Gnojówka z pokrzyw - zastosowanie

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Gnojówką można również "zasilać" kompost
Awatar użytkownika
Agnezja
200p
200p
Posty: 273
Od: 7 lis 2009, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. podlaskie

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Iwona i Piotr pisze:Dziś kupiłam Bokashi, ponoć poprawia zapach gnojówek roślinnych. Czy ktoś to stosował?
Tak, moim zdaniem zdecydowanie poprawia. Po otwarciu dużego baniaka z gnojówką z pokrzyw "zapaszek" mocno drażni nos na odległość kilkunastu metrów, po dodaniu bokashi z melasą już tylko na kilka. :) Poza tym kompostownik zaprawiany grzybkami jest prawie bezzapachowy. ;:333
Awatar użytkownika
jasminek55
50p
50p
Posty: 51
Od: 22 maja 2009, o 10:42
Lokalizacja: kalisz

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Ja mam w starej wanience, chyba nie ma żadnej reakcji, bo metal jest zaśniedziały. Może była pierwszy raz. Do pokrzyw dodaje inne młode zielska z mokrych nieużytków.
Awatar użytkownika
ElzbietaaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2902
Od: 16 sie 2008, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Elbąga

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Wanienka może być plastikowa, metalowa/aluminiowa/ odpada ;:222 Ja robię zazwyczaj w dużych plastikowych wiadrach.
Właśnie zakończyłam sezon nawożenia gnojówką, oprócz gnojówki z pokrzyw miałam też ze skrzypu.Rozcieńcza się ją w innej proporcji niż pokrzywową, bo 1:5.
Awatar użytkownika
jasminek55
50p
50p
Posty: 51
Od: 22 maja 2009, o 10:42
Lokalizacja: kalisz

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Szkoda na kompost. Przy dużych opadach większość przeleci do ziemi. Ja wlewam do wielkich worków foliowych (podwoónie) i mam gotowy nawóz na wcz. wiosnę.
grazyna255
100p
100p
Posty: 107
Od: 8 lut 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie; Grajewo

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

tejaka pisze:Tak jak już wyżej napisano,pokrzywy nie lubią tylko cebula,czosnek,groch i fasola,reszta jak najbardziej.Pryskać można,ale moim zdaniem bardzo mocno rozcieńczoną,bo może poparzyć i nigdy w słońcu.
Oprócz gnojówki z pokrzywy,a w tym roku także z dodatkiem mniszka,w drugim wiadrze robię zawsze drugą miksturę,bardzo naturalną i chyba dobrą,bo rośliny są u mnie zdrowe i ładnie rosną,a glebę mam okropną/piachy i piachy na dodatek czerwone/.W wiadrze tym składam skorupy z jajek i skóry z bananów.Wspólny dla tych gnojówek jest na pewno smród.Raz na 2 tygodnie podlewam łącząc te mieszkanki z odrobiną florovitu.
Tego to nie słyszałam... podlewałam taką gnojówką moją cebulę, której zamierał szczypior - od spodu cebuli znajdowałam wgryzienia i jakieś larwy. Będąc przeciwnikiem chemii, zlałam gnojówką, nie wiem czy robakom coś się stało ale cebula wyładniała, po jakimś czasie znowu ją podlałam, nie stwierdziłam skutków ubocznych. Może chodzi tylko o to by cebuli nie przenawozić... ona tego nie lubi...
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Hmm a to cenna uwaga z tą cebulą :D spróbuję w przyszłym roku też troszkę podlać mój szczypior z cebuli. A te larwy u ciebie to nie były ziemiórki??? Ja z kolei miałam gąsienice miernikowate takie żarłoczne zielone. I do tego tak złośliwe że zjadały mi szczypior od środka, siedziały w rurkach, a z zewnątrz było widać tylko małe dziurki. Spróbuje też na wiosnę pryskać rozcieńczoną gnojówką liście może im wtedy nie będą smakowały
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Ale Wy po takim podlewaniu gnojówką, to jecie te cebule? Czy tylko patrzycie, jak ładnie robaki odstąpiły od jej jedzenia? :wink:
Osobiście bym się mocno brzydził jeść takie coś. No ale może ja mam zły gust. :?
Nigdy gnojówki nie leję i nie lałem na cebulowe i strączkowe. I tej wersji będę się trzymał.
Aha - pryskać i owszem, ale jak już tu było napisane mocno rozcieńczoną.
Brrr... bo aż sobie zobrazowałem podlewaną gnojówką cebulę. A fuj. :shock:
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Ja jeszcze nigdy nie próbowałam jeść takiej cebulki po gnojówce, bo jeszcze jej nie podlewałam, poza tym miałam te małe cebulki (chyba te dymki, malutkie złote) na szczypior i ten szczypior zamierzam jeść bez robaków oczywiście :wink: więc dopiero będę eksperymentować na wiosnę z pryskaniem rozcieńczoną gnojówką przeciw gąsienicom, okaże się czy poskutkuje.
tomekz
100p
100p
Posty: 192
Od: 19 kwie 2014, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Co myślicie o dodaniu mniszka lekarskiego do pokrzyw na gnojówkę ? Robi tak ktoś ? Które części mniszka i w jakich proporcjach, co do pokrzyw należy dodać ?
Awatar użytkownika
kety
200p
200p
Posty: 200
Od: 13 maja 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

:wit gdzieś w wątku już o tym było :) a może każde osobno i do podlewania mieszać ;:173 a mniszka całego, ale bez kwiatostanu uważam, żeby nie posiać :D
Pozdrawiam.
Zuzanna, zakręcona na zielono !
Nanna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 30 mar 2015, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy

Re: Jakie ma zastosowanie gnojówka z pokrzyw?

Post »

Witam,
Naczytałam się o gnojówce z pokrzywy i postanowiłam zrobić :) ponieważ mam niewielki ogródek i 2 litry gnojówki w zupełności mi wystarczą (przy nawożeniu co 2 tyg) więc zrobiłam ją w słoikach :D do 4 dużych litrowych nasypałam po 50 g dobrze posiekanej pokrzywki i zalałam 0,5 l deszczówki. Gnojówkę mieszam zakręcając słoik i silnie wstrząsając, 2 razy dziennie. Trzymam to już ponad tydzień, na zabudowanym balkonie i nie śmierdzi :D po mieszaniu czuć zapach gnijących roślin, ale tylko wąchając z bliska, więc jest to nic w porównaniu do tego czego się spodziewałam :D myślę, że za tydzień fermentacja się skończy, po pokrzywach zostały już tylko najtwardsze łodygi, a piana powstaje tylko po wstrząsaniu i ginie po chwili :)
Do osób stosujących pokrzywę w opryskach mam dwa pytania:
1. Jak często stosować 24 h wyciąg z pokrzyw na mszyce? Czytałam również o opryskach rozcieńczoną 5-dniową gnojówką, która metoda jest skuteczniejsza?
2. Jak często stosować nawóz dolistny rozcieńczoną gnojówką? Zamiennie z podlewaniem gnojówką, czy w tym samym czasie podlewać i nawozić dolistnie?
Pozdrawiam, Natalia ;)
Zielona__23
50p
50p
Posty: 72
Od: 30 mar 2010, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zastosowanie gnojówki z pokrzyw

Post »

Też mam mszyce i zastanawiam się nad wywarem z pokrzyw.. Czytałam, że można też szare mydło ale wydaje mi się, że to nie pomoże..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”