W objęciach tęczy

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gianna
1000p
1000p
Posty: 2746
Od: 3 cze 2012, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

W objęciach tęczy

Post »

Witam!

Kwiaty, kwiatki, kwiatuszki - urzekają kolorem, kształtem i zapachem. Każdego dnia odkrywam je od nowa. I nieustannie jestem nimi oczarowana.
Pomyślałam sobie, że to egoistyczne mieć je tylko dla siebie. Postanowiłam więc ich urokiem, podzielić się z innymi.
Pierwszą moją miłością są STORCZYKI, które prezentuję w innym wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=71246
Tu chciałabym zaprezentować moją drugą miłość: SKRĘTNIKI, ale też pozostałą część kwitnącego bractwa. W drodze wyjątku - jakąś zieloną pięknotkę.
Przeanalizowałam kolory kwiatków moich roślin. Bardzo blisko im do wszystkich kolorów tęczy :D

Tymczasem pierwszy fragment mojej tęczy :)

Obrazek
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: W objęciach tęczy

Post »

O...nowy watek ;)
Witam się u Ciebie :wit

Ależ się cieszę, że będę mogła do Ciebie zaglądać na parapety...
Miły początek...
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
gianna
1000p
1000p
Posty: 2746
Od: 3 cze 2012, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: W objęciach tęczy

Post »

Witam Justynko!
Czy pamiętasz, że Hope pochodzi z Twojej kolekcji? Sierpień ubiegłego roku, sadzonka... zakwitł 1 kwiatkiem. W tym roku zapowiada się obfitsze kwitnienie.
Bardzo obawiałam się jak moje nowości na parapetach przezimują (brak doświadczenia), ale prawie się udało. Jedną sadzonkę niestety straciłam.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: W objęciach tęczy

Post »

O Widzisz..czyli jednak skretnikomania postępuje ;:224

Już Nabyłaś doświadczenie - strata jednej sadzonki - to prawie nie strata.
Ja, po pierwszej zimie uprawy fiołków - w ciągu 3 tygodni- straciłam ponad 50 sadzonek.

Teraz idzie lato, najpiękniejszy czas na kwitnienia skrętników i fiołków. Już jest pięknie.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: W objęciach tęczy

Post »

Janeczko zaskoczyłaś mnie, byłam pewna, że większość Twoich storczyków to maluchy, które jeszcze nie kwitły a tymczasem... Ty już mocno zaprawiona jesteś ;:oj Czy skrętniki w jakiś sposób "mobilizuje" się do kwitinienia, czy po prostu czeka aż przyjdzie ich czas? :D u mnie pojawiły się jakieś cypelki na tej pierwszej sadzonce od Ciebie ale stoją w miejscu :roll: Czu to ten sam co na Twoim pierwszym zdjęciu? Bo pamiętam, ze miał być biały :D Jessica też piękna i ogromnie się cieszę, że i ja ją mam dzięki Tobie ;:138 ;:196
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
_LeNa_
500p
500p
Posty: 805
Od: 24 maja 2012, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: W objęciach tęczy

Post »

Witaj Janeczko :wit

Bardzo fajny tytuł wątku.. ;:333 Skusił mnie, zajrzałam i zostaję ;:108

Bo właśnie skrętniczki, to jest to, co bardzo lubię i nieustannie podziwiam ;:226 Dzięki Tobie takich miłych widoczków będzie więcej :tan
Pozdrawiam i zapraszam - Magda
Kaktusowe szaleństwo..
Moje nadwyżki.. Wiankowo..
Awatar użytkownika
Gracjella
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1422
Od: 16 kwie 2014, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: W objęciach tęczy

Post »

Fajnie, że zdecydowałaś się na taką TĘCZĘ :D
Będę stałym gościem :wit
Zapraszam do moich wątków:
Kwiaty w sercu; Kwiaty w sercu II Sprzedam, wymienię nadwyżki
Jeśli w Twoim ser­cu wy­rośnie kwiat- świat wokół Ciebie sta­je się ogrodem.
Awatar użytkownika
gianna
1000p
1000p
Posty: 2746
Od: 3 cze 2012, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: W objęciach tęczy

Post »

Dufin, _LeNa_, Gracjella, witajcie! Miło mi Was gościć ;:168

Justynko, niestety masz rację, skrętnikomania postępuje. Postanowiłam nawet uprzątnąć parapety (nazwa umowna) i zrobić miejsce skrętnikom.

Aniu, większość skrętników, to jednak jeszcze maluchy. Niewiele kwitnie, ale uznałam, że to dobra pora na wątek. W moim wieku pamięć zawodzi, zawsze dzięki FO będę mogła przypomnieć sobie kwitnienia ;:306
Te cypelki, to pewnie pąki kwiatowe. I tak jak przypuszczasz, masz właśnie tego białego.
Jak już Cię skutecznie zarażę tą chorobą, odezwij się. Coś już się wykluwa....
Co do mobilizowania do kwitnienia - nie wypowiem się Aniu. Nie mam o tym pojęcia. Ale poprośmy wspólnie doświadczone koleżanki, pewnie podpowiedzą.

Dziewczynki kochane, coś się da zrobić w tym temacie?

Madziu, u mnie tych miłych widoczków nie będzie zbyt dużo. Skrętników na razie niewiele, no i większość zakwitnie dużo później, bo małe są jeszcze. Nie mniej jednak zaglądaj, będzie mi niezmiernie miło.

Gracjello (pozwól, że będę się tak zwracać, przesympatycznie brzmi), myślę, że wypadałoby teraz odwiedzać swoje sadzonki w moim wątku (żart). Dziękuję, że jesteś ;:196


Dziś prezentacja kolejnych kwitnących skrętników:

Obrazek


Obrazek

Moje gloksynie zaczynają rozwijać pąki. Za kilka dni podzielę się z Wami ich kwitnieniem :wit
Awatar użytkownika
Gracjella
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1422
Od: 16 kwie 2014, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: W objęciach tęczy

Post »

Janeczko, na pewno będę u Ciebie bywać....przesympatyczna kobietko :tan

A jeżeli chodzi o pobudzanie do kwitnienia, to z mojego doświadczenia:

- właściwa ilość światła (przy niedoborze roślina wytwarza duże liście),
- lekkie podłoże typu Compo Sana (torf, perlit, włókno kokosowe, ziemia do wysiewu) - ja dodaję od niedawna jeszcze korę sosny,
- zasilanie nawozem do kwitnących w dawce 1/3 (są bardzo wrażliwe na zasolenie) w okresie od wiosny do jesieni co 7 dni,
- częste podlewanie wywarem z pokrzywy (skrętniki są żarłoczne; nic dziwnego, przecież wytwarzają bogactwo dużych kwiatów)

I to chyba wszystko....Dokładnie opisałam tą kwestię w swoim wątki :idea:
Zapraszam do moich wątków:
Kwiaty w sercu; Kwiaty w sercu II Sprzedam, wymienię nadwyżki
Jeśli w Twoim ser­cu wy­rośnie kwiat- świat wokół Ciebie sta­je się ogrodem.
Awatar użytkownika
gianna
1000p
1000p
Posty: 2746
Od: 3 cze 2012, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: W objęciach tęczy

Post »

Gracjella dziękuję ;:196 w swoim imieniu i Dufin (Ani). Martwi mnie tylko niewiedza co do przyrządzania wywaru z pokrzywy. Bo niby sprawa prosta, ale pewnie ważne są proporcje, uwzględniając w nich właśnie skrętniki, a nie inne rośliny.

Miałam kiedyś wrażenie, że moja wiedza o roślinach i ich uprawie jest bogata. Odkąd jestem z Wami na Fo, uważam, że jestem laikiem i to do entej potęgi :oops: Teraz myślę, że im człowiek więcej wie, tym rodzi się więcej pytań...

Obiecane gloksynie, takie, które wyrosły z bulwy (tak to się nazywa?).

Obrazek

Obrazek

Mam jeszcze z innymi kwiatkami prawdopodobnie, ale że wyrosły z listków, to do kwitnienia pozostało jeszcze troszkę czasu. Wierzę, że zakwitną.... jeszcze w tym roku.
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: W objęciach tęczy

Post »

Kocham gloksynie i one mnie tu sprowadziły. Nie mam fioletowej. Mam więc o czym pomarzyć...
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: W objęciach tęczy

Post »

Jakie piękne te gloksynie ;:oj Janeczko masz piękne rośliny, cieszę się, że mogę Cię poprzez ten wątek poznać z trochę innej niestorczykowej strony :D

Gracjella - Janeczka już podziękowała w moim imieniu, ale mimo to -> ;:196 Czytałam, że skrętniki nie lubią bezpośredniego słońca, a ja mam parapet południowy, dlatego stoją na półce koło okna. Wydaje mi się, że im tam dobrze, mają jasno, ale zastanawiałam się czy wystarczająco by zakwitnąć. Nie miałam pojęcia, że tyle czynników może na to wpływać ;:oj oj malutko wiem..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
gianna
1000p
1000p
Posty: 2746
Od: 3 cze 2012, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: W objęciach tęczy

Post »

Wiolusia, witaj serdecznie!
Fioletowa gloksynia w tym roku ma rekordową ilość pąków. Na jednym pędzie jest ich 15, no teraz mniej, bo już się rozwinęły, na drugim, krótszym pędzie - 4 szt. Trochę obawiam się o jej zdrowie, chociaż zawsze kwitnie obficie, to jednak nigdy aż tak bardzo...
Moją ulubienicą jest ta druga. Ma cudowne kwiaty, tyle tylko, że niewiele.
Rozkosznie wyglądają, kiedy z doniczki spozierają same kwiaty, listków prawie nie widać ;:167

Aniu, widzisz - mam wiele twarzy ;:306 Jeśli będziesz śledzić wątek, dowiesz się jak bardzo jestem zakręcona na punkcie niektórych gatunków. Storczyki, to jednak ciągle nr 1. Skrętniki (od niedawna) nr 2. Gloksynie są ze mną od kilku lat. Inne w następnym "wejściu" :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”