Sposób na czyszczenie butów zamszowych..

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
wanda509
50p
50p
Posty: 83
Od: 15 kwie 2008, o 16:34
Lokalizacja: lubelskie

Sposób na czyszczenie butów zamszowych..

Post »

Witam. Może ktoś zna dobry i skuteczny sposób na wyczyszczenie butów zamszowych? Za wszelkie podpowiedzi będę wdzięczna.
pozdrawiam Wanda
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

To zależy z czego chcesz czyścić i jakiego koloru jest zamsz. Jeśli jasny, to po czyszczeniu wodą, piankami itp. mogą zostać na zamszu przebarwienia i zacieki. Ciemny zaś może zostać rozjaśniony, niekoniecznie równo.

Z piasku, ziemi, błotka itp. zabrudzeń naturalnych można wyczyścić zamsz susząc go w cieniu w temperaturze pokojowej i "czesząc" potem gumową szczotką. Smoły czy plam z oleju silnikowego raczej nie uda się sczyścić bez uszkodzenia zamszu, niestety. To samo dotyczy trawy i soków owocowych, nie mam dobrej metody na oczyszczenie z takich plam bez odbarwienia zamszu.

Tzw. normalne zabrudzenia wynikające z przeciętnego użytkowania butów czyszczę pianą z szarego mydła, szczotką do zębów albo do rąk, pod letnią wodą z kranu. Potem butki dobrze płuczę, wytrząsam z nich wodę i suszę je w łazience wypchane gazetami dla zachowania kształtu i szybszego odciągnięcia wody z wnętrza butków. Gazety wymieniam co jakiś czas, kiedy tylko nasiąkną wodą. Czasem na wierzchu zostają zacieki, wtedy szoruję całe butki ponownie, na ogół jednak już od pierwszego razu jest ok. Zamsz troszkę po tym zabiegu sztywnieje, ale potem w trakcie noszenia mięknie znowu. Nie "łysieje" przy tym, a butki są czystsze :)

Kto ma inną metodę?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
netk@
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 wrz 2008, o 01:13

Post »

Można czyścić nad parą, używając do tego gumowej szczotki lub miękkiej szczoteczki. Gumowe szczotki są do kupienia w sklepach obuwniczych. Są tam też gotowe preparaty do czyszczenia zamszu.
Można czyścić skórką od chleba.
Moja koleżanka zamszowe buty pierze w pralce (program do tkanin delikatnych). :)
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Ja jak mam jasnobeżowe, to jak już mycie nie pomaga, to jeśli je szczególnie lubię, to z czasem zapastowuje je pastą do nubuku, na brązowe, potem na ciemnobrązowe, a jak bardzo je lubię to i na końcu na czarne. Służą dłużej.
kasiak43
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 paź 2008, o 16:07
Lokalizacja: Karolina Północna

Post »

Witam,
ja rzeczy zamszowe czyszcze .... dzieciecymi chusteczkami do wycierania pupy. Ta metoda spisuje sie dobrze, nie zostaja zacieki, trzeba jednak czesto zmieniac chustki aby nie wcierac brudu. Rzeczy po takim czyszczeniu sa jak nowe - jednak nie probowalam tej metody na bardzo jasnym zamszu.
izaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 paź 2008, o 22:08
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Post »

Ja natomiast czyszczę wszystkie zamszowe buty ....zwykłym mlekiem !!!
wanda509
50p
50p
Posty: 83
Od: 15 kwie 2008, o 16:34
Lokalizacja: lubelskie

Post »

izaw pisze:Ja natomiast czyszczę wszystkie zamszowe buty ....zwykłym mlekiem !!!
Czyli jak.. :?:
Bo nie bardzo rozumiem.... :?: Napisz coś więcej...


kasiak43 pisze:Witam,
ja rzeczy zamszowe czyszcze .... dzieciecymi chusteczkami do wycierania pupy. Ta metoda spisuje się dobrze, nie zostaja zacieki, trzeba jednak czesto zmieniac chustki aby nie wcierac brudu. Rzeczy po takim czyszczeniu sa jak nowe - jednak nie probowalam tej metody na bardzo jasnym zamszu.
Witaj.. Pewnie masz na myśli te chusteczki nawilżone :?: Myślę że to niezły pomysł :wink: Będę musiała wypróbować :roll:
Moje buty są w kolorze jasnego różu..i na dodatek mają skórzane naszywki też kolorze różowym..Wymaga to sporej cierpliwości podczas czyszczenia :cry:
izaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 paź 2008, o 22:08
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Post »

Wlewam do miseczki mleko, moczę w nim czystą szmatkę /najlepiej sprawdzają się u mnie stare skarpetki/, i czyszczę pocierając nią o buta.
Polecono mi tak kiedyś w sklepie obuwniczym,- i rzeczywiście się sprawdza.
wanda509
50p
50p
Posty: 83
Od: 15 kwie 2008, o 16:34
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Powiedz mi czy płuczesz je potem wodą?
izaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 paź 2008, o 22:08
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Post »

Nie , nie płuczę ich .A nawet tego nie próbowałam.
Awatar użytkownika
BEATA55555
200p
200p
Posty: 393
Od: 22 wrz 2008, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Witam! Ja do czyszczenia zamszu używam przylepki(piętki) chleba.Musi ten chleb być taki w miarę miękki nie suchy.Pocierać energicznie i dość mocno miejsce koło miejsca.
Dodam jeszcze bo .....Pocieramy miąszem nie skórką.
PaniczOlszak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 12 lut 2016, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sposób na czyszczenie butów zamszowych..

Post »

Jest wiele sposobów przekazywanych z pokolenia na pokolenie ale ta piętka jest najlepszym sposobem jaki znam.
Agak93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 paź 2018, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sposób na czyszczenie butów zamszowych..

Post »

Cześć wszystkim!! :) Pomóżcie!
Wyczycilam wczoraj swoje jasnobeżowe sandałki z zamszu troszkę gumką do mazania (super sposób), ale tam gdzie były trochę bardziej brudne (obcas oraz pod część pod palcami) przemyłam delikatnie szmatką razem z mlekiem i sodą (znalazłam masę artykułów w internecie gdzie ten sposób się świetnie sprawdza).
Buty były wczoraj mokre, więc zostawiłam je przez noc licząc na to, że do rana wyschną i buciki wyschły, ale baaardzo pociemniały w tych miejscach :( co teraz zrobić? Jak uratować buty?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”