Podpory,pergole,drabinki i inne podpórki do roślin

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Podpora dla p. botanicznych

Post »

Chyba takiego tematu jeszcze nie ma a ja mam problem. Mam w ogródku 'Frances Rivis' jednego z grupy antragene. Totalnie nie mam pomysłu jak go poprowadzić. Jak rosną powojniki z tej grupy u Was?
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Podpora dla p. botanicznych

Post »

Od wielu lat rosną u mnie 2 klematisy właśnie z tej grupy czyli
Clematis Grupa Atragene 'Frances Rivis' (alpina), botaniczny i ja do nich nie używam żadnych specjalnych podpór. Posadzone przy siatce ogrodzeniowej po obu stronach bramki wejściowej Same pną sie po siatce ogrodzeniowej. Siatka ma 100 cm i czasami zaplatam jakieś pędy ale sporadycznie .
Co kilka lat robię ciecie odmładzające i to wszystko.

Ujęcie płotu wzdłuż a klematis w pąkach
Obrazek
Obrazek

Poniżej ujęcie prawie z przodu - klematis juz kwitnie ale jeszcze kwiaty w pełni nie otworzyły się.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Siatka ogrodzeniowa obsypana"peruczkami" tez ładnie wygląda.
Obrazek

W ub roku sadzonkę tego klematisa posadziłam pod bzem kwitnącym na fioletowo - piekny duet ale fotki nie mogę znaleźć ... czyli na tego typu klematisy nie są konieczne pergole itp.
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Podpora dla p. botanicznych

Post »

Dziękuje, w końcu ktoś mi odpowiedział :) Jednak podpora u mnie musi byc bo na ziemi nie chce rosnąc i źle to wygląda. Bynajmniej w moim mniemaniu. A tak swoją drogą ta piękna kępa - pewna jesteś, że to Frances Rivis? NO bo ja też mam i wygląda inaczej, nie ma pełnych kwiatów. Ogólnie płatki są mocno niebieskie.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Podpora dla p. botanicznych

Post »

Pod taką nazwą kupiony ze szkółki znanej wszystkim od wielu lat i zachowuje się tak jak przystało na tą grupę.
Kwiaty ma pojedyncze tylko na fotce wyżej są 2 i lekko nałozyły sie na siebie stąd może taki odbiór wzrokowy pełnego kwiatka.
Może to będzie lepsze ?

Obrazek

Faktycznie jeśli nie masz przy roślinie nic po czym mogłaby się wspinać to tak luźno na ziemi ... raczej nie ... ;:185 szkoda powojnika i nie będzie widać jego uroku.
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Podpora dla p. botanicznych

Post »

Może i tak. Z resztą na żywo kwiaty wyglądają inaczej i tak na zdjęciach
benia85
100p
100p
Posty: 179
Od: 16 gru 2013, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Jeśli ma się troszkę wyobrazni to własnymi rękami można coś ciekawego wykombinować , ale kupne ;drabinki; też są ładne :wink:
Awatar użytkownika
psinka
100p
100p
Posty: 126
Od: 22 mar 2012, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

A co myślicie na wykorzystanie szkieletu od parasola ogrodowego albo takiego normalnego jako podpory? Mój powojnik też domaga się właśnie jakieś nowej i wymyśliłam sobie takie rozwiązanie.
"Przyroda jest lekarzem dla wszelkich chorób." Hipokrates
Pozdrawiam Wiktoria
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

psinka pisze:A co myślicie na wykorzystanie szkieletu od parasola ogrodowego albo takiego normalnego jako podpory?
Jedyny problem, skąd wziąć taki normalny szkielet :)
Awatar użytkownika
psinka
100p
100p
Posty: 126
Od: 22 mar 2012, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Parasole też czasami się psują, może akurat sąsiad albo ktoś z rodziny chce kupić nowy i wyrzuca stary. Jeżeli ktoś potrafi może wykonać sam. Widziałam na forum "złote rączki".
Przeglądając internet znalazłam kiedyś nawet stary rower wykorzystany jako podporę.
"Przyroda jest lekarzem dla wszelkich chorób." Hipokrates
Pozdrawiam Wiktoria
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

U siebie w ogrodzie wykorzystałam stare uschniete drzewo jako podporę dla powojnika Madame Julia Correvon. W przyszłym roku wespnie się juz na samą górę ;:138

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
joshua
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 27 maja 2013, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

U mnie postanowiłem zrobić konstrukcję z linek stalowych powlekanych. Przetestowałem już ten sposób na glicynii. Oczywiście do powojników konstrukcja nie musi być tam mocna jak do glicynii ale jak zawsze warto to wykonać solidnie aby służyło przez wiele lat. W górnej części dachu linku są zaczepione o metalowe kotwy. W dolnej w ocieploną ścianę (10 cm) wmontowałem nagwintowany pręt fi10 i zakończyłem go nakrętką z oczkiem.
Powojnik zakupiony w tym roku, miał 4 kwiaty, pięknie się wspina.
PozdrawiamObrazek
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Podpory pod rośliny z gałęzi orzecha?

Post »

Hej, na sąsiedniej, "porzuconej" działce pod liniami wysokiego napięcia rośnie spory orzech włoski, muszę go regularnie przycinać, aby nie dopuścić do jakiegoś spięcia. W tym roku wytworzył sporo prościutkich, długich wilków. Nie za bardzo mam co z nimi zrobić, więc może w przyszłym roku wykorzystam je jako podpory pod kiwano lub paliki do pomidorów ? Myślę, że gałęzie przez zimę stracą te substancje hamujące rozwój innych roślin i nie będą wpływały na wegetacje moich warzyw. Jak wy sądzicie ? ;:162
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Podpory pod rośliny z gałęzi orzecha?

Post »

Moim zdaniem się nadadzą ja mam 3 i po zimie sam ich podobnie używam , nic się nie dzieje ;:108
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”