Teneryfa- krajobrazy, roślinność i ciekawe miejsca

Humor, psychologia, podróże, pokrewne.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Teneryfa- krajobrazy, roślinność i ciekawe miejsca

Post »

Maniu!
Czyli to były te, podgryzane przez króliki, kwitnące w maju na biało i jasno różowo o nazwie spartocytisus.

Góry Anaga
Są położone w północno wschodniej części Teneryfy i zdecydowanie rzadziej odwiedzane przez turystów, niż inne zakątki wyspy. Wulkaniczne szczyty, które nie oparły się erozji nie są wysokie, najwyższy mierzy 1024 m npm, ale szlaki bywają trudne, strome i kamieniste. Jest to rejon bardzo słabo zaludniony i cechuje się zmienną pogodą. Natomiast widoki ? tak piękne, że nie do opisania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pierwsze wrażenie ? to monotonia roślinności. Jednak tak naprawdę, to prawdziwy raj dla ?sukulenciarzy. Eonia, euforbie czy senecio praktycznie wyrastają spod nóg i nie zawsze można przejść nie deptając ich. Kwitnące o tej porze byliny i krzewy dopełniają całości :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Aeonium
Obrazek

Obrazek

Aeonium lindleyi
Obrazek

Obrazek


Allagopappus dichotomus
Obrazek

Astericus aqaticus
Obrazek

Convolvulus floridus
Obrazek

Obrazek

Mesembryanthemum crystallinum
Obrazek

Mesembryanthemum sp.
Obrazek

Kleinia nerifolia
Obrazek

Obrazek


Wilczomlecze, podobnie jak eonia, są bardzo charakterystyczne dla Teneryfy.
Euphorbia canariensis, zwana przez tubylców "CARDON" jest symbolem Grand Canarii. Jej mleczny, lateksowy sok jest wyjątkowo toksyczny i był używany przez Guanczów, pierwszych mieszkańców Wysp Kanaryjskich, do połowu ryb.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Euphorbia balsamifera, zwana "TABAIBA DULCE" (sweet tabaiba). Jest naturalnym symbolem wyspy Lanzarote. W przeciwieństwie do poprzedniej rośliny jej sok po utlenieniu nie jest toksyczny. W przeszłości lateks z soku mlecznego tej rośliny był używany do produkcji gum do żucia, wykorzystywany w preparatach wzmacniających zęby, a także jako składnik leków na przeziębienie. W medycynie ludowej sok mleczny jest stosowany do leczenia brodawek, narośli i innych zmian skórnych.

Obrazek

Euphorbia obtusifolia
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górskich stokach masowo występują opuncje. Zostały one sprowadzone na wyspę z Ameryki w XIX wieku. ?Służyły? do hodowli koszenili (to takie jakby specjalne mszyce, czerwce kaktusowe :D), z których wytwarzano karminowy barwnik. Obecnie hodowla koszenili straciła na znaczeniu, jednak naturalne barwniki z nich uzyskane (E-120) stosuje się do barwienia jogurtów, kiełbasy chorizo, słodyczy, tkanin, kosmetyków a także w przemyśle farmaceutycznym.

Obrazek

A opuncje uciekły z hodowli i zaanektowały całą wyspę. :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podobnie stało się z agawami. Też uciekły. :D
Sprowadzono je w XVI wieku z Meksyku i służyły do produkcji mocnego, wytrzymałego włókna ?sizalu . Obecnie są wszędzie.
Obrazek

CDN
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Teneryfa- krajobrazy, roślinność i ciekawe miejsca

Post »

Wspaniała porcja zdjęć...i ciekawostki...super...Iwonka a jak tam poprzywoziłaś jakieś szczepki?
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Teneryfa- krajobrazy, roślinność i ciekawe miejsca

Post »

Pati!
Kilka, ale naprawdę niewiele sukulentów. Ja już nie mam miejsca, a filodendronów w naturze tam nie ma. :;230
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Teneryfa- krajobrazy, roślinność i ciekawe miejsca

Post »

Filodendrony to trzeba by po nie do australii, stanów albo na sri lanke lecieć, ale nie można znów poprzywozić stamtąd :wit
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Teneryfa- krajobrazy, roślinność i ciekawe miejsca

Post »

Nieco dalej w kierunku południowym gór Anaga roślinność jest już inna, nieco jakby bogatsza...
Okolice Chamorga
Obrazek

Chmury są tam zawsze
Obrazek

Obrazek


Kościółek w osadzie Chamorga
Obrazek

Głodny kotek, został nakarmiony :D
Obrazek


Aeonium są wszędzie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Isoplexis canariensis
Obrazek

Obrazek

Monanthes porastający skalne zbocza
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chinamada to dawna osada, w której zachowało się w dobrym stanie blisko 30 aktualnie zamieszkałych domów-jaskiń, przytulonych do skał.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A to jest buda dla psa wykuta w skale. Nawet on ma wszędzie pod górkę. :D
Obrazek


Drogi są wąskie i kręte, ale ja mam dobrego kierowcę. :D
Ludzie tutaj mieszkają i ziemię uprawiają, wyrywając naturze małe poletka ułożone tarasowo. Chylę czoła.
Obrazek

Obrazek

Takie widoki mieszkańcy osady mają z okien domów.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Rośliny podobne, ale właśnie w tym rejonie spotkałam dziko rosnące grubosze.
Crassula multicava
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Crassula lycopodioides
Obrazek


Wszechobecne aeonium
Obrazek

I aichryson
Obrazek
Awatar użytkownika
marta_lara
500p
500p
Posty: 679
Od: 12 mar 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Teneryfa- krajobrazy, roślinność i ciekawe miejsca

Post »

Rewelacyjna relacja i te zdjęcia (powinny trafić na jakąś wystawę), aż chce się tam jechać :!:
Widoki Iwono miałaś naprawdę godne pozazdroszczenia, jednak wycieczka na własną rękę może zapewnić wiele więcej wrażeń. Niektóre miejsca są tak piękne, że nie pozostaje nic innego jak siedzić i patrzeć....
;:215
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Teneryfa- krajobrazy, roślinność i ciekawe miejsca

Post »

E tam siedzieć i patrzeć...Zrywać sukulenty i sprzedać na wiadomym portalu aukcyjnym, od razu koszt wycieczki byłby nieco niższy... :D
A tak w ogóle i na poważnie - pięknie pokazana roślinność. Zaglądałam tu wcześniej, gdy tylko podałaś link w swoich wątkach, ale nie wpisałam nic dopóki uważnie nie przestudiowałam zdjęć i Twoich wpisów. Perfekcyjnie zgromadzona dokumentacja. Naprawdę - warto tu zaglądać i zobaczyć w naturze to, co zazwyczaj oglądamy w doniczkach lub w innych kolekcjach. Pięknie ;:180
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
marta_lara
500p
500p
Posty: 679
Od: 12 mar 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Teneryfa- krajobrazy, roślinność i ciekawe miejsca

Post »

Żaneta... ;:306 :;230 ;:306
No ale jest w tym trochę racji, ja bym się tam nieźle zaopatrzyła ;:170
Awatar użytkownika
Joaquin
200p
200p
Posty: 260
Od: 4 lut 2013, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Teneryfa- krajobrazy, roślinność i ciekawe miejsca

Post »

Wspaniałe fotki ;:oj , oglądałem już dwa razy. Roślinność i widoki są niesamowite. ;:303
Joaquin
Awatar użytkownika
doromichu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4019
Od: 12 mar 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: United Kingdom.Cheshire

Re: Teneryfa- krajobrazy, roślinność i ciekawe miejsca

Post »

Iwonko zdjecia super.Bylam dwukrotnie na Teneryfie raz w lutym bardzo fajna temperatura,i drugi raz w padzierniku,ale powiem szczerze,ze niektorymi zdjeciami to mnie zaskoczylas,chociaz tez duzo zwiedzalismy-bylismy tez na sasiedniej wyspie -La Gomera bardzo ciekawej jeśli chodzi o roslinnosc,niestety bylismy na zorganizowanej wycieczce,wiec nie moglismy sobie pochodzic.
A tak z ciekawosci byliscie na Masce?My jak bylismy to opuncje mialy owoce ,ktore zjadalismy ;:215
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Teneryfa- krajobrazy, roślinność i ciekawe miejsca

Post »

Oj tak Dorotko! Gomera dzika i przepiękna. Byłam tam dwa lata temu.
W Masce byliśmy oczywiście, piękne widoki, tylko tam jest bardzo gorąco. Już kończę relację ze wschodu wyspy i przejdę na zachód, będzie troszkę o Masce, ale nie dużo, bo chciałam przedstawić miejsca mniej znane.


Jadąc i wędrując w kierunku południowym Gór Anaga, krajobraz zmienia się. Stoki porastają gęste lasy typu laurisilva. Są to reliktowe lasy trzeciorzędowe, w których dominuje roślinność twardolistna, czyli np. wawrzyny, wrzośce i avokado. 20 milionów lat temu te formacje leśne pokrywały północną Afrykę i południe Europy, jednak na skutek zlodowacenia wymarły na większości terenów. Ze względu na ukształtowanie terenu i specyficzny klimat przetrwały na terenie niektórych Wysp Kanaryjskich i Madery.

Parque Rural Anaga.
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Okolice Cruz del Carmen
Kościół Nuestra sobie?ora del Carmen z XIX wieku
Obrazek

Wulkan widoczny jest z prawie każdego zakątka wyspy
Obrazek

Ponownie tereny wiejskie i uprawy tarasowe
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

CDN
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Re: Teneryfa- krajobrazy, roślinność i ciekawe miejsca

Post »

Czekam na CDN.... Piękna fotorelacja, piękna! Udało Ci sie przekazać na fotografii nie tylko krajobrazy, ale i klimat wyspy, a nie każdemu sie to udaje. Tobie wyszło na 100%. ;:138
Awatar użytkownika
mrinwestor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1954
Od: 24 mar 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Teneryfa- krajobrazy, roślinność i ciekawe miejsca

Post »

Umiesz podglądać to czego ja może bym nie zauważyła i do tego wspaniałe zdjęcia ;:oj .
Fajna fotorelacja...przeniosłam się tam na chwilę, dziękuję za zdjęcia : ;:3 wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Strefa kreatywnego RELAKSU - Zagadki, humor, podróże, psychologia”