Projekt rabaty

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
00anusia00
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 26 lip 2012, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Projekt rabaty

Post »

A może przed thujami jakieś wyższe piętro? Np. jakieś rh - nova zembla albo cunningham's white albo hortensje limelight, a przed nimi obrzeże z żurawek w jakimś fajnym, ożywczym kolorze. A thuje bym chyba zrównała żeby wprowadzić wrażenie uporządkowania, ale to oczywiście tylko moje zdanie:)
Awatar użytkownika
Monika-Sz
1000p
1000p
Posty: 1313
Od: 4 maja 2013, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wawa

Re: Projekt rabaty

Post »

bardzo ładny ten berberys- ile ma lat, że taki wysoki?

faktycznie sądząc po zdjęciu to nie jest duuuża rabata.. skoro taki masz problem z dokładnym przekopaniem ziemi, to może przekop ile się da, i nadsyp troszkę robiąc mini pagórek, unoszący się od berberysa a opadający przy tawule..

jutro postaram się zrobić foto mojej niedużej rabatki na tle thuj (liliowce, hosta, azalia, żurawki)-nasypałam ziemi i zrobiłam podwyższoną rabatę, ograniczoną kamieniami- może to jest jakies rozwiązanie dla trudnej ziemi..?
to mloda rabatka, więc rosliny nie są jeszcze imponujące, ale jeśli jestes ciekawa, jak wyszlo, to cyknę fotkę

cieszę się, że niektóre z moich pomysłów wpadają Ci w oko, ja sama sobie nie umiem podpowiedzieć, co bym chciała w swoich narożnikach- tzn dużo bym chiała, ale nie wiem czy ma sens.. też wrzuciłam tu temat i była burza mózgów :tan
zresztą jeszcze tam nie mieszkam, więc częsć roslin musi poczekać-obecnie nie mam możliwosci reglarnie podlewać

z hortensją i słoncem to jest tak, że czytałam o tym- podobno ta lubi słonce, najwyżej trzeba więcej podlewać.. czytałam też, że ta odmiana ma silne pędy i nie wymaga podpierania gałązek z kwiatami- inne odmmiany przewieszają się, a ona stoi stabilnie.
do półcienia najbardziej h. ogrodowe- mamy 2 sztuki i ciągle zawracanie głowy. jak jest upalny dzien to listki więdną i trzeba podlać, osłaniamy a i tak zawsze cos przemarznie. na szczęscie kwitnie pięknie co roku, le trochę zawracanie głowy. dlatego zainteresowałam się tą wim's red- nie przemarza, wiosną trzeba przyciąć bo kwitnie na pędach tegorocznych-zapowiada się na łatwiejszą w uprawie. zbieram się do zakupu to wszystko sprawdzę;)

masz rację z tawułą goldmound- skoro bukszpany niskie a za nimi będzie scieżka to nawet będzie ladniej dla oka, że cos tam rosnie.
nie zalapalam, że bukszpany mają byc niskie- u mnie mają 1.7m wysokosci i zapomnialam, że są tez male kulki :;230

róże też glównie lubię na zdjęciu a sama nie przepadam- ale jakos mam slabosć do pomarszczonych. stąd ta propozycja..

nie wiem, czy połączenie rododendrona z żurawką się uda- rodo lubi kwasną ziemię, a żurawka obojętną. wspomnialas też, że masz tam sporo słonca, a rodo woli półcien/cien.. mam jedno i drugie, ale rosną osobno.
na slonce to chyba bardziej azalia, ale też lubi kwasną ziemię..
żurawki bardzo lubię- znam je dopiero od roku, ale fajne są- taki wybór kolorów, nieklopotliwe. mam nadzieję, że może w tym roku mi zakwitną

ale dzis dzien w wawie- pada i pada.. na necie czytałam, że teraz w 20godz spadnie tyle deszczu, co w 2010 w maju przez cały miesiąc.. ;:223 dobrze, że chociaż na Twoich zdjęciach słonce.. ja chyba zaczne hodować od jutra kaczence :;230 albo ryż

:wit
Janocka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 25 kwie 2013, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Projekt rabaty

Post »

Piękne rhododendrony! Tylko martwi mnie czy dam radę coś wyższego posadzić tak blisko tuj. Oglądając hortensje zauważyłam też odmiany pnące w sam raz na pergolę.
Czekam na sprzyjające warunki, by ogarnąć miejsce pod rabatę i rozeznać się co i jak. Sprawdzić wypadałoby też chyba kwasowość gleby, żeby nie zabić przypadkiem jakiegoś nowego nabytku. Ziemia jest piękna, czarna, wilgotna...

Pierwsze o czym myślałam kiedy weszłam na tę działkę to zrównać tuje (no prawie pierwsze. zaraz po myśli "co za kretowisko" i "dużo chaszczy do wycięcia"). Problem w tym, że są zbyt wysokie, żeby sięgnąć z drabiny, a jeśli zetnę tam gdzie sięgam to różnie mogą zareagować. Niektórzy mówią, że szybko wrócą do siebie, ale inni straszą obumieraniem drzewa po radykalnym cięciu.

Monika: Oczywiście jestem ciekawa. Od jakiegoś czasu zbieram pomysły. Nawet jeśli nie wykorzystam przy tej rabacie, to w przyszłym roku będę miała inny kąt do zaprojektowania (ciasny i cienisty, więc będzie dużo myślenia).
Moje dotychczasowe bukszpany to takie kulki do kolan :uszy
Słońce mam teraz niestety tylko na zdjęciach, bo od 2 dni za oknem pochmurno, a jutro ma padać cały dzień. Mam nadzieję, że prognozy są błędne, bo planowałam wybrać się na targi ogrodnicze ;:oj Nie jestem jeszcze przygotowana, żeby nabyć rośliny, ale chciałabym chociaż popatrzeć...

Ah, nie mam pojęcia ile lat ma berberys, bo ogród mam od niespełna 2 miesięcy.
Awatar użytkownika
Monika-Sz
1000p
1000p
Posty: 1313
Od: 4 maja 2013, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wawa

Re: Projekt rabaty

Post »

rok temu szukałam pomysłu na cienistą/pólcienistą rabatę- wyniki moich poszukiwan:

azalie- mam jedną-pięknie teraz kwitnie, a w zasadzie jest oblepiona różowymi kwiatami, rododendrony- mam ok 10 lat, hosty, żurawki (posadziłam żółto-czerwone, żeby ożywić jasnymi plamami..), liliowce, golteria, mahonia, tawułka np arendsa, hortensja, konwalia i fiołek (2 ostatnie, zwłaszcza konwalia rozrasta się jak wsciekła i mam teraz totalny bajzel w jednym miejscu co mnie wkurza..), paprocie, rozchodnik okazały do półcienia (cien raczej odpada).

posadziłam w tym roku niezapominajki, i wysiałam też nasiona z nadzieją, że się rozsieją.

zanim dostaną lisci rosliny, które w lato zasłaniają i cieniują, to mam tam wczesną wiosną sporo słonca, więc jesienią posadziłam krokusy i mini iryski, oraz cos, czego nie znalam-zimowity.. wiosną wyrastają same liscie, podobne do krokusów, a jesienią mają wyrosnąc tylko krokusopodobne kwiaty- zobaczym..to będzie pierwsza jesien..
krokusy wtryniłam też w bardziej cieniste miejsce- bardzo późno roztopił się tam snieg- zakwitły, tylko później od tych nasłonecznionych

jeszcze jest np pieris, brunery, bergenie, dąbrówka, dzwonki- tych nie mam, ale znam z nazwy :lol:


zastanawiam się nad kupieniem fuksji- długo kwitnie i woli półcien,, w ubiegłym roku posadziłam w półceniu jedną niepozorna dalię-rozrosłą się w fajna gęstą kępkę, bardzo obfocie kwitła i dosc długo, obrywałam więdnące kwiaty. nie zimuje w gruncie-zimowałam ją w piwnicy ale zapomniałam i chyba ususzyłam..
szaman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 kwie 2014, o 16:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

projekt rabaty z iglakami miniaturowymi

Post »

Witam;
Chciałbym posadzić iglaki miniaturowe na tym kawalku ziemi;
Nie mam jednak pojecia jakie beda sie dobrze ze soba komponowaly dlatego bardzo prosze o pomoc;
Wymiary tej rabaty to mniej wiecej 3m x 2,5m z lewej strony gazony oddzielaja warzywniak;

Z gory bardzo dziekuje za wszystkie porady

Obrazek
szaman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 kwie 2014, o 16:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: projekt rabaty z iglakami miniaturowymi

Post »

Witam
Liczylem na jakies porady i.......nic
Tak wiec pochwale sie tym co udalo mi sie zrobic i licze na ewentualne uwagi:)

Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek
zender27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 wrz 2014, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Projekt okrągłej rabaty na podjeździe

Post »

Witam

Proboje sam ogarnac temat ogordu /parku jaki chcialbym miec na 5000m2 . Na pcozatek mam przed domem kolko o srednicy 6m do zagospodarowania. Jest to czesc reprezentacyjana podjazdu pod dom i myslalem o jakies formie ala lata 20 .. bardziej parkowej. Faktem jest ze przy mojej pracy 3 tygodnie w pracy 3 tygodnie wolnego, mam czas ograniczony na pracy przy nim. Moze jakeis gotowe rozwiazani kotre byly wykorzystane przez kolegow/kolezanki z formu ... myslem ze to moglbym tez byc dobry srodek. Prosze o rade lub tez link ...

Pozdrawiam

zender
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: projekt kólka na dziedzincu

Post »

A nie lepiej zasadzić róże w takim kółku na dziedzińcu , pięknie będzie wyglądać :D
Na obrzeżu jakieś jednoroczne kwiaty i wizytówka domu że hej :D
Bożena
zender27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 wrz 2014, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: projekt kólka na dziedzincu

Post »

Szukam raczej czegos co bedzie wymagalo bardzo malo pracy ..poniewaz po 3 tygodnia nie byc w domu zawsze mam duze zaleglosci i malo czasu na prace przed domem. Kolo o promieniu 6m jest dosc duze i sadzilem ze moze jakies gotowe rozwiazanie udalo by sie zastosowac ...parkowe ktore wymaga malo pracy.

przepraszam z brak polskich zankow ale pisze z pracy.

Pozdrawiam

zender
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: projekt kólka na dziedzincu

Post »

Mam gdzieś na dysku projekt ronda z ciętymi bukszpanami, kosodrzewianmi i roślinami jednorocznymi (tych możesz nie sadzić), 2 lub 3 razy w roku tylko je trzeba przyciąć.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: projekt kólka na dziedzincu

Post »

Dobrym wyborem będą niskie odmiany tawułki - przyjemna roślina, można dobrać takie o różnych kolorach liści więc nawet bez kwiatów będzie ładnie wyglądać. Kwitnie ładnie, cięcia w zasadzie nie wymaga, bezproblemowa.

Polecam też róże okrywowe - zero problemów a efekt jest świetny. Nie wymagają aż takiej uwagi jak "normalne" róże, kwitną od późnej wiosny do października, a nawet listopada.


Aha, można by się pokusić jeszcze o coś w rodzaju japońskiego ogrodu zen: na środku jakiś duży ciekawy kamień, wszędzie żwir i ze dwie trzy małe kosodrzewiny. Odpada plewienie i w ogóle większość prac ogrodniczych poza okazjonalnym podlaniem kosodrzewiny - zakłada się taki ogrór raz i czasem tylko zagrabi żwirek. No i żaden sąsiad takiego nie ma 8-)
https://www.google.pl/search?q=ogr%C3%B ... 24&bih=447
Zielonym do góry!!!
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Projekt okrągłej rabaty na podjeździe

Post »

Róże okrywowe (nie okrywkowe) to właśnie nazwa którą powinieneś podać w sklepie czy centrum ogrodniczym. Raczej nie podają nazw odmian w sprzedaży, bo zwykle spotyka się po prostu odmiany białe, czerwone, różowe (różne odcienie) i już. Nie są drogie jeśli się je kupi z gołym korzeniem, czyli teraz lub na wiosnę.
Zielonym do góry!!!
patka93

Projektujmy rabaty

Post »

Witam Was wszystkich bardzo serdecznie:)
Pomyślałam sobie,że warto by było założyć wątek o projektowaniu rabatek. Taki wątek dla wszystkich :)
Możemy tu pomagać w projektowaniu rabatki i dodawać swoje wizje :D

Zacznę, bo potrzebna mi Wasza pomoc :D
Jestem zielona w zielonych sprawach,a chciałabym założyć trójkątną rabatkę pod ścianą domu od strony południowo-zachodniej :)Nie mam pojęcia co mogę tam posadzić. Chciałabym tylko żeby znalazły się tam krzewy i byliny nie wyższe niż 2,5 m ( okno kuchenne). Wymiary rabatki 3 m x 3 m x 1,5 m . Czekam na podpowiedzi:) Rysunki też mile widziane :D

Zapraszam do wspólnej zabawy :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”