Dzwonek równolistny ( Campanula isophylla Alba ) - regionalna nazwa 'Panna młoda'

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Ema
50p
50p
Posty: 50
Od: 14 mar 2008, o 17:40
Lokalizacja: lubelskie

Dzwonek równolistny ( Campanula isophylla Alba ) - regionalna nazwa 'Panna młoda'

Post »

Znam nazwę, ale nie wiem, co zacz. Sprzedająca zacną skibkę z młodą roślinką babcia powiedziała, że nazywają ją panną młodą. I tyle. Hmm.. ;:132 Kto wie?
Ema
50p
50p
Posty: 50
Od: 14 mar 2008, o 17:40
Lokalizacja: lubelskie

Re: Panna Młoda

Post »

Pewnie tak, jakkolwiek według słów babci będzie to niebieska panna młoda. A to się uśmiejesz ( ja mniej), ale mam tej odętki pół rabaty, albo jeszcze więcej. Więc tylko :oops: ze wstydu no i ;:7 ;:7. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Panna Młoda

Post »

Mianem "panna Młoda " lub "welon panny młodej" określa się dzwonek równolistny (Campanula isophylla)
Jest o kwiatach białych i ta ksywa jest zasadna ale jest o kwiatach niebieskich i to jest "od śmigła " :;230
Obrazek
biały

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Kasia 1

Re: Panna Młoda

Post »

Witaj Ema ja dziś kupiłam też, pani powiedziała że to jest' panna młoda ' ale na zimę zabiera się do domu ,obcina i ona dalej powinna kwitnąć -u mojej gałązki zwisają z doniczki tak do 30 cm .I teraz nie wiem czy to jest domowa czy ogrodowa :?:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Panna Młoda

Post »

Tak, chyba chodzi o dzwonek równolistny, to stara, popularna roślina naszych babć.Jest biały ( nieco łatwiejszy w uprawie) i niebieski. Trzeba go zimować w domu na jasnym, chłodnym parapecie, a wynosić w maju po przymrozkach.Dawniej nie było ogrzewania centralnego, więc babcie trzymały w chłodnym pokoju na parapecie.Zaczyna kwitnienie w lipcu i gdy trzeba chować najczęściej jeszcze kwitnie.
Ja zawsze przycinałam kwitnące pędy przed wniesieniem do pomieszczenia, bo szczególnie biały silnie rośnie i ogromna kępa się nie mieści.Wiosną można zrobić sadzonki z twardszych pędów, ale ja czasem dzieliłam kępę i sadziłam do nowych doniczek.Jednak dzielenie wytrzymywały tylko względnie młode, roczne egzemplarze, potem w drugim roku znów trzeba było zaczynać od sadzonek (pod folią), byle niezbyt wiotkich.Sadziłam po kilka w małej doniczce, potem całą ukorzenioną kępkę przesadzałam raz lub dwa do nieco większej.Trzeba unikać sadzenia od razu do dużej donicy, bo roślina może zginąć od nadmiaru wilgoci.
To mój:
Obrazek
Kasia 1

Re: Panna Młoda

Post »

Czytałam że jest odmiana o kwiatach niebieskich ,to musi być cudo.A czym ją mam nawozić i gdzie ją ustawić ,na pełnym słońcu czy w cieniu. ;:131
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Panna Młoda

Post »

Nawozić tak jak inne kwiaty balkonowe, rozcieńczonym nawozem, ale bez przesady, ja wcale nie nawoziłam i kwitł.Miejsce słoneczne, ale nie gorące południowe przy ścianie, bo zbyt szybko będą przekwitały kwiatki.Odmiana niebieska ma nieco szarawe i pokryte lekkim kutnerem listki.Mnie niebieskie nie rozrastały się tak mocno i źle zimowały, za to białe o wiele lepiej. Ten biały to stary, dlatego nazywany 'welonem', a niebieski, to myślę nowszy wynalazek i niestety bardziej chimeryczny.
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: Panna Młoda

Post »

Jeeeej ależ się rozmarzyłam,moja babcia i prababcia miały pełno "welonów panny młodej" i naprawdę miały do nich rękę, bo rozmiarami dorównywały prawdziwemu welonowi.
Kwiaty to resztki Raju.
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: Panna Młoda

Post »

U nas panna młoda (nevěsta) jest Campanula isophylla Alba. I niebieski Campanula isophylla jest pana młodego (ženich) ;:168
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dzwonek równolistny ( Campanula isophylla Alba ) - regionalna nazwa 'Panna młoda'

Post »

Mój niestety zginął, od wiosny był słaby, a później w lecie zaatakowały go chyba przędziorki, liście zaczęły żółknąć.Od tego czasu szukam w sprzedaży, jednak bez powodzenia.
Dora1964
500p
500p
Posty: 689
Od: 21 sty 2010, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Campanula welon panny młodej

Post »

Zapewne piszę w nieodpowiednim miejscu, ale jestem tak wściekła, że już nie mam pojęcia gdzie i do kogo mam się zwrócić z prośbą o pomoc.
Robiłam kilka podejść do Campanula, welon panny młodej, no i oczywiście po dzisiejszym przeglądzie okazało się, że już roślinka jest nie do uratowania.
Jak mam się nią opiekować?
A przede wszystkim może Ktoś orientuje się gdzie mogę ją ponownie zdobyć?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dzwonek równolistny ( Campanula isophylla Alba ) - regionalna nazwa 'Panna młoda'

Post »

Jeżeli roślina była młoda, to nie miałam zima z nią problemów.Trzymałam na parapecie w nieogrzewanym pomieszczeniu od strony wschodniej.Zimą bardzo nie lubi przelewania, miała prawie sucho, podlewałam rzadko niewielką dawką wody, inaczej uschnie przelana.Gorzej było ze starszym egzemplarzem gdyż środek kępy nieco drewnieje, obumiera, dlatego starałam się co 2 lata odmładzać.Kilka razy mi to wyszło, któryś raz niestety nie i nie udało mi się nigdzie na nią trafić w sprzedaży, choć podobno bywa w Leroy Merlin.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”