Płodozmiany.Zmianowanie upraw.Uprawy współrzędne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Chciałam zapytać jaką rośliną mogę zneutralizować negatywny wpływ na siebie papryki, pomidora i ogórka?
wygląda to tak, że mam mały tunelik i upchnęłam do niego wszystko (pomidory, ogórki, paprykę, melona i oberżynę) i blisko siebie są pomidory ogórki i papryka :?
czy np, jak posadzę między nimi rządki aksamitki to ona zneutralizuje ich niekorzystny wpływ na siebie?
Pozdrawiam,
Kasia
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Latami uprawiałam (jeszcze w 70-tych latach) w jednym tunelu pomidory i ogórki, nie zauważyłam jakiegoś złego oddziaływania tych roślin na siebie wzajemnie. No bo gdyby nawet , to zerwałam te pół kilo ogórków mniej i jakie to ma znaczenie. Ani ogórki, ani pomidory nie uschły ( o mączniaku nikt jeszcze wtedy nie słyszał). Z bakłażanem nie mam doświadczenia, w Polsce nie uprawiałam. Ludziska, nie panikujcie, wyluzujcie. Hektary tego macie czy co? A aksamitki powodują, że nicienie stają się bezpłodne i nie rozmnażają się.
Pozdrawiam! Gienia.
jondi
500p
500p
Posty: 725
Od: 3 kwie 2014, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Ja też wszystko tak jak Ty kasienkar upchnęłam w szklarni:) tylko papryka jest oddzielona od pomidorów chodnikiem bo w poradniku szklarniowca przeczytałam, że te dwa warzywa nie powinny być razem a inne to tylko kwestia innego nawilżenia i odżywiania myślę więc, że jak trochę zadbamy o nasze warzywa w tym kierunku to nie będzie źle:)
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3993
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Ja też w swojej szklarence hoduję papryki i melony - z jednej strony 2 rządki papryki, z drugiej 1 rządek papryki i przy ścianie melony. Negatywny wpływ jest jedynie taki, że papryki przy melonach są mniejsze i mają mniejsze owoce. A raczej miały. Po prostu melony (inne dyniowate też) mają długie korzenie i kradną jedzenie paprykom. Odkąd doszłam do takiego wniosku, bogaciej zasilam te papryki i melony i wszystko jest w porządku.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Dziękuje za informacje :D
czyli jak będę mocniej nawozić roślinki to będzie dobrze :D
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

:roll: ja chyba zrobiłam błąd. W czosnek zimowy który jest pięknie rośnie powsadzałam na skraju fasolę tyczną aby pięła się po siatce. Fasola dopiero wschodzi a jak wyczytałam nie powinny być obok siebie. Zobaczę .

Jedne z moich obserwacji dotyczy ; lilii i czosnku ozdobnego.
Lilie rosną zdrowe i nie atakują je szkodniki.
jondi
500p
500p
Posty: 725
Od: 3 kwie 2014, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Ja też tak zrobiłam( z niewiedzy) mam grzadkę czosnku i zaraz obok grządkę groszku, na razie rosną zobaczymy jak zaowocują.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Uprawy współrzędne - teoria i praktyka

Post »

Witam,
z racji, że na Forum niewiele jest informacji na temat upraw współrzędnych postanowiłam podzielić się wiadomościami, jakie posiadam. Do tego w tym roku wszystkie warzywa zasiałam w tym systemie. Zapraszam do lektury oraz dyskusji :)

Uprawa współrzędna
Zasady:
? Na 1 zagonie przynajmniej 2 gatunki
? Nie ma pustej przestrzeni niezagospodarowanej przestrzeni (żywa ściółka, rożne gatunki w różnych fazach)
? Bardzo zagęszczona uprawa

Idea:

? II wojna światowa ? niemiecka ogrodniczka - intensyfikacja upraw, zagęszczenie
? Sąsiedztwo niektórych gatunków ? stymulują się do rozwoju lub zahamowanie ich wzrostu
? Obecnie ? badania naukowe dotyczące uprawy współrzędnej
? Uprawy ekologiczne, integrowane warzyw ? znoszenie monokultury upraw

Cel:

? Stworzenie zróżnicowanych zespołów roślinnych i zwierzęcych (powrót do natury ? bioróżnorodność)
? Ogród bardziej różnorodny
? Gleba jest lepiej wykorzystana (zmniejszone parowanie, mniejsza ilość chwastów)
? Lepiej wykorzystana powierzchnia upraw
? Większa równowaga ekologiczna
? Większa zdrowotność roślin

Zdrowotność roślin i gleby:

? Większa dezorientacja szkodników
o Mniejsza widoczność roślin uprawnych (posadzenie koniczyny wokół zielonej kapusty brukselskiej ? porażenie przez mszycę 80% mniejszy)
o Wymieszanie zapachów (bielinek kapustnik, poły śnica marchwianka - węch. Por + marchew, hyzop + kapusta)
o Odstraszanie poprzez silny zapach (konopia siewna bardzo silnie pachnie i odstrasza nornice, myszy)
o Rośliny wabiące
1.Nasturcja wabi mszyce. Sadzona przy gatunkach warzyw lub pod śliwy, nasturcje są pryskane lub palone i sadzone nowe, aby zniszczyć populacje mszyc.
2. Ogórek wabiący dla pomidora w szklarni (jako roślina sygnalizująca w ochronie biologicznej)
o Mniejsza możliwość rozprzestrzeniania się chorób
o Rozwój owadów pożytecznych
? Wpływanie korzystne na zdrowotność gleby (różnorodność resztek po zbiorach)

Korzyści:

? Obniża populację szkodników i nasilenie chorób, co często wyklucza potrzebę stosowania ŚOR (środków ochrony roślin)
? Umożliwia zbiór kilku plonów z tej samej powierzchni w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego
? Chroni glebę przed erozją i nasłonecznieniem
? Hamuje rozwój chwastów
? Sprzyja rozwojowi wielu owadów pożytecznych
? Poprawia nie tylko zdrowotność warzyw, ale też ich aromat i smak (czosnek między różami ? bardziej pachną kwiaty)

Podstawowe zasady:

? Na wspólnej grządce nie należy uprawiać gatunków o wysokich i niskich wymaganiach pokarmowych
? Można łączyć ze sobą rośliny o wysokich i średnich lub o niskich i średnich wymaganiach
? Szczególnie efektywna i skuteczna jest uprawa roślin motylkowych z innymi gatunkami
? Problematyczna jest uprawa gatunków o bardzo zróżnicowanym zapotrzebowaniu na wodę (gatunek i faza rozwojowa roślin)
1. Cebula + marchew dobre połączenie (koniec lata cebula kończy rozwój, a marchew się rozwija, sieje się cebulę na zewnątrz) Cebula latem wymaga małej ilości wody, natomiast marchew dużej, problem gdyż korzystnie sadzić je razem, rozwiązanie, marchew w środku cebula na obrzeżach
? Jako uprawy główne, na środek grządki, należy umieszczać rośliny wysokie, o dużych wymaganiach co do światła, przestrzeni, jak również mające długi okres wegetacji
? W początkowym okresie wegetacji, kiedy rośliny nie są jeszcze rozwinięte można wolną przestrzeń wykorzystać pod uprawę roślin niedużych, o krótkim okresie wegetacji (sałata, rzodkiew, kalarepa)
? Odległość pomiędzy roślinami powinna być tak odmierzona, aby liście całkowicie wyrośniętych roślin stykały się lub nieco krzyżowały
? Łącząc ze sobą rośliny płytko i głęboko korzeniące się unikamy wzajemnej konkurencji roślin i wykorzystujemy zasoby wodne i pokarmowe znajdujących się na różnej głębokości
? Sąsiadujące rośliny oddziałują na siebie przez produkty przemiany materii, wydzielane lub uwalniane z żywych albo obumarłych części roślin
? Wpływ ten może stymulować lub hamować rozwój roślin
? Dużo o wzajemnym oddziaływaniu roślin może nam powiedzieć przestrzeń objęta korzeniami. Przy nieodpowiednim sąsiedztwie korzenie słabszego z partnerów ustępują dając przestrzeń korzeniom silniejszego gatunku. Jeśli rośliny dobrze znoszą swoje sąsiedztwo ich korzenie przeplatają się jedne z drugimi.
Sąsiedztwo: neutralne (żadnych efektów na sąsiedztwo)
korzystne (fitoncydy, smak)
Przykłady:

? Zapach cebuli, pora, sałaty, szałwii uprawianych na zagonie łącznie z marchwią odstrasza połyśnicę marchwiankę
? Zapach marchwi skutecznie wprawi w błąd śmietkę cebulankę, utrudniając jej odnalezienie rośliny żywicielskiej
? Cebula, por, czosnek (fitoncydy) rosnące w truskawkach ograniczają porażenie szarą pleśnią (też w fasoli, sałacie)
? Szałwia, koper, tymianek, pomidor, seler, nagietek oraz hyzop ograniczają występowanie bielinka na warzywach kapustnych
? Uprawa kapusty późnej z roślinami motylkowymi (wieloletnia koniczyna) lub miętą zmniejsza występowania szkodników na kapuście
? Marchew i seler ograniczają występowanie wgryzki szczypiorki na porach
? Nasturcja przyciąga mszyce i ślimaki, które w ten sposób rzadziej atakują inne gatunki
? Oberżyna przyciąga przędziorka chroniąc paprykę pod osłonami
? Nagietki i aksamitki uprawiane pomiędzy wieloma gatunkami roślin ograniczają występowanie nicieni w glebie (aksamitka w 1 rok zabija 80-90% nicieni, 2 cykle uprawy w ciągu roku)
? Bazylia pospolita ogranicza występowanie mączniaka na ogórkach
? Cząber ogrodowy zmniejsza liczebność mszycy burakowej
? Koper i lawenda odstraszają mszyce
? Tymianek, gorczyca biała, hyzop lekarski odstraszają ślimaki (gorczyca jako żywa ściółka)
? Koper przyśpiesza kiełkowanie wielu warzyw (m.in. marchwi) oraz polepsza walory smakowe buraka, cebuli, grochu.

Oddziaływanie ochronne warzyw we współrzędnej uprawie

Gatunek warzywa o działaniu ochronnym --> Oddziaływanie ochronne
Cebula--> połyśnica marchwianka, mszyca głogowo-marchwiowa na marchwi, mszyce na sałacie głowiastej
Chrzan pospolity--> stonka ziemniaczana na ziemniakach i pomidorze
Czosnek--> szkodliwe owady, nicienie, ślimaki i gryzonie, choroby bakteryjne i grzybowe na różnych gatunkach warzyw
Fasola karłowa--> mszyca kapuściana na kapustnych, mszyce na bobie
Groch--> bielinki na kapustnych
Kapusta--> septorioza selera na selerze
Marchew--> śmietka cebulanka, wgryzka szczypiorka na cebuli i porze, pchełki na rzodkiewce
Pomidor--> gąsienice bielinków, pietnówka kapustnica, śmietka kapuściana, pchełki na kapustnych, pchełki na rzodkiewce, rzodkwi, pachówka strąkóweczka na grochu mszyce na różnych gatunkach warzyw, rdza szparaga na szparagach.
Por--> połyśnica marchwianka na marchwi, piętnówka kapustnica, rolnice na kapustnych
Sałata głowiasta--> pchełki na kalarepie i rzodkiewce, połyśnica marchwianka na marchwi, fuzaryjne więdniecie pomidora, kiła kapusty na kapustnych.
Seler--> gąsienice bielinków i pchełki na kapustnych
Skorzonera--> połyśnica marchwianka na marchwi
Szparag--> więdnięcie pomidorów
Szpinak--> pchełki na rzodkiewce i rzodkwi

Oddziaływanie ochronne ziół i roślin przyprawowych w uprawie współrzędnej z warzywami

Gatunek rośliny o działaniu ochronnym--> Oddziaływanie ochronne
Bazylia pospolita--> połyśnica marchwianka na marchwi, śmietka cebulanka na cebuli, mączniak prawdziwy na ogórku
Cząber ogrodowy--> szkodniki fasoli, mszyce na różnych gatunkach warzyw
Gorczyca biała--> pachówka strąkóweczka na grochu, ślimaki
Hyzop lekarski--> bielinki na kapustnych, mszyce na różnych gatunkach warzyw
Koper ogrodowy--> bielinki na kapustnych, mszyce na różnych gatunkach warzyw
Lawenda wąskolistna--> mszyce, miodówki na różnych gatunkach warzyw
Mięta--> szkodniki kapustnych, np. bielinki, pchełki, mrówki w uprawach różnych gatunków warzyw
Nagietek lekarski--> kiła kapusty na kapustnych
Nasturcja większa--> bielinki na kapustnych, mszyce, ślimaki i mrówki na różnych gatunkach warzyw
Pieprzyca siewna--> ślimaki na różnych gatunkach warzyw
Szałwia lekarska--> bielinki na kapustnych, połyśnica marchwianka na marchwi, ślimaki na różnych gatunkach warzyw
Tymianek właściwy--> bielinki na kapustnych, ślimaki na różnych gatunkach warzyw
Trybuła ogrodowa--> mączniak rzekomy sałaty, mszyce, ślimaki, mrówki na różnych gatunkach warzyw

Rośliny odstraszające szkodniki

Szkodnik--> Roślina o działaniu odstraszającym
Bielinek kapustnik--> bylica piołun, konopie, macierzanka, mięta, rozmaryn lekarski, szałwia lekarska
Bielinek rzepnik--> bylica piołun, konopie, macierzanka, mięta, rozmaryn lekarski, szałwia lekarska
Drutowce--> gorczyca biała, gryka, sałata
Kret--> aksamitka, bazylia pospolita, komosa biała, wilczomlecz
Mszyce--> anyż, czosnek, kolendra, konopie, mięta, nasturcja, petunia, słonecznik, wrotycz pospolity
Mączliki, miodówki--> aksamitka, bylica piołun, nasturcja, nikandra miechunkowa
Nornice--> bez czarny (gałęzie wykładane w przechowalniach warzyw, podobnie działa ziele mięty i ostrzenia pospolitego), korona cesarska, czosnek, gorczyca biała, nostrzyk pospolity
Myszy--> bez czarny (gałęzie wykładane w przechowalniach warzyw, podobnie działa ziele mięty i ostrzenia pospolitego), korona cesarska, czosnek, gorczyca biała, groszek żółty, mięta, nostrzyk żółty, wilczomlecz
Nicienie--> aksamitka, cykoria, dalia ogrodowa, nagietek lekarski, por, rudbekia
Oprzędziki--> bylica piołun, wrotycz pospolity
Pachówka strąkóweczka--> gorczyca biała, pomidor
Pędraki--> bylica piołun, cebula, konopie, pelargonia, petunia
Pchełki--> bylica piołun, kocimiętka właściwa, konopie, mięta , pomidor, sałata, tytoń, wrotycz pospolity,
Piętnówka kapustnica--> mięta, konopie, pomidor, rozmaryn lekarski, seler, szałwia lekarska, tymianek właściwy
Połyśnica marchwianka--> bylica piołun, cebula, kolendra, kozibród pospolity, por, rozmaryn lekarski, szałwia lekarska, tymianek właściwy
Przędziorki--> cebula, czosnek, szczypiorek
Skoczki--> pelargonia, petunia
Stonka ziemniaczana--> chrzan, fasola karłowa, len
Ślimaki--> czosnek, begonia, gorczyca biała
Śmietka kapuściana--> koniczyna biała

Korzystne towarzystwo rośliny głównej i przyprawy

Roślina główna--> Rośliny przyprawowe
burak ćwikłowy--> cząber, koper, kolendra, kminek
cebula--> bazylia, cząber, koper, majeranek, pietruszka
cukinia--> bazylia
fasola karłowa--> cząber, kminek, koper, rozmaryn, trybula
groch--> kminek, koper
kapusta i inne z rodziny kapustnych--> kminek, kolendra, koper
marchew--> czosnek, koper, majeranek, rozmaryn, szczypiorek
ogórek--> bazylia, czosnek, kminek, kolendra, koper, pietruszka
pomidor--> bazylia, czosnek, koper, pietruszka, szczypiorek
rzodkiewka--> pietruszka, rzeżucha, trybula
sałata głowiasta--> cząber, czosnek, kminek, koper, rzeżucha, trybula
seler--> koper
szpinak--> czosnek, kminek
ziemniak--> chrzan, czosnek, kminek, kolendra, koper

Żywe ściółki
Jest to metoda polegająca na wysiewie pomiędzy uprawiane rośliny nasion koniczyny lub niskich traw, jak np. życicy trwałej. Spośród koniczyn najlepsze do tego typu uprawy są gatunki o słabym wzroście. Najlepiej nadaje się tutaj koniczyna rozdęta i podziemna. Jeśli chcemy uzyskać jak najlepsze efekty powinniśmy wysiać koniczynę wcześniej, tak by wysadzać rośliny, gdy większa część międzyrzędzi pokryta została już rozrastającą się wsiewką. Ten sposób ma największe zastosowanie w przypadku uprawy kapusty białej, która jest wtedy słabiej atakowana przez śmietkę kapuścianą, piętnówkę kapustnicę, wciornastki oraz mszyce.

Tabelaryczne zestawienie zależności roślin na siebie w uprawach współrzędnych

Obrazek Obrazek

Przepraszam za jakość zdjęć, są to zrzuty ekranu z excela, w którym robiłam tabele, jeśli ktoś będzie miał życzenie, to plik excela wyślę na maila.
-----------------------------------------
Tyle teorii (wyniesionej ze studiów). W tym roku była praktyka. Zdecydowaliśmy się na uprawy współrzędne z kilku powodów. Głównie z racji narastającego ataku połyśnicy marchwianki, marchew była gorzka i trudna w przechowywaniu przez inwazję szkodnika. A skoro już bawić się z dwoma warzywami, to postanowiłam ułożyć grafik dla całych upraw. Warzyw mamy 10 arów, wszystko dla rodziny :) dlatego rozplanowanie tego było dość uciążliwe. Mamy specjalny znacznik do rajek i po przeoraniu poletka, jego ugrabieniu, wyznaczyliśmy rajki, policzyłam je i zaczęłam planowanie. Mamy warzywa na dwóch osobnych poletkach, planowanie było o tyle utrudnione, żeby w ciągu rosły obok siebie rośliny lubiące się lub neutralne np.: koper-kapusta-burak-fasola-kukurydza itd. Tabele bardzo są pomocne. Kilka zdjęć z efektów:

poziomka-czosnek-kabaczek-bób
Obrazek
bób-cukinia-kukurydza-koper
Obrazek
koper-czerwona kapusta
Obrazek
koper-biała kapusta
Obrazek
koper-kalarepa-burak ćwikłowy
Obrazek
burak ćwikłowy-sałata (w głębi też kapusta)
Obrazek
burak ćwikłowy-fasola szparagowa
Obrazek
fasola szparagowa-kukurydza
Obrazek
kukurydza-patison-groszek cukrowy (z samosiejką kopru i chwastami, żeby miał się czego czepiać)
Obrazek
kukurydza-kabaczek-sałata-kukurydza-(miała być skorzonera ale nie wzeszła)-cebula z dymki
Obrazek
cebula-ogórek-brukiew
Obrazek
ogórek-koper-rzepa
Obrazek
pomidor-koper
Obrazek
pietruszka-seler
Obrazek
pietruszka-por
Obrazek
widok na drugie poletko z całą resztą ;) tutaj buraki i kapuściana spółka, koper
Obrazek
marchew-cebula z siewu
Obrazek
widok na poletko z marchewką, cebulą, pietruszką, selerem i porą
Obrazek
widok na pole z facelią (po prawej fragment poletka szparagowego, po lewej nasz sad)
Obrazek
jej wysokość - królowa facelia :) główna roślina pszczelarska na naszym polu. Na warzywniaku jest cenioną rośliną poplonową na zieloną masę i fitosanitarną
Obrazek

Wnioski na czas późnoletni: marchew faktycznie jest zdrowsza przy cebuli, rośliny ogółem są większe, lepiej wyrośnięte, przewietrzone. Buraki tylko u nas nie miały inwazji mszyc. Uprawa współrzędna rozbiła monokulturowe poletka (po 15 rządków marchwi, pietruchy, buraka) na mniejsze, po 2-3 rządki, skutecznie dezorientując szkodniki. Duża ilość kopru sprzyja owadom zapylającym, do tego od kilku lat mamy pięknego lokatora - pazia królowej, którego gąsienice żywią się koprem, a dorosłe piją nektar facelii.

Życzę owocnych upraw :)
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Uprawy współrzędne - teoria i praktyka

Post »

na pewno nie raz nie dwa, tu zaglądne ;:333
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 862
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Uprawy współrzędne - teoria i praktyka

Post »

Gosia, świetny zbiór wiedzy o uprawie współrzędnej ;:138 , będę tu zaglądać.
Trochę z tych porad stosowałam już u siebie. I mogę potwierdzić, że marchew sadzona z cebulą i porem rośnie lepiej, ani marchwi ani cebuli nie atakują szkodniki. U mnie to się sprawdza już trzeci rok.
Cząber obok buraków i fasolki szparagowej, buraki przy fasolce, kalarepa w selerze- sprawdzone. Jednak sałata przy rzodkiewce nie dała rady w walce z pchełkami, ale na nie stosuje popiół drzewny.
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Uprawy współrzędne - teoria i praktyka

Post »

Po raz pierwszy w tym roku posiałam marchewkę obok cebuli z dymki i o ile na marchwi nie widzę specjalnie różnicy w stossunku do lat ubiegłych, to cebula mnie mile zaskoczyła. Przede wszystkim zero szkodników i chorób, cebule dorodne, szczypior gruby i zdrowy.
W zyciu nie miałam tak ładnej ce buli.
Pozdrawiam, Marta.
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Nie jeden raz tu jeszcze będę gościem :D
Bożena
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Gdzieś czytałam, że szarłat i starzec są nośnikami chorób grzybowych, mam w pobliżu ogórków i pomidorów rządek czyścia wełnistego i różne <zarazy >atakują moje uprawy, nie wiecie czy to ma jakiś związek ?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”