Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
cx

Post »

Witam.
Zgadzam się z Pomologiem.I choć w sadzie tego nie robimy z ww przyczyn to na działce warto by okryć-zwłaszcza czereśnię,a jeżeli jest ona uszlachetniana na colcie to nawet byłoby to wskazane.
Hej.
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

dzięki za radę. sadu nie mam - zadowoliłem się 18-toma drzewkami różnej 'maści'. także poświęcę się i okryję na zimę. kiedy wy okrywacie swoje drzewka - jeżeli już okrywacie.
Pozdrawiam. Mirek.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Hmm... nie stosuje się do jakiejś konkretnej, ustalonej daty - po prostu na "wyczucie" :)
najczęściej po pierwszych, solidniejszych przymrozkach - w pierwszej połowie listopada... ważniejsze jednak jest trafienie z terminem ściągnięcia zabezpieczeń - bo słonko w marcu potrafi "dokazywać" 8)
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
jolami
500p
500p
Posty: 995
Od: 12 lip 2008, o 23:53
Lokalizacja: opolskie

Post »

pomolog pisze:Hmm... nie stosuje się do jakiejś konkretnej, ustalonej daty - po prostu na "wyczucie" :)
najczęściej po pierwszych, solidniejszych przymrozkach - w pierwszej połowie listopada... ważniejsze jednak jest trafienie z terminem ściągnięcia zabezpieczeń - bo słonko w marcu potrafi "dokazywać" 8)
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Proszę o jaśniejsze wytłumaczenie /laik jestem :oops: / odnośnie terminu ściągnięcia zabezpieczenia wiosną. Czyli to słonka ma już grzać czy jeszcze nie? :oops:
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Rzecz po prostu w tym, żeby zbyt długo nie przetrzymywać zabezpieczeń - bo wczesną wiosną (na przedwiośniu) często zdarzają się okresy dość znacznych ociepleń (np. dni z temp. powyżej 15 czasem nawet 20 st.) i silnym nasłonecznieniem...
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
jolami
500p
500p
Posty: 995
Od: 12 lip 2008, o 23:53
Lokalizacja: opolskie

Post »

Pomolog dziękuję za wyjaśnienie :lol:
Justa_25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 maja 2008, o 08:07

Drzewko orzecha laskowego

Post »

Witam :)
Dzis otrzymalam paczke z m.in. orzechem laskowym i co mam z nim zrobic? Dostarczony zostal w doniczce. Trzymam go w kuchni bo tam jest najchlodniej - obecnie na dworze jest 2 stopnie w nocy i ok. 6 stopni w dzien. Gdzie posadzic drzewko i w jaki sposob zabezpieczyc przed przymrozkami? Czy zanim posadze musze w jakis specjalny sposob przygotowac korzenie? a moze ten dol ktory musze wykopac? ?I nawet nie wiem na jaka glebokosc ten dol wykopac? Jest to moj absolutny pierwszy raz z drzewkami - ale ucze sie bo w przyszlosci chcialabym rowniez posadzic orzecha laskowego ;) i czeresnie ale to juz moze na wiosne lub za rok ;)

Dziekuje i pozdrawiam
Justyna

To moj e-mail jeśli ktos chcialby dodac cos jeszcze justa008@buziaczek.pl
DZIEKUJE
Pozdrawiam ;)
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Witam,
na Twoim miejscu specjalnie bym nie zwlekał z sadzeniem (im później, tym większa szansa na przymrozki a potem mróz)... podobnie z tym przechowywaniem - musisz go troszkę zahartować - a temperatury są jak najbardziej optymalne (w kuchni będzie miał za ciepło)...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
piters
50p
50p
Posty: 88
Od: 5 paź 2008, o 11:45
Lokalizacja: małopolska

Post »

Justa_25
drzewko wsadź do wcześniej przygotowanego dołu z dobrą ziemią do wysokości w jakiej było w doniczce;
dół jak dół - jaki wykopiesz taki bedzie dobry - ale nie mniejszy niż 2x objętość doniczki;
a przymrozki na pewno nie zaszkodzą drzewkom - mogą to zrobić w najgorszym razie solidne mrozy, ale i w to raczej wątpię :D
Justa_25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 maja 2008, o 08:07

Post »

Bardzo dziekuje za tak szybkie odpowiedzi :D Drzewko wynioslam z kuchni na ogrod - w nocy przymrozkow jeszcze nie ma ale jest w granicach 2 stopni ;) a zasadzeniem i dolem zajme sie w sobote ;) Myslalam co by moze jeszcze przysypac na koniec kora?

Pozdrawiam
Justyna
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Możesz kopczyk usypać wokół pnia. Na wiosnę rozgarniesz.
thomasho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 lis 2008, o 14:37

Czy czeresnie trzeba oslaniac na zime ?

Post »

Witam

w ogole sie nie znam na ogrodach i roslinach... dopiero wstalem wiec prosze byc obiektywnym :P siostra mnie poprosila zebym to sprawdzil wiec musze czynic swoja powinnosc. ok koniec tej historii :P

przejzdzmy do puenty tego postu.


..,,::;;'' Czy mlode drzewka czeresni trzeba okrywac/zakrywac/oslaniac na/podczas zimy? ";;::,,..

Z gory dziekuje za prosta i wyrozumiala odpowiedz.

Pozdrawiam
Tomasz
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Mam wątpliwość, czy na pewno obiektywizm zależy od pory wstawania forumowiczów :lol:

Młode czereśnie posadzone na Grenlandii na pewno należy ocieplić / osłaniać w zimie. Jeśli je posadzono w południowych Niemczech, to mrozy im nie grożą. Zapomniałeś napisać GDZIE są twoje (?) drzewka...

Młode drzewka zawsze są delikatne i należą im się specjalne względy. Nawet jeśli nie będzie silnych mrozów, to przedwiosenne huśtawki temperatur (w dzień plus, w nocy minus), mocne przypiekanie wiosennym słońcem, wysuszające wiatry, a na koniec wygłodniałe zwierzęta roślinożerne, wszystko to jest zagrożeniem dla młodych roślin.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”