Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Generalnie absolutnie nie polecam większości lobivii, części sulkorebucji a i ajlostery też nie wszystkie dobrze rosną na zachodnim stanowisku i lubię się podciągnąć...
To samo mammilarie, bo piszesz że je lubisz...
Cóż, sam zobaczysz co dobrze rośnie a co nie chce wcale lub ledwie wegetuje. Wtedy będziesz hodował to co się podoba i to... co chce rosnąć. :D
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Z mojej strony jako posiadacza balkonu o wystawie ewidentnie zachodniej czyli jeszcze gorszej niz pd-zach. (nie wiem nad czym tu ubolewać skoro inni - czyli ja - mają gorzej :lol:) z roślin, które całkiem dobrze sobie radzą w taki warunkach mogę zaproponować: hybrydy z rodzaju Chamaecereus, echinopsisy (choć zauważyłem, że warunki odbijaja się nieco na kwitnieniu - te trzymane od wiosny, na pełnym słońcu od rana do wieczora, o wiele chętniej kwitną np. kilka z nich bedzie poraz pierwszy kwitło choć mam je już od 2-3 lat), parodie choć niektóre mogą nieco bardzie rosnąć w góre niż na grubość (np. P. maassii nieco gorzej znosi te warunki). Poza tym 'krzaczory' typu selenicereus, hylocereus, peniocereus nie mają u mnie żadnych problemów z optymalnym wzrostem.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
TomekTe
100p
100p
Posty: 100
Od: 23 lip 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Powiem Wam, że z tego co już sprawdziłem, to od lat na moim balkonie sprawdzają się ...pelargonie :lol:
Mam jednak nadzieję, że kaktusy jednak jakoś ogarnę ;-) I że nie będę musiał całkowicie zmieniać swoich zapatrywań. Chociaż wydaje mi się, że może Gymnocalycium nie ma aż takich wymagań świetlnych? O tym rodzaju co prawda nie myślałem jako mojej grupie docelowej, chociaż podziwiam ich kwiaty.
Jeśli chodzi o słońce to czasem mam wrażenie, że jednak bywa go zbyt wiele, szczególnie w tej najgorętszej części dnia. Mam już takie przykre doświadczenia, że mimo kilkudniowego cieniowania nowo zakupionych roślin, po zdjęciu przesłony kilka z nich mi się upiekło jak w piekarniku - w ciągu jednego dnia (!).
echhh nie jest łatwe życie początkującego ;-)
Awatar użytkownika
nyskadu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7183
Od: 13 kwie 2008, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Jak się pelargonie sprawdzają ;:306 chociaż wiem, że one lubią słoneczko to i kaktusy dadzą radę. Tyle, że pewnie pelargonie w skrzyneczkach i wychylają główki zza balkonika.

No, własnie ;:65 bardzo ciekawe rozwiązanie u Małgosi-nolina- kaktusy w skrzyneczkach na balkonie- dla mnie osobiście rewelacja. Może coś podpatrzysz :wink:

A jak nie to może Parodie :uszy Fylokaktusy, lub Haworsje ;:215 wszystkie piękne
TomekTe
100p
100p
Posty: 100
Od: 23 lip 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Coś zaczyna mi się odzywać racjonalna nuta w głowie, żeby może ten wyjazd do Chrudimia sobie w czasie odłożyć i poobserować co w ogóle u mnie rośnie. Ale na początku (bo to chyba z czasem trochę mija?) to się czuje taki zapał, żeby i tego i owego spróbować ;-)
A pelargonie zawsze miałem w drewnianych skrzyniach na balkonie - w tym moim akwarium - bo balustrady mam szklane. Nie mogę kombinować niczego wystającego poza balkon - bo wspólnota mnie zaraz zdyscyplinuje ;-) Poza tym mieszkam na 5 piętrze a bezpośrednio pod balkonem jest chodnik na patio, więc wolałbym nie ryzykować, że moja konstrukcja na wietrze zechce poszybować ;-)
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Już widzę zwątpienie. Ja osobiście nie nastawiałbym się na kaktusy które lubią dużo słonka, właściwie to wszystkie lubią ale są takie które nie wyciągają sie kiedy mają go mniej. Dużo też zależy od podlewania, jak masz full słoneczka przez cały dzień to można lać je co tydzień i będą powoli rosły. Jak masz zacienione i będziesz często podlewał to w najlepszym przypadku ci się będą pompować, w troszkę gorszym wyciągać a w najgorszym zgniją. Teraz pytanie czy chcesz żeby wygladały jak najbardziej naturalnie czy nie. Jeżeli tak to mało słonka mało wody, co i tak przy niektórych rodzajach nie pomoże. Posłuchałbym się Henia bo on ma tą samą wystawę i przetestował większość rodzai.
Jeżeli chodzi o moje zdanie w sprawie Chrudimia, to pojedź, bo tam nie tylko chodzi o kupowanie, ale głównie o klimat.
Mając szklane balustrady nie musisz kombinować, własciewie to ja przez większość sezonu nie okrywałem niczym roślin, pod warunkiem że masz nad sobą następny balkon
TomekTe
100p
100p
Posty: 100
Od: 23 lip 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Banditoo, aż tak łatwo nie zamierzam się poddawać ;-) Wiem, że mimo Waszych rad i kompendium wiedzy na forum czeka mnie cała seria porażek, ale na sukcesy też liczę ;-) Z czasem pewnie trafię na to, co mi najlepiej będzie się sprawdzało w warunkach, które mogę zapewnić roślinom. Dobrze chyba, że oprócz prób sprofilowania kolekcji, mam w moim zbiorze pojedyncze przypadki z innych bajek - do testowania jak znalazł ;-)
Liczę, że jednak chociaż jakaś grupa "rebucjowatych" i mamilarii przywyknie do tego mojego balkonu ;-)
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Witaj Tomek :wit
Jestem kaktusiarzem w powijakach i też mieszkam w bloku .Moja kolekcja jest bardzo skromna i są to w większości "kundelki ".Wcześniej moje kaktusy stały cały czas na parapetach gdzie zimą przy szybie temperatura oscyluje między 18-20'C.Nie były w stanie przeżyć zimy na sucho więc raz na miesiąc leciutko podlewałam.Nie wyciągały się ale też nie kwitły ;:185 .Wyjątek stanowił jeden gymniak i 2 mamilarki.Potem przez 2 lata stały w sezonie na zachodnim balkonie i było tak samo a nawet gorzej ponieważ od tej strony lubią zacinać deszcze więc wyglądały jak mocno nadmuchane balony i żaden nie kwitł ..Od trzech lat moi podopieczni zimują na korytarzu przy drzwiach balkonowych z napowietrznikiem zapakowane do kartonów a od wiosny do pierwszych przymrozków stoją na zewnętrznych południowo-zachodnich parapetach.Jest szalona różnica...Znaczna część kwitnie a niektóre powtarzają kwitnienie 2-3 razy w sezonie.W tym roku zakupiłam trochę "rasowych" ponieważ otworzyła się możliwość zimowania na wsi w prawdziwym chłodzie .Niestety....Z rodziną jak wiadomo wychodzi się dobrze tylko na fotkach :( Miejscówka nieaktualna więc zimowanie dalej pod drzwiami.Następny rok pokaże czy to wystarczy ;:218
TomekTe
100p
100p
Posty: 100
Od: 23 lip 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Ja cały czas kombinuję, jak tu zwiększyć swoje szanse na sukces z kolekcją kaktusów na tym moim balkonie....
Pewnie najlepszym rozwiązaniem było by przygotowanie czegoś na wymiar - powiedzmy dwie półki przy samej balustradzie i nad nimi daszek chroniący przed deszczem. Jednakże tu przydałyby się zdolności techniczne, których mi brak ;-)
Poglądowo zamieszczam fotkę balkonu:
Obrazek

Dziś zupełnie "przypadkiem" w pracy ;-) natknąłem się na ofertę z gotową szklarenką, która wygląda całkiem estetycznie i wydaje mi się, że po drobnej modyfikacji mogłaby spełnić moje oczekiwania:
Obrazek

Tylna ściana tej szklarenki zbudowana jest z jakiegoś materiału nieprzejrzystego, ale mógłbym zamiast niej (mam nadzieję, że możliwe jest wymontowanie tej ścianki) zastosować folię ogrodniczą. Wymiary: Szer:116xWys:138xGł:56 cm
Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

ps.
zgodnie z poniższą radą Magdy - Sokolicy założyłem sobie konto na fotosiku i dodawanie fotek wreszcie mi wyszło ;-)
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Tomku, używaj fotosika. Jest prosty jak drut. Klikasz zdjęcie 500px, wybierasz foto z kompa, otwierasz i tyle. Sama używam od co najmniej 4 lat i ani mi zdjęcia nie znikają, ani nie muszę się rejestrować, ani nie mam żadnych limitów. A pewnie z 1000 zdjęć już wkleiłam.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Teraz są limity... 100 zdjęć na miesiąc.
Awatar użytkownika
przemo1413
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2064
Od: 22 mar 2011, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grójec k. Warszawy
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

czyli 1200 zdjęć w roku . Nie wiem jak Wy ale ja tam tej granicy nie przekroczę na pewno :)
Moje kaktusy:)Cz.1Cz.2
Moje lilie :)
Awatar użytkownika
nyskadu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7183
Od: 13 kwie 2008, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

A po co Ci szklarenka na balkonie? Machnij klika półek i po klopocie ;:224
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”