wodzie. Wystarczy utrzymywać im 1-2 mm wody, a niektóre dziewczyny wręcz odlewają ją całkowicie i podlewają ponownie po całkowitym wyschnięciu. Keramzyt dość długo trzyma wilgotność i nie ma potrzeby zalewania go wodą. Przy bardziej wymagających gatunkach twoja metoda może się nie sprawdzać. Mam nadzieję, że nie odbierasz tego, co piszę jako krytyki, a jedynie jako wymianę doświadczeń. :D
Awatar użytkownika
gosiiiaczek
500p
500p
Posty: 621
Od: 11 sty 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z domu

Re: Zapraszam do mnie

Post »

Nie no, jaka krytyka :) Ja zielona w świecie hoi, także za wszelkie rady będę wdzięczna....Ale :wink: wszystkie 3 miały na początku mało wody, ok 1cm na dnie i po 2 dniach że się tak wyrażę "sflaczały" im liście :? Pomyślałam, że jest to właśnie spowodowane za małą wilgotnością i dlatego wszystkim 3 wody dolałam. Dziś mija tydzień jak są u mnie i 2 już wypuszczają korzenie, uparta jest na razie pubicalyx silver :)
A jak się ma to nielubienie moczenia, do ukorzeniania w wodzie?? Przecież jest mnóstwo osób, które ukorzeniają w ten sposób i wtedy jakby nie patrzeć, roślina cały czas jest zanurzona.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=80675" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kubasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4174
Od: 31 mar 2012, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zapraszam do mnie

Post »

Sama czasami ukorzeniam w samej wodzie :wink: ale bardzo rzadko i praktycznie na etapie 5 mm zawsze trafiają do hydroponiki. Idąc tym tokiem rozumowania to po co keramzyt, jeżeli zalewamy go całkowicie wodą? :wink: Moja rada dotyczyła dalszej uprawy, dlatego zapytałam w czym będziesz je dalej hodować. W przypadku uprawy hydroponiczniej taki poziom wody na pewno byłby zabójczy. Po prawie trzech latach doświadczeń, zrezygnowałam z zakupu wskaźników, bo podlewanie do poziomu minimum, przy niektórych hojach kończyło się dla nich wyprawą do krainy wiecznie zielonych. Korzenie dla prawidłowego rozwoju potrzebują również powietrza. Podsumowując - hoje są na tyle kapryśne, że każdy musi znaleźć swój złoty środek. :)
Awatar użytkownika
gosiiiaczek
500p
500p
Posty: 621
Od: 11 sty 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z domu

Re: Zapraszam do mnie

Post »

kubasia pisze: Po prawie trzech latach doświadczeń, zrezygnowałam z zakupu wskaźników, bo podlewanie do poziomu minimum, przy niektórych hojach kończyło się dla nich wyprawą do krainy wiecznie zielonych.
Czytałam właśnie o tym tu na forum, że wiele osób rezygnuje z tych wskaźników. Ja będę moje wsadzać do innego podłoża. Belle wsadziłam do mieszanki ziemi uniwersalnej zmieszanej z korą i keramzytem :) Chyba jej służy, bo przez tydzień wypuściła już z 2 stron ;:138 A jakie wg Ciebie najlepsze byłoby podłoże?? I jakiej długości muszą być korzenie, aby roślinka poradziła sobie już w podłożu?? Nie chciałabym ich za szybko przesadzać, ale jak będą za długo w takim wilgotnym środowisku, to czy później nie będzie też problemów z przestawieniem rośliny z keramzytu do innego podłoża??
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=80675" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kubasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4174
Od: 31 mar 2012, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zapraszam do mnie

Post »

Ja polecam hydro, może na początku wydaje się to czarna magia, ale jak dla mnie najmniej problemów z podlewaniem. Mam kilka hojek w przepuszczalnym podłożu, czyli ziemia z perlitem i piaskiem, ale zdecydowanie wolę kamyki. Ponieważ ukorzeniam w keramzycie nie mam problemu z przenoszeniem do keramzytu :wink: a w innych przypadkach, tak jak pisałam wyżej.
Awatar użytkownika
gosiiiaczek
500p
500p
Posty: 621
Od: 11 sty 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z domu

Re: Zapraszam do mnie

Post »

Muszę poczytać o tej uprawie hoi w hydro. Kiedyś trzymałam w wazonach z keramzytem storczyki...woda była zawsze poniżej korzeni. Ale czy w ten sam sposób można też hodować hoje to nie wiem. Muszę się dokształcić w tym temacie :) Skoro nie używasz wskaźników, to skąd wiesz na jakim poziomie musi być woda?? Czy w hydro też są etapy przesychania podłoża, czy one ciągle takie wilgotne??
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=80675" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kubasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4174
Od: 31 mar 2012, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zapraszam do mnie

Post »

Mam większe osłonki, w których widzę dno. Największy problem z podlewaniem jest zimą, bo wtedy bardzo łatwo uśmiercić roślinę poprzez zalanie. Nie wiem jakie masz warunki w domu, ale u mnie stoją na parapetach, pod którymi nie ma ogrzewania. Podlewam tylko żeby zakryć minimalnie dno i czekam z następnym podlaniem do całkowitego jej braku. Wychodzi wtedy, że co 10-14 dni podlanie. Latem można więcej i częściej, ale też ta sama zasada, czyli po wyschnięciu. Tak, jak pisałam wcześniej, keramzyt utrzymuje wilgotność i na pewno nie można mieć stale zalanego wkładu. Co do samego keramzytu, ja uważam, że lepszy jest ten hydroponiczny, choć niektóre dziewczyny uprawiają też w tym z supermarketu. Drugą ważną sprawą jest pH wody i trzeba je utrzymywać na poziomie 5,5 - 6, oczywiście po za hojami wapieniolubnymi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”