Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

ODPOWIEDZ
TomekTe
100p
100p
Posty: 100
Od: 23 lip 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Witajcie!
Mam na imię Tomasz. Jestem już parę lat po trzydziestce i jestem tu nowy - chociaż forum śledzę od jakiegoś czasu. Z pewną dozą nieśmiałości postanowiłem założyć swój własny wątek ;-)

Po prawie 15 latach "dojrzałem" do powrotu do dawnego hobby. Trochę pewnie poprzynudzam, ale opiszę jak to ze mną było :)
Kaktusy zaczęły mnie interesować jeszcze w szkole podstawowej. Jako "biologicznie uzdolnione" dziecko dostałem od rodziców parę kaktusów (mamilarii, echinopsisów itp.), kolejne przyniosła moja ciotka - pamiętam do dziś Mammillaria gracilis (dziwnie powyciągana) i Cereus peruvianus monstrosus, miałem też jakąś popularną Haworthia i oczywiście "drzewko szczęścia". Kolejnym ważnym kamieniem milowym w moich kaktusowych perypetiach było odnalezienie w szkolnej bibliotece książki "Uprawa kaktusów" Hinza i Abramowicza - z tego co pamiętam, byłem pierwszym wypożyczającym tą pozycję ;) Oprócz wielu niezwykle ciekawych i pożytecznych (do dziś) informacji wyczytałem tam, że istnieje coś takiego jak PTMK. Z pomocą żółtej książki telefonicznej trafiłem na kontakt do przewodniczącego (wówczas był to Pan Marek Czupryński) - wtedy nie było jeszcze internetu, a przynajmniej w Polsce nie spełniał on takiej funkcji jak dziś (chyba był to rok 1994). Dzięki Towarzystwu rozkręciłem się na dobre. Odwiedzałem kaktusiarzy w okolicach Warszawy, a moja kolekcja się powiększała. Wtedy też byłem pierwszy raz w naszej rodzimej kaktusowej mecce w Rumi. Niestety na wycieczkę na kaktusową imprezę do Czech nie zostałem dopuszczony - ze względu na niepełnoletność. Możecie sobie wyobrazić moje rozgoryczenie ;-) Członkowstwo w PTMK było bardzo wartościowe mimo tego "incydentu" - wykłady, bank nasion, kaktusowa biblioteka, wspólne organizowanie wystaw (wtedy odbywały się jeszcze na Nowym Świecie).

W tym czasie swoją kolekcję powiększałem na balkonie a zimą obstawiałem okna misternymi półkami (strasznie to wyglądało...).
Potem, w czasach liceum, miałem możliwość ulokowania swojej kolekcji w szklarni warszawskiej SGGW - w kolekcji dydaktycznej sukulentów - przeznaczonej dla studentów Katedry Roślin Ozdobnych. Razem z kolegą z PTMK opiekowaliśmy się tamtejszymi zbiorami. Interesowało mnie wtedy wszystko - kaktusy, inne sukulenty - od kaudeksów po przypołudniki. Sprowadzaliśmy nasiona z zagranicznych ogrodów botanicznych. Pamiętam moje wycieczki do OB PAN w Powsinie i nagabywanie pani zajmującej się współpracą z zagranicą o Indeks seminum ogrodów botanicznych z najodleglejszych zakątków świata.
Do wysiewów miałem całkiem duży fitotron - nawet prezentowałem go na jednej z wystaw. Potem, pod koniec liceum nastał czas klęski moją kolekcję parę razy okradziono (w końcu dosyć skutecznie), co sprawiło, że zapał uleciał.

Teraz zaczynam na nowo - jak kilkanaście lat temu - z paroma kaktusami z kwiaciarni. Obecnie zbiór uzupełniam już z profesjonalnych źródeł dzięki zakupom internetowym. Swoją uwagę skupiam na rodzajach Rebutia, Aylostera, Sulcorebutia i Mediolobivia, druga grupa roślin to Mammillaria. Nie przeczę, że łapię się na łakomstwie i "wrzucam do koszyka" również inne rośliny, które szczególnie, ze względu na ciernie lub kwiaty, wpadną mi w oko. Trudno sobie odmówić małego miszmaszu w tych moich re-początkach kaktusiarskich ;-)
https://flic.kr/p/ouArFA

Jeśli chodzi o obecne warunki uprawy, jestem zdany na południowo-zachodni balkon. Od przyszłorocznego sezonu planuję jakąś zabudowę chroniącą przed deszczem - cały czas knuję koncepcję. Natomiast w zimie kaktusy zabiorę do pracy - w swoim pokoju mam duże okna i mam nadzieję, że uda mi się zapewnić temperaturę niższą niż pokojowa...

No dobrze, pierwsze koty-za-płoty mam już za sobą! :) Myślę, że możliwość uczestnictwa w Waszej grupie pomoże mi wrócić do korzeni :)

pozdrowienia,

Tomek
Awatar użytkownika
przemo1413
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2064
Od: 22 mar 2011, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grójec k. Warszawy
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie

Post »

Pierwszy :wink: historia ciekawa i lubię takie czytać :wink: Teraz to już na dobre się rozkręcisz :D
Moje kaktusy:)Cz.1Cz.2
Moje lilie :)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Kaktusy na Ursynowie

Post »

TomekTe pisze:Myślę, że możliwość uczestnictwa w Waszej grupie pomoże mi wrócić do korzeni :)
Pomoże, pomoże, a jakże! - pogrążyć się na amen ;:306

Witaj wśród kaktusowo zakręconych - na pewno jesteś we właściwym miejscu :D

...
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
TomekTe
100p
100p
Posty: 100
Od: 23 lip 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie

Post »

przemo1413 pisze:A foto gdzie ? :D
foto na razie pierwsze, nieśmiałe w linku - widziałeś je już na FB. Dopiero kombinuję z ImageShack ;-)

Tomek
Awatar użytkownika
annaoj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2912
Od: 3 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kaktusy na Ursynowie

Post »

Witaj Tomku. Jakże ta historia brzmi znajomo. Nie Ty jeden wziąłeś sobie "wolne" na jakiś czas od kaktusów, ale kaktusiarzem widać jest się cały czas. :lol:
Balkon wspaniały - oj sporo się kaktusów zmieści. Wspaniała kępa sulcorebutii rauschii ! Prosimy o wstawianie bezpośrednio tutaj zdjęć!
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kaktusy na Ursynowie

Post »

Witam kolejnego miłośnika kolczastych osobników.
Widzę,że ta " choroba " trapi Cię już od dość dawna.
Kaktusów jak na kolejny początek to masz już całkiem sporo.
Prawie każdy zaczynał od marketowców,a póżniej dopiero zwracał uwagę na nazwy,n-ry polowe,odmiany stanowiskowe,itd.
Po wymianie doświadczeń z uczestnikami Forum pewno znajdziesz dobre miejsce na zimowanie.
Powodzenia.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
ROBERTOBORO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 13 lis 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stryków
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie

Post »

to znaczy że uwagę skupiasz na tym samym co ja ;:333
TomekTe
100p
100p
Posty: 100
Od: 23 lip 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie

Post »

super! Ty jak się domyślam już jesteś na sporo dalszym etapie kaktusiarskiego fachu, więc będę miał komu "zawracać głowę" :)))

pozdrowienia,

Tomek
Awatar użytkownika
przemo1413
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2064
Od: 22 mar 2011, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grójec k. Warszawy
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie

Post »

A do Roberta z Wawy nie tak daleko wiec zawsze można jechać w odwiedziny :D
Moje kaktusy:)Cz.1Cz.2
Moje lilie :)
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusy na Ursynowie

Post »

O widzisz, Imielin pozdrawia :wink: W razie czego zapraszam do mojej kolekcji na Vogla 44 (Artplants) chociaż nie wiem czy coś cię zainteresuje bo u mnie bytują tylko echinocereusy, hybrydy chamaków, echinopsisów i lobiwek oraz 'smaczki' typu Arthrocereus rondonianus czy Peniocereus maculatus :)
A skoro ponownie zaczynasz rozwijać kolekcję to wypad do Chrudimia jak najbardziej wskazany :wink:
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
TomekTe
100p
100p
Posty: 100
Od: 23 lip 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie

Post »

Imielin powiadasz? :) Ja też mieszkam na Imielinie (dla niewtajemniczonych to taka część Ursynowa) - przy Multikinie! Muszę namierzyć ul. Vogla ;-) Chętnie wpadnę - popatrzeć chociaż ;-) Poza tym szukam dla mamy hortensji, więc może u Was coś ciekawego kupię. Chrudim mi się marzy... Trzeba skrzyknąć grupkę chętnych! :)

Tomek
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusy na Ursynowie

Post »

Ok, to 5min piechotą ode mnie :wink: Niestety od jutra zamykają Vogla na 2 tygodnie więc nie wiem czy będzie można się jakoś przedrzeć do nas co oczywiście będe miał okazję jutro sprawdzić :roll:
Co do Chrudimia to można odgrzebać stary wątek z 2013 roku lub utworzyć nowy z adnotacja '2014' w dziale 'KAKTUSY i inne sukulenty'. Zapewnie w niedługim czasie temat ożyje na całego więc i będzie miejsce do rozmów :idea:
Ok, wątek już istnieje: Impreza w Chrudimiu
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
nyskadu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7183
Od: 13 kwie 2008, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Kaktusy na Ursynowie

Post »

:wit " Twoja twarz brzmi znajomo" ;:306 już Cię namierzyłam na fb grupa "kaktusy i sukulenty" ;:oj Witamy na forum, teraz to już z górki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”