Deszczówka

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
rafcio76

Re: Deszczówka

Post »

lutti pisze:Może ktoś ma ciekawie "schowany" zbiornik na deszczówkę.
Ja mam zbiornik 1000L i planuję go jakoś schować szukam inspiracji. :)
Ja wkopałem do ziemi zbiornik 1000 litów (plastikowy) 12 lat temu, do niego wrzuciłem pompę zanurzeniową, wszystko mam skryte, kranik tylko na ścianie wystaje i włącznik pompy. Super rozwiązanie. Mam kilka zdjęć - w razie zainteresowania mogę załączyć. Żałuję tylko że nie wkopałem większego zbiornika lub dwóch.

rafcio76
Awatar użytkownika
Caparzo
50p
50p
Posty: 94
Od: 28 kwie 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kamienna Góra

Re: Deszczówka

Post »

ja miałem taki baniak w stelarzu na budowie, bo wiadomo woda potrzebna, ale woda w nim była zielona i glonowa, więc uważam że zakopywanie to chyba średni pomysł ??
a jak wygląda w zimie ?? wylewasz cała wodę ??
rafcio76

Re: Deszczówka

Post »

Zakopanie zbiornika w ziemi było jedynym rozsądnym dla mnie rozwiązaniem ponieważ nie chciałem mieć tego czegoś na wierzchu. Nic nie spuszczam na zimę, pompa "ruska" jest zanurzona w zbiorniku już 12 lat bez wyjmowania i nic się jej nie dzieje. Podejrzewam, że nie zamarza w zimę. A że woda jest zielona i "glonowa", jak to określiłeś, to wydaje mi się że dla roślin to tylko na plus, przecież to nie ma być woda pitna. Moja żona tą wodą od 12 lat podlewa kwiaty i krzewy.

pozdrawiam

rafcio76
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Deszczówka

Post »

Woda zielona i glonowa to tylko dzięki światłu i składnikom odżywczym.
Jeśli nie chcesz glonów, to musisz odciąć światło do wody - zakopać zbiornik lub czymś zasłonić co nie przepuszcza promieni świetlnych.
Awatar użytkownika
Caparzo
50p
50p
Posty: 94
Od: 28 kwie 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kamienna Góra

Re: Deszczówka

Post »

a no widzisz, nie wiedziałem :)
Awatar użytkownika
lutti
50p
50p
Posty: 61
Od: 30 sie 2011, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Hanna

Re: Deszczówka

Post »

rafcio76 pisze: ..... Mam kilka zdjęć - w razie zainteresowania mogę załączyć. .....

rafcio76
Czekam na zdjęcia.
Wkopać trzeba umieć :lol:
Widziałem zakopany zbiornik jak powyginały się ścianki od ciężaru ziemi.
rafcio76 zabezpieczyłeś jakoś ścianki ?
... jutro - jest najbardziej zajętym dniem w roku ...
rafcio76

Re: Deszczówka

Post »

Zbiornik wkopałem latem 2002 roku, zbiornik miał stalowe obicie i rurki aluminiowe w około. Dodatkowo zabezpieczyłem deskami boki które pewnie już zgniły ale podejrzewam, że ziemia w międzyczasie na tyle siadła, że nie powinno to wpłynąć na zgniatanie ścianek zbiornika. Na zdjęciu pokazany jest sposób podłączenia i przelew do kanalizacji dzeszczowej. Rurkę DN50 którą widać poprowadzony jest wąż ogrodowy oraz kabel zasilający - włącznik i kranik mam wyprowadzony na ścianie. Przykrywka pomarańczowa na rurze DN150 jest przysypana ziemią (warstwa ok. 20cm) na której rośnie trawa i w razie konieczności np. awaria pompy, można ją wyciągnąć.

Obrazek

Obrazek
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Deszczówka

Post »

Mam takie pytanie. Mówicie że z dachu pokrytego papą nie można pozyskiwać wody do podlewania roślin. Co jednak jeśli chciałbym nią podlewać li tylko i wyłącznie rośliny ozdobne? W pobliżu miejsc gdzie rury odprowadzają wodę kłębi się u mnie życie roślinne (rośliny niepożądane - t.zw chwasty) i nie wygląda żeby im to przeszkadzało. Pytam ponieważ mam możliwość pozyskiwania dużych ilości takiej wody a skoro spływa ona do gleby (nie ma u mnie kanalizacji deszczowej) to chyba gdyby była tak trująca, papa bitumiczna byłaby zakazana do stosowania na dachach.
źródło na które powołujecie się na początku tematu mówi wg mnie o wodzie wykorzystywanej w pełnym zakresie - t.zn do ogrodu ale i do mycia, picia itd.
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Deszczówka

Post »

Ja też zbieram wodę z dachu pokrytego papą i podlewam nią rośliny ozdobne. Bez przesady, że jakieś trujące związki, przecież ona spływa z dachu do pojemników.
Alicja
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Deszczówka

Post »

Polecam ten artykuł. Według badań autora deszczówka z dachu pokrytego papą zawiera kadm i ołów.
Oba silnie toksyczne i absorbowane przez rośliny.

http://olbiol.ug.edu.pl/prace/2008/AN_BU.pdf
hepik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 sty 2009, o 14:41

Re: Deszczówka

Post »

Ze 15 lat z budynku gospodarczego(ok.50 m kw) de zbszczówka zbiera mi sie do wykopanego zbiornika a la oczko.W zeszłym roku pokrytego nowa papą.Z przerybionego oczka wlasciwego rok temu przepowradziłem tam kilkadziesiat karasi ozdobnych,które żyją i rozmnażaja się nadal.Żadnych negatywów nie zaobserwowałem.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Deszczówka

Post »

To niczego nie dowodzi. Gdybyś miał drugi dach, mógłbyś zauważyć że rośliny pod drugim dachem rosną np. większe i dają więcej kwiatów/owoców. Gdy brak bezpośredniego punktu odniesienia nie raz nie zauważymy szkodliwego oddziaływania a różnice np. w wielkości czy wybarwieniu kładziemy na karb wielu innych czynników (które oczywiście mają prawo również występować).
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Deszczówka

Post »

pEtr pisze:Polecam ten artykuł. Według badań autora deszczówka z dachu pokrytego papą zawiera kadm i ołów.
Oba silnie toksyczne i absorbowane przez rośliny.

http://olbiol.ug.edu.pl/prace/2008/AN_BU.pdf
Rzeczywiście ciekawe. Posłucham głosu nauki i nie będę pobierał deszczówki z dachu pokrytego papą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”