Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz. I (2013- 2017)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Nie mącznik lecz mocznik :wink: N 56 . Taka dawka azotu pobudzi je do wzrosku wegetatywnego. Niestety , na przycięcie jest już stanowczo za późno , ale jeśli to odmiana drobnokwiatowa to sadzi się je po jednej do doniczki , więc róźnice wzrostu nie mają wielkiego znaczenia. Do nawożania używam Fertiplantów , to najwyższa półka , ale przy drobnokwiatowych wspomagam sie niekiedy mocznikiem. Jeśli odmiana słabo się krzewi , spróbuj zmienić nawożenie na 10 - 52 - 12 , nie wiem , ktory to z Kristalonów , ale podbicie fosforu pobudzi ukorzenianie i krzewienie.
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Obecnie używam Kristalonu niebieski + pomarańczowy -- w dawce 1kg nieb. i 0,5kg pomar. na 1000l.wody. ( Stosuje nawoź aktualnie z zaleceń firmy yara http://www.yara.pl/doc/26741_Nawo%C5%BC ... ulotka.pdf )
Czyli 1-krotne podlanie mocznikiem powinienno przynieść efekty czy lepiej stosować go np; co 2 tygodnie ? A może byc mocznik N 46 - ponieważ nie mogę znaleźć oferty mocznika N 56 ?
A zarazem jeszcze raz Dziękuje.
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Link który podałeś to strona producenta nawozów , a wiadomo , każdy chwali swoje. Powinieneś raczej sugerować się wytycznymi producenta sadzonek , choć Fertiplant znalazłem przez hurtownię i po sprawdzeniu już bym go nie zamienił. Mocznikiem możesz podlewać co dwa tygodnie do początku cieniowania , potem nawóz o składzie 10 - 20 - 30 lub zbliżony. By uzyskać okazałe kwiaty i mocne kolory możesz w czasie wiązania pąków zastosować stymulant , nawóz 10 - 20 - 30 w dziesięciokrotnej dawce podany w formie oprysku.
Mocznik N 46 oczywiście też może być , szkoda , że nie pamiętam producenta N 56 :(
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Czyli nawoź mocznik stosować nie teraz tylko od sterowania do listopada ?
Stymulant jest to nawoź rozpuszczony do opryskiwania tak- nigdzy nie stosowałem ? :)
Czytałem w dziale OD Ugoru - ze stosowanie saletry wapniowej możne zaszkodzić - czy jak bd podlewał co 16 dni chryzantemy w dawce 1,5kg - 1000l wody może zaszkodzić ? czy lepiej nie stosować jej do końca uprawy lub zamienić na coś innego ?
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Mocznik stosować DO początku sterowania. Stymulant , dokładnie jak piszesz , tylko musisz zwrócić uwagę czy nawóz , który rozpuszczasz nadaje się do nawożnia dolistnego lub fertygacji.
Nie wiem , na co zamienić saletrę , może coś znajdziesz tu :

http://www.chryzantemy.pl/

U nich się zaopatruję , mają bardzo dobrze przygotowane katalogi ;:333 ;:333 ;:333
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

A przy okazji jeszcze chciałbym się zapytać czy nie wie może Pani gdzie można zakupić folie do sterowania najlepiej online w atrakcyjnej cenie - znalazłem jedną oferte ale niestety kosztuje aż 400zł.
Można zacieniać chryzantemy na zewnątrz czy lepiej w tunelu foliowym - obecnie mam je na zewnątrz i planuje przenieść je do tunelu ok 10 września. ? Zaciemnia sie chryzantemy w godz od 18.00 do 9.00 - ? tak mi powiedzieli tam gdzie kupowałem sadzonki .
Przepraszam za tak dużo Pytań :D
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Proszę bardzo :

http://www.butimex.com.pl/folie_ogrodnicze,d9,1,pl.html

Sterowanie na zewnątrz jest bardzo kłopotliwe , wystarczy deszcz by uszkodzić folię :roll: Zaciemniam od 19 do 9 , dzień dla chryzantem powinien mieć dziesięć godzin.

Pytaj , każdy kiedyś się uczy ;:333
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Trochę się boje przenieść chryzantemy z sierpniu do tunelu - dlatego, ze w namiocie lubi wszystko wyrosnąć - a nie były opryskiwane drobnokwiatowe żadnym stymulantem wzrostu.
Pani przenosi w sierpniu ( od początku zaciemniania ) do tunelu i są one już tam do listopada ? Nie wyrosną ? :D
Czytałem jeszcze w wątku OD UGORU że nie należny malować wapnem folii - więc trzeba czymś innym nakryć tunel żeby sie tak nie nagrzewał czy nie jest to konieczne ? :)
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Drobnokwiatowe nie wymagają stymulantów wzrostu , w tunelach używam siatki cieniującej (wewnątrz) i nie mam problemów z wybieganiem. Staram się sadzić odmiany drobnokwiatowe które nie wymagają sterowania , takie jak grupa Elda . Steruję odmiany średniokwiatowe i gałązkowe. Jeśli nie zaczniesz terminowo sterowania , chryzantemy mogą zakwitnąć po 1 Listopada , a to już jest problem.

Pozdrawiam Euzebiusz
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Siatka cieniująca ta musi być na całej objętości foli czy tylko z góry ? I najlepiej ile % żeby siatka cieniowała.
Moja odmiana Avalon Orange raczej powinien-na być sterowana?
Widzę że w tym roku jeszcze duży koszt mnie czeka .
I oczywiście Bardzo Przepraszam Panie Euzebiuszu - za Pani w poprzedniej wiadomości :(
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Zależy od konstrukcji tunelu. Mój tunel z doniczkowymi ma podwójną folię na bocznych ścianach , więc cieniuję tylko od góry. Jeśli dobrze pamiętam , moja siatka zatrzymuje 46% światła. Jeśli producent rozsady zaleca sterowanie , jest ono konieczne.
Kwestią pan/pani się nie przejmuj , jestem po prostu Zibi ;:333 ;:333 ;:333
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

A mogę dać siatkę na całą konstrukcje tunelu pod folie. I tą siatkę mieć do końca uprawy czy zdjąć ją wcześniej aby chryzantemy lepiej wykwitły a październiku ?
Jeszcze chciałbym sie dowiedzieć czy ten Mocznik w nst roku stosować od początku uprawy co 2 tygodnie czy rzadziej?
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Siatka cieniująca jest potrzebna tylko w czasie szczególnych upałów , a o te w końcu września czy październiku jest już trudno. Gdy spadają temperatury siatkę trzeba zdjąć. Naworzenie mocznikiem należy stosować dla odmian drobnokwiatowych , przy średniokwiatowych mocznik może powodować wybieganie. Każda grupa chryzantem wymaga innego nawożenia , a szczegółowe dane znajdziesz w katalogu , do którego link Ci podałem :uszy :uszy :uszy
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”