Śliwy - OPRYSKI

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Śliwy - opryski

Post »

Dostałem dzisiaj na maila :

Komunikat sadowniczy z dnia 20.05.2014 ? Śliwy

W związku z opadami deszczu i długo utrzymującą się wysoką wilgotnością powietrza należy rozpocząć zabiegi przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych (ochrona owoców przed gniciem) i kontynuować je co około dwa tygodnie w zależności od pogody.
Objawy ?wokół miejsca zakażenia na owocach pojawiają się brunatne plamy gnilne obejmujące stosunkowo szybko cały owoc, na którym pojawiają się popielatoszare skupienia zarodników. Porażone owoce przekształcają się z czasem w mumie, część z nich opada na ziemię, a część pozostaje w koronie (zdarza się, że takie gnijące owoce przylegają do pędów, na których wiosną mogą pojawić się dodatkowo nekrozy.

Na odmianach wrażliwych i w lata mokre konieczne jest wykonanie nawet 4-ch zabiegów zwalczających, prowadzonych do zbiorów (z zachowaniem karencji), która wynosi 7 dni, poza Topsinem ? dla tego fungicydu wymagana karencja to 14 dni. Nie wszystkie odmiany są w jednakowym stopniu podatne na tę chorobę. Do wrażliwych należą między innymi: Earliblue, President, Empress, Amers, Stanley i owoce innych odmian uszkodzone przez grad czy ze spękaniami skórki.

Polecane fungicydy to: Signum 33 WG, Switch 62,5 WG, Topsin M 500 SC lub jeden z tebukonazoli, które stosujemy z zachowaniem zasady rotacji, nie stosując danej grupy chemicznej częściej niż 2 razy w sezonie.

Fungicydy IBE należy stosować przemiennie z fungicydami Topsin 500 SC i Switch 62,5 WG. W sytuacji wystąpienia gradu i uszkodzeń owoców lepiej wybrać preparat benzimidazolowy czyli Topsin M. Ogranicza on równocześnie dziurkowatość liści drzew pestkowych, która już pojawiła się w sadach śliwowych.

Ważne są również zabiegi profilaktyczne a więc wycinanie porażonych pędów i usuwanie mumii z drzew (owoców porażonych w poprzednim sezonie).

W najbliższym tygodniu ma być zdecydowanie cieplej, należy więc rozpocząć systematyczny monitoring pułapek na owocówkę śliwkóweczkę.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Śliwy - opryski

Post »

Śliwa u mnie OK,ale wiśnie gniją ,mimo ,że pryskane.Może to rak?.Objawy są podobne.
bedani
100p
100p
Posty: 183
Od: 31 sie 2012, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwy - opryski

Post »

Witam.Mam pytanie czy mając 2 drzewka z tego jedno z wymienionych podatnych na brunatną zgniliznę nigdy nie pryskanych , to sugerować się komunikatem i pryskać czy dać sobie spokój . Pytam dlatego że pierwszy raz zanosi się
na zbiór owoców , wcześniej owoce wykańczały mi owocnice . Pozdrawiam.
bknapek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lut 2011, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Śliwy - opryski

Post »

Ja mam kilkanaście śliw, ~30-letnich.
Przez całe lata nie pryskałem, co roku trochę śliw gniło, ale relatywnie niewiele - wciąż dużo zostawało.
Po czym dwa lata temu zgniło wszystko, rok temu popryskałem trochę na wiosnę licząc że wystarczy - zgniło wszystko, więc w tym roku intensywnie pryskam.
Czy coś to zmieni przekonam się dopiero jak zaczną dojrzewać.

Możesz nie pryskać, zobaczyć co będzie - w przyszłym roku będziesz już wiedzieć.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Śliwy - opryski

Post »

Może warto prześwietlić korony?
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
bknapek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lut 2011, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Śliwy - opryski

Post »

Prześwietlałem w zeszłym roku, nie pomogło.
Mam nadzieję że w tym roku uda mi się tą zarazę wytępić... Miedzian, Topsin, Sparta - wieczorami w ogrodzie lamp palić już nie trzeba bo śliwki tak świecą ;-)
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Śliwy - opryski

Post »

nowonarodzeni przecież to wcale nie chodzi żeby pryskać. Ustalcie najpierw co waszym śliwą dolega. Spróbujcie najpierw opisać wasz problem, bo co to znaczy zgniło wszystko. Rozumiem, że zostały zniszczone owoce, ale kiedy, latem, jesienią czy jeszcze w innej porze. Jeśli chodzi o owocnice, to czas zwalczania tego szkodnika już minął. Jest w tej chwili pora zwalczania I pokolenia owocówki śliwkóweczki, ale jeszcze nie we wszystkich rejonach kraju. Należy ustalić czy na waszym terenie jest już komunikat o zwalczaniu tego szkodnika. Co prawda można zwalczanie owocówki pierwszego pokolenia pominąć, ale tylko wtedy, jeżeli w ubiegłym sezonie szkodnik ten występował sporadycznie. Uściślijcie swoje problemy. Pozdrawiam.
bedani
100p
100p
Posty: 183
Od: 31 sie 2012, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwy - opryski

Post »

To ja uściślam :heja .Mam 2 śliwki amers i bluefre i w tym roku pierwszy raz opryskałem na owocnicę , w zeszłym roku
zjadłem 2 śliwki , w tym drzewka są obsypane . Obiecałem sobie i swoim domownikom że w tym roku pojemy śliwek więc
stąd to pytanie o oprysk na brunatną zgniliznę . Drzewka są 5 letnie. Pozdrawiam.
bknapek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lut 2011, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Śliwy - opryski

Post »

ach ci zaawansowani, co byśmy bez nich zrobili ;-)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Śliwy - opryski

Post »

Brunatna częściej atakuje owoce w fazie dojrzewania.Obecnie mogą gnić zawiązki uszkodzone przez owocnice.Nie można też wykluczyć raka bakteryjnego.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Śliwy - opryski

Post »

powiem o swoich doświadczeniach ze zgnilizna na śliwach. Jedna z moich śliwek jest wyjątkowo podatna, ale też najsmaczniejsza. 2 lata temu 90% wyrzuciłam, dosłownie codziennie wiadro szło do śmieci, jeszcze wczoraj wyglądały zdrowo, a jutro już były miękkie i z nalotem. W ubiegłym roku oprócz oprysków w czasie kwitnienia p/zgniliźnie na miesiąc przed zbiorem opryskałam i śliwki były zdrowe. W tym roku też tak zrobię i to niezależnie od pogody, chociaż w deszczowe lata zagrożenie jest na pewno większe. Wiosną w czasie kwitnienia opryskuję topsinem, w sierpniu tebukonozolem.
ania1590
bknapek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lut 2011, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Śliwy - opryski

Post »

Mnie śliwy zaskoczyły w tym roku bo zakwitły już 6. kwietnia - pryskałem Topsin'em dopiero jak przekwitały.
Dodatkowo teraz tydzień temu tebukonazol'em. Nie planuję więcej, będę obserwował.

BTW, którego środka z tebukonazol'em używasz?
Większość jest w opakowaniach 1L i większych - ja jedyne małe co znalazłem to Sparta, ew. Falcon ale ten ostatni ma jeszcze jakieś dodatki i aż 35 dni karencji, więc wybrałem Spartę.
bedani
100p
100p
Posty: 183
Od: 31 sie 2012, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwy - opryski

Post »

Czyli rozumiem że na jakikolwiek oprysk na zgniliznę jest już za późno ;:185
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”