Wyrywanie cebuli na zimę

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Judytko, nie śpiesz się, możesz to zrobić i we wrześniu. Też będą ciepłe dni i zdążysz wysuszyć, nooo chyba że masz tego hektary. :D
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Post »

Ja muszę moją wyrwać,bo jest bardzo mokro i może gnić.
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Post »

Tak susze na słoneczku moją cebulkę
Obrazek
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

judyta pisze::shock: o kłurde...gdyby moja tak wyglądała -nie miałabym wątpliwości, że należy wyrywać. Moja przy tej jest kompletnie zielona :roll: ;:218 :? ...a też dziś miałam ochotę wyrywać...ale zajęłam się czymś innym.
Może jednak jeszcze ją potrzymać w ziemi??? Ale do kiedy?
Dopóki szczypior nie zacznie się masowo załamywać. Wtedy już nie należy odkładać zbiorów w nieskończoność (czyt. aż łuski całkiem zbrązowieją a szczypior uschnie). Zazwyczaj zbiór cebuli odbywa się po 15 sierpnia i trwa do pocżatku września, a nieraz i dłużej.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Gieniu, Kosiarzu...bardzo dziękuję za informacje :D
Moje dylematy dotyczące zbioru cebuli wynikają stąd, że dotąd tak mi się cebula nie udawała jak w tym roku. Jeśli we wcześniejszych latach coś tam urosło, to w sumie były to ilości na bieżące spożycie.
Samodzielnie uprawą warzyw zajmuję się od czterech lat, a wcześniej hasło do zbioru warzyw dawała zawsze moja Babcia, to ona decydowała o terminach zbiorów:D
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

Ja też część swojej cebuli z dymki już wyrwałem, na razie na bieżące potrzeby. Resztę opryskałem Mildexem, bo nie ma ochoty jeszcze załamywać szczypioru a mączniak rzekomy cały czas daje znać o sobie.
Awatar użytkownika
Nanavel
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 mar 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice / Poleszyn

Re: Wyrywanie cebuli na zimę

Post »

Takie pytanko - kiedy mniej więcej cebula z dymki zaczyna przyrastać w korzeń a nie w szczypior? Sadziłam w tym roku pierwszy raz i to dość wcześnie bo 8 marca.. Część posadziłam w rzędach według instrukcji, a jak mi miejsca zabrakło to w kwadracie w odstępach mniej więcej 5 na 5cm z myślą że jak podrośnie to ją będę przerywała i na bieżące potrzeby zużywała a pozostałe będą miały miejsce. Tak ją ostatnio podglądałam bo szczypior ma bujny chociaż lekko na końcach przysycha ale cebulki jakieś takie mizerne.
Zdzislaw49
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 cze 2013, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wyrywanie cebuli na zimę

Post »

Nanavel, cebula to roślina dnia długiego. Do połowy czerwca intensywnie przyrasta w liście ( szczypior ), druga połowa czerwca oraz lipiec to okres szybkiego wzrostu korzenia ( cebuli ). Jak będzie sucho podlewaj ponieważ cebula potrzebuje w tym okresie wody. Podlewanie skończ 2 tygodnie przed planowanym zbiorem. Kiedy szczypior załamie się na 50 % roślin można zbierać.
Awatar użytkownika
Nanavel
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 mar 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice / Poleszyn

Re: Wyrywanie cebuli na zimę

Post »

:) Dziękuje za informacje :))Widzę że muszę uzbroić się w cierpliwość :roll:
Awatar użytkownika
Nanavel
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 mar 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice / Poleszyn

Re: Wyrywanie cebuli na zimę

Post »

Jeszcze jedno pytanko, cebulą się wyłamuje pędy kwiatowe? Czy zostawia się je w spokoju?
Zdzislaw49
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 cze 2013, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wyrywanie cebuli na zimę

Post »

Jeżeli hodujesz cebulę ze względu na korzeń to kwiatostany w cebuli są niepożądane, należy je obrywać. Jednak taka cebula nie nadaje się do przechowywania. Aby ograniczyć kwitnienie cebuli należy:
- dymkę do sadzenia kupować wcześnie i ją dosuszyć,
- kupować rozmiar nr II dymki, im większa dymka tym większa tendencja do wybicia w kwiat.
Awatar użytkownika
Nanavel
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 mar 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice / Poleszyn

Re: Wyrywanie cebuli na zimę

Post »

Ok to wytnę kwiatki (mały ułamek postanowił zakwitnąć), a cebuli i tak nie będę przechowywała, posadziłam ją jako dodatek do przetworów z pomidorów więc przed zimą trafi do słoików :))
Awatar użytkownika
elissa
200p
200p
Posty: 223
Od: 10 mar 2011, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Wyrywanie cebuli na zimę

Post »

odświeżam wątek,może sie komuś przyda :)

Cebula urosła mi w tym roku piękna ! ( na psi urok....) Szkodami jej już wyrywać, bo część rośnie- szczypior jest zielony i stoi dzielnie.... W tym roku zastosuje się do rad kalendarza księżycowego i wedle jego sugestii wyrwę cebulkę.... Tylko muszę poszukać kiedy to będzie :)
Pozdrawiam, Ela
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”