Torf. Czy warto stosować? Jaki? Do czego?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Suchy torf

Post »

Ja dodawałem dużo bardzo drobnej zmielonej kory. Trzyma wilgoć.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Suchy torf

Post »

A więc będę musiał się rozejrzeć za drobną korą.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Suchy torf

Post »

Wymieszaj torf z piaskiem i nawozem w odpowiednich proporcjach, chyba że chcesz nawozić jakość inaczej. Przed mieszaniem wysyp odpowiednią ilość torfu, który chcesz zmieszać i najzwyczajniej polej go wodą z konewki. Ilość taka, aby ci się błoto nie zrobiło a tylko aby ci się torf w trakcie sadzenia do nosa nie kurzył - taki aby był wilgotny, ale sypki. Jeśli masz możliwość to dodaj kory. Rośliny później musisz po prostu podlewać regularnie. Kupujemy torf z bentonitem, też dobrze trzyma wilgoć, ale bez kory i bentonitu też można sobie poradzić.
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Suchy torf

Post »

Ok dziękuje za porady.
Czy kora o frakcji 0-20mm będzie dobra?
sniezynka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 11 mar 2014, o 08:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Zgniły torf

Post »

Witam, zakupiłam dzisiaj torf odkwaszony firmy TARGET. Po otwarciu okazało się, że "torf" jest mokry i śmierdzi:)
Zakupiony torf przypomina raczej ziemie ponieważ jest czarny a nie brązowy... Stąd też wydaje mi się, że po prostu zgnił. Pleśni na szczęscie nie widać.
Generalnie chciałam poprawić strukturę ziemi pod hortansje ponieważ mam ziemie gliniastą. I teraz się zastanawiam co z tym "torfem" zrobić? czy jest bezpieczny?
Czy procesy gnijne są szkodliwe dla nowo posadzonych rośliny?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Zgniły torf

Post »

Torf po przesuszeniu trudno potem wchłania wodę, czym śmierdzi? zawsze jak kupuję torf (mokry) to jest czarny, czemu ma być brązowy?
sniezynka pisze: Czy procesy gnijne są szkodliwe dla nowo posadzonych rośliny?
Poczytaj jak powstaje torf i jakie procesy zachodzą. Gnicie to podstawa
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zgniły torf

Post »

Radzę zaczekać aż obeschnie.
Leją wodę bez umiaru ( bo tania), żeby towar wyglądał "solidnie" i obficie
sniezynka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 11 mar 2014, o 08:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zgniły torf

Post »

PiotrekP pisze:Torf po przesuszeniu trudno potem wchłania wodę, czym śmierdzi? zawsze jak kupuję torf (mokry) to jest czarny, czemu ma być brązowy?
Fakt jeszcze nigdy nie widziałam mokrego torfu, bo dopiero od niedawna mam działkę, aczkolwiek przede wszystkim przeraził mnie stęchły zapach. Hmmm choć sorki w sumie mam róże posadzone w torfie obficie podlane wodą i nadal widzę torf a nie ziemie.

"Torf powstaje w wyniku torfienia polegającego na gromadzeniu i humifikacji szczątków roślinnych w warunkach nadmiernego uwilgotnienia. W zależności od długotrwałości warunków beztlenowych mogą powstać utwory całkowicie zhumifikowane ? muły, lub częściowo zhumifikowane ? torfy" (http://pl.wikipedia.org/wiki/Torf )

W takim razie w tym worku znajduje się muł ;D
miki331 pisze:Radzę zaczekać aż obeschnie.
Leją wodę bez umiaru ( bo tania), żeby towar wyglądał "solidnie" i obficie
Trochę to potrwa biorąc pod uwagę aktualną pogodę. Zresztą zaczynam dochodzić do wniosku, że są to pieniądze wyrzucone w błoto (dosłownie i w przenośni hihi;d)
Gdybym miała dojrzały kompost to pewnie bym go użyła, dodałabym trochę piasku i myślę, że byłoby to najlepsze rozwiązanie dla hortensji. Ewentualnie dodałabym torf kwaśny (trudno dostępny nie wiem dlaczego?) który by nieco zakwasił ziemie.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zgniły torf

Post »

W kazdym dużym supermarkecie z mat budowlanymi w dziale ogrodniczym ( nie chcę reklamować , bi żaden nie jest polski) widziałem worki z kwaśnym torfem. Widziałem , bo kiedyś potrzebowałem do borówek, Ceny 11- 14 zł, za 80 l worek (cięzki, bo zwykle mokry)
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Zgniły torf

Post »

Dobry torf kwaśny to torf wysoki sphagnowy. Ma strukturę włóknistą i brązowy kolor, pH 3,5-4,5. Ma też specyficzny zapach po zamoczeniu. Służy jako podstawa do tworzenia innych podłoży i niezbędny jest do wysadzania roślin kwaśnolubnych. Najczęściej sprowadzany z Łotwy, Litwy ,Estonii, ale też innych krajów.
Często w sklepach jest substrat torfowy czyli mieszanka w skład której wchodzi torf, ale jest on jedynie jej składnikiem. Najczęściej ta mieszanka ma kolor czarny.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Sad na piaszczystej ( kiepskiej) ziemi

Post »

Jadę dziś zamówić torf z sąsiedniej wioski, 30zl za 1m3, najpierw zobaczę jak wygląda. Torf kojarzy mi się z tym włóknistym brązowym sprzedawanym w sklepach, ale w ogłoszeniach z reguły bywał czarny, sypki. Na co powinienem zwrócić uwage kupując torf z wykopu?
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sad na piaszczystej ( kiepskiej) ziemi

Post »

Torf może być wysoki lub niski. Wysoki to ten brązowy sprzedawany w marketach. Na ogół jest bardzo kwaśny i ubogi w składniki odżywcze. Pochodzi najczęściej z Litwy itp.

W Polsce z wykopów najczęściej jest torf niski - czarny. Może mieć bardzo wysokie pH, dużo magnezu i składników pokarmowych. Różni się to ze względu na pochodzenie.

Po za tym sprzedawcy bardzo często sprzedają zwykły czarnoziem jako torf.

Do upraw najlepsza jest mieszanką tych torfów. Do zaprawiania dołków może być torf z wykopu.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Sad na piaszczystej ( kiepskiej) ziemi

Post »

A jak odróżnić od czarnoziemu? Torf powinien mieć włókna?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”