W.o...Grzybach cz.2

Sekcja uporządkowana tematycznie. Wątki kwalifikuje tylko Administrator.
ODPOWIEDZ
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W.o...Grzybach cz.2

Post »

Żółciak siarkowy.
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: W.o...Grzybach cz.2

Post »

U mnie wysyp rydzy.Czy ma ktoś sprawdzony przepis na przetwory na zimę z rydzy bez użycia octu?Bardzo proszę o podzielenie się swoją wiedzą.Rydzyki w lesie rosną ..... i coś muszę z nimi zrobić :D
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
BEATA55555
200p
200p
Posty: 393
Od: 22 wrz 2008, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: W.o...Grzybach cz.2

Post »

ED99 pisze:Po poobiednim spacerze.:D
Obrazek
Przepiękny zbiór!!! Uwielbiam kanie zbierać i jeść, w tym roku znalazłam tylko trzy sztuki! Gdybym znalazła taką ilość to bym chyba zgłupiała ze szczęścia. Masz jakieś przepisy na przetworzenie takiej ilości?
Awatar użytkownika
ED99
200p
200p
Posty: 220
Od: 11 sie 2013, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: W.o...Grzybach cz.2

Post »

Sporo rozdałem ,lubię kanie smażone "ala schabowy",trochę zamroziłem i część na próbę wysuszyłem by następnie zmielić ,podobno kania suszona ma intensywny aromat.

Myszka - rydze proponuję ukisić:
Po obgotowaniu 5-10min. , grzyby wystudzić i układać w słoju lub garnku glinianym.
Na 10 kg grzybów daje się 30 dag soli, 10-15 dag cukru i pół szklanki kwaśnego mleka lub serwatki ,ziele angielskie , liście laurowe i czosnek. Wody tyle by pokryła grzyby. Na wierzch kładzie się czysty porcelanowy talerzyk i obciąża go sparzonym kamieniem, albo słojem napełnionym wodą. Po opadnięciu grzybów można dołożyć nową warstwę.
Pozdrawiam ED.
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: W.o...Grzybach cz.2

Post »

ED dzięki za przepis.Maślanka może być ze sklepu?
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
BEATA55555
200p
200p
Posty: 393
Od: 22 wrz 2008, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: W.o...Grzybach cz.2

Post »

ED zrób sobie na popróbowanie kanie w słoiczki. Usmaż "kotleciki" kaniowe na sporej ilości oleju, delikatnie podsmaż troszkę cebulki na oleju. Do każdego słoiczka powkładaj kotleciki kaniowe i cebulkę oraz olej pozostały po smażeniu i zalej gorącą zalewą taką jak do marynowanych grzybków (tylko mniej octu).
Awatar użytkownika
ED99
200p
200p
Posty: 220
Od: 11 sie 2013, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: W.o...Grzybach cz.2

Post »

Kisiłem rydze bez dodawania serwatki czy kwaśnego mleka i były pyszne.
Pozdrawiam ED.
Awatar użytkownika
grazynarosa22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8499
Od: 16 mar 2009, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: W.o...Grzybach cz.2

Post »

Byłam dziś na rydzach,mam marynowane i była cała duża patelnia smażonych na klarowanym masełku z cebulką....pyszne.

Obrazek

Obrazek
Pozdrowionka...Grażyna
Moje wątki. aktualny
Moje rękodzieło
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7567
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: W.o...Grzybach cz.2

Post »

Ale mniam mniam... :wink: tak się zastanawiałem ostatnio gdzie tu najlepiej wybrać się na grzyby w okolicach do 100 km od Warszawy. Ja to mam chyba jakiegoś pecha ;:224 :;230 Pojechałem ostatnio "na grzyby" i prawie nic nie znalazłem.. ;:185 nie znam zupełnie takich fajnych miejsc. Może ktoś ma jakieś sugestie. Chyba jest jeszcze gdzieś inny wątek z grzybkami , nie pamiętam czy nie w off-topic, może być tam, jeśli ktoś tak miły i coś zasugeruje gdzie tu pojechać.. ;:180
Miłego dnia!
Admin.
Awatar użytkownika
BEATA55555
200p
200p
Posty: 393
Od: 22 wrz 2008, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: W.o...Grzybach cz.2

Post »

Grzybowe okolice Warszawy to samo Długosiodło i odcinek ok kilometra za Długosiodłem jadąc z Warszawy trzeba skręcić w lewo i takimi byle jakimi wiejskimi drogami dojechać do starego mieszanego lasu. Po drodze jadąc tymi wiejskimi dróżkami w młodych laskach sosnowych pomiędzy polami spore ilości maślaków a na brzegach i skrajach tych lasków rosną brzozy i tam kozaki są i czasem prawy się trafi. Następne miejsce to Wola Grzybowska teren poligonu (wolno wchodzić), jadąc z W-wa po lewej stronie.
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7567
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: W.o...Grzybach cz.2

Post »

Wielkie dzięki. ;:180
;:167
Miłego dnia!
Admin.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: W.o...Grzybach cz.2

Post »

myszka pisze:U mnie wysyp rydzy.Czy ma ktoś sprawdzony przepis na przetwory na zimę z rydzy bez użycia octu?Bardzo proszę o podzielenie się swoją wiedzą.Rydzyki w lesie rosną ..... i coś muszę z nimi zrobić :D
Spróbuj, wg przepisu jaki podałem wcześniej. Ja go stosuję od 20 lat. Nie jest to przepis z netu, ale taki, który prze 70 lat stosował mój dziadek, wcześniej jego ojciec. Coś w tym musi być. Sam proces ukiszenia nie może być zbyt udziwniony. Przyprawiasz i tak po opłukaniu.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: W.o...Grzybach cz.2

Post »

Serdecznie dziękuję za przepisy.Skutecznie skusiliście mnie na kiszenie rydzów.Do tej pory smażyłam i takie podsmażone dawałam do słoików.Niestety mam już serdecznie dość i widok patelni mnie osłabia.Z tym kiszeniem wydaje się dużo prościej.życzę udanego grzybobrania.Ten rok w Małopolsce i na Podkarpaciu był wyjątkowo grzybodajny.Można było przebierać w grzybkach,a ile ceglastoporych zostało w lesie .....
Pozdrawiam!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „WSZYSTKO o... Bazy wiedzy użytecznej”