Jaki nawóz ,na co?Nawóz uniwersalny

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
suchar306
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 kwie 2014, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaki nawóz do tuji szmaragd i kiedy podlewać

Post »

Witam 2 tygodnie temu posadziłem tuje w ogródku krzaki miały 80-100cm i były w doniczkach.
Gleba jaka u mnie występuje jest gliniasta, dzień przed posadzeniem wykopałem sobie dziury na 1,5 długości łopaty, rano w kilku dziurach podeszła woda a w nocy nie padało, starałem się przekopać przez glinę w niektórych dziurach mi się udało i dałem wszędzie ziemie pod iglaki dość dużo mi jej poszło bo dziury były głębokie.Otrzepałem je trochę z ziemie w której były i podsypałem nawozem przeciw brązowieniu ( taki mi polecili w markecie ) wywaliłem trawę po całej szerokości i posypałem korą. Mam pytanie jaki nawóz i kiedy stosować i jak często podlewać powiem szczerze że tylko raz podlewałem zaraz po posadzeniu a tak boje się bo wczoraj patrzałem to gleba jest dość mocno wilgotna a tera zaczyna padać.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki nawóz do tuji szmaragd i kiedy podlewać

Post »

Ciekawe czy nie zatopi tych roślin. Poziom wód gruntowych w tym roku / pomimo skąpych opadów deszczu i mizernej zimy) jest wysoki.
Czekaj i nie dopuszczaj do zalegania wody, porób jakieś odpływy żeby rośliny nie stały w wodzie inaczej padną wszystkie. Korzenie zostaną przyduszone przez wodę. Z nawozem daj sobie na razie spokój.

Ziemia do iglaków to marnotrawstwo pieniędzy. Lepiej byś podsypał zwykłym piachem. I efekt lepszy i taniej by to wyszło.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
mlodyvip1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 lip 2014, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaki nawóz ,na co?

Post »

Mój pierwszy post i niestety z prośbą o pomoc,
tuje posadziłem jakieś 1,5 roku temu, kupione ze szkółki w donicach, nie robiłem żadnych oprysków ani nawożenia wszystko było dobrze do maja tego roku,
zaczęła mi marnieć jedna tuja a po jakimś czasie można zauważyć że przenosi się ten objaw na sąsiednie tuje, nie wiem co robić wykopać drzewko, czy leczyć czymś proszę o poradę
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tuje - potrzebna rada

Post »

Sądząc po trawie gleba nie zaciekawa piach/ co pod piachem ? Jakieś inne prace były wykonywane czy nic, żyją z matki natury ? W pierwszej myśli pomyślałem, za sucho. Słońce pali. Nie wal nawozów, bo azotem wyślesz je na tamten świat. Podlewać o ile długo nie pada. Lub też dobrze by było w dzień jak jest upał a masz możliwość zlać po mału po ziemi/ nigdy po igłach / roślinę.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
mlodyvip1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 lip 2014, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tuje - potrzebna rada

Post »

racja podłoże to tylko matka natura (piach), nie jest za sucho podlewam dość często głównie po upalnych dniach, nawozów i oprysków nie robiłem, kolejne tuje obsychają co dziwne tylko te w prawą stronę od tej suchej, bierze je od dołu.
Zawsze podlewam od dołu raz kiedyś synek bawił się w ogrodnika i podlał tuje od góry ale czy jeden raz byłby przyczyną obsychania.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tuje - potrzebna rada

Post »

Można lać to po łbach nic nie przeszkadza . Prewencyjnie możesz dać Topsin/ od grzyba, ale powiem szczerze choorby nie widzę, to coś z fizjologią. Jak by nie było upałów to możesz zastosować szybko działajacy nawóz/ z umiarem oczywiście i pamiętaj żeby unikać wysokich temperatur.
Czyli podsumujmy :
- topsin prewencyjnie od grzyba
- pozbierać te suche
- podlewać w razie upałów najlepiej wieczorem po 18 z umiarem
- zastosowanie nawozów szybko działających Nie bierz długo działających. Ani samych z azotem. Musi być azot, potas, fosfor i trochę żelaza.
Czy jest tam sam piach czy pod spodem jest inna ziemia? Np ił ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
mlodyvip
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 maja 2007, o 09:38

Re: tuje - potrzebna rada

Post »

dzięki za rady
-zastosuję topsin
-czy te suche i brazowiejące mam poobrywać czy lepiej zostały i same obleciały?
-na razie podlewam codziennie wieczorem z racji upałów
-jak przejdą upały (a na razie się niezapowiada) podleję nawozem możesz coś polecić żeby mi nie wepchnęli byle czego :)

chyba jest sam czarny piach a tak z pół metra w dół zaczyna się zółty piach z odrobiną gliny. głupi byłem że nie nawiozłem chociaż do obsypania trochę ziemi. ale u sąsiadki wyrosły zdrowe tuje po 3 metry więc myślałem że jest ok.

aha w koło tej usychającej zalęgło się pełno kowali z tego co wiem to chyba nie są groźne ?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tuje - potrzebna rada

Post »

Dobre opinie ma Pinivit / produkuje do grupa inco której notorycznie używam flororovitu .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Jaki nawóz pod tuje ??

Post »

Witam wszystkich !

kupiłem 2 tuje wysokość 88 cm, czy i jeśli tak to jakim powinnem zasilić je nawozem. Wiem że są rózne opinie. Mają jakieś konkretne preferencje co do nawozu np. nawóz do iglaków czy można dać im polimag S ?
=============
Płeć: Męszczyzna
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jaki nawóz pod tuje ??

Post »

Najlepiej kup kompostowaną korę podsyp tą korą tuje - kompostowana kora to doskonały długo działąjący naturalny nawóz.
Zastosowanie sztucznych nawozów wcześniej czy później odbije się niekorzystnie na posadzonych tujach.
Pozdrawiam Serdecznie
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Jaki nawóz pod tuje ??

Post »

dzięki , a jak z tym podlewaniem? Sprzedawca twierdził że by je bardzo obficie podlewać. W sumie zastanawiam sie jak często bo przeciez utopic krzak też można podlewając z a dużo.
=============
Płeć: Męszczyzna
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jaki nawóz pod tuje ??

Post »

Jak były młode to starałem sie podlewać co tydzień, ale teraz są mocno dorosłe, to podlewam dużo rzadziej i rosn doskonale
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jaki nawóz pod tuje ??

Post »

Odnośnie podlewania wszystko zależy jaką masz ziemie.
Ja mam w spodzie nie przepuszczalną gline i nie podlewałem w ogóle. Do tego sadziłem jesienią.

Sadząc wiosną pewno będziesz musiał zadbać o podlewanie - myślę, że tak jak radzi miki - raz na tydzień. (lepiej podlać raz solidnie, niż codziennie po trochę - lepiej działa na rozwinięcie systemu korzeniowego)
Dodatkowo jak podsypiesz korą to zabezpieczysz przed parowaniem i dłużej utrzyma sie wilgoć.
Pozdrawiam Serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”