Jagoda kamczacka i jej smak

Drzewa owocowe
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka i jej smak

Post »

Kupiłem 2 krzaki Nimfy w zeszłym roku (zanim dowiedziałem się, że trzeba krzyżowo zapylać) i miałem kilka owoców, ale ze względu na opóźniony rozwój (sadzone koniec kwietnia!) i niezbyt dobre zapylenie nawet nie pamiętam dokładnie smaku - w każdym razie kwaskowaty. W tym roku dokupiłem jeszcze Karinę, Czelabinkę oraz Duet - wszystkie 5 krzaków ładnie zakwitło i zawiązało owoce (nimfa średnie, duet i karina duże, na czelabince dopiero się wiążą bo najpóźniej pąki rozwiązała ale wygląda że będą duże). Rośnie mi na glebie piaszczystej z pH 6 więc lekko kwaśnej, nie wymaga kwaśnego torfu i pH poniżej 5.5 ani ultra regularnego podlewania. Niestety czasem mszyce się skuszą; na tą ultra długą ubiegłoroczną jesień część zawiązanych pąków zaczęła się rozwijać przez co ostatecznie troszkę zamarło na 1 rocznych pędach, ale regeneruje się niesamowicie szybko. Kwiaty odwiedzają głównie trzmiele. Pyłek jest łatwo widoczny na palcu i jak ktoś startuje z kwitnącą rośliną, a owadów brak to można pędzelkiem przenosić pyłek na słupki - zazwyczaj na pojedynczą jagodę (owoc) przypadają 2-3 kwiaty. Ogółem jest mało wymagająca i w zasadzie jedynie potrzebuje słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska, wiosną minimum startowego azotu, na jesień potas do drewnienia. Żadnych szczególnych zabiegów nie wymaga. No może przy dojrzewaniu rozłożenia jakiejś płachty, bo w większości odmian obsypują się dojrzałe owoce. Z tego co zauważyłem nie przepada za długotrwałymi deszczami gdy ma jeszcze liście.
luk3Z
50p
50p
Posty: 67
Od: 26 kwie 2012, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobków/Ponidzie

Re: Jagoda kamczacka i jej smak

Post »

Witam.
Znalazłem w internecie trochę informacji o słodkich odmianach jagody kamczackiej:

Atut
Aurora
Borealis
Duet
Dlinnopłodna
Indigo Gem
Lebeduska
Leningradskij Velikan
Nimfa
Silginka
Sinigłazka

Mam kilka odmian z powyższych, a więc przekonam się już niedługo :)
Poznam regulamin forum (jak będę miał czas) lub dostane bana
Awatar użytkownika
halys
200p
200p
Posty: 203
Od: 5 wrz 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jagoda kamczacka i jej smak

Post »

Mam Duet i Karina i jestem całkiem zadowolona. Na jesień skusiłam się i dokupiłam jeszcze 3 małe sadzonki (w jakimś sklepie internetowym, gdzie już wcześniej kupowałam). Sadzonki były bardzo małe (bo i cena niska) i z 3 na wiosnę puściła tylko jedna.
Życie, Ty wariacie...
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Jagoda kamczacka i jej smak

Post »

Też posadziłam 2 krzaczki (wojtek, duet) ale owoców nie będzie :(
Pozdrawiam Ewa
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jagoda kamczacka i jej smak

Post »

Cierpliwości - za kilka lat będziesz miała pełną miskę !
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Jagoda kamczacka i jej smak

Post »

Mam dwa krzaczki dwuletnie. Ładnie się rozrosły. Owoców jest mało, ale są. Smak gorzkawy.
Mąż pytał, czy to smak jagody kamczackiej. Teraz już wiem, ze tak :lol:
Chyba dokupię jeszcze jakąś w wymienionych tu - mniej gorzkich w smaku.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jagoda kamczacka i jej smak

Post »

Może po prostu dobrze nie dojrzały?
Zauważyłem że jagody dojrzewają w ten sposób że chociaż wyglądają na dojrzałe to są kwaśne,wtedy trzeba poczekać jeszcze parę dni i robią się słodkie ale wyglądają nadal tak samo :D
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Jagoda kamczacka i jej smak

Post »

Jak już opadają to na pewno dojrzały :wink:
Widocznie taka odmiana.. ;:219
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jagoda kamczacka i jej smak

Post »

Te rosyjskie same opadają.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Jagoda kamczacka i jej smak

Post »

Ja nie napotkałam na gorzką jagodę, natomiast moje są kwaśne, ale może to też kwestia cierpliwości-jadłam je w drugim i trzecim dniu po zabarwieniu, jeszcze dobrze trzymają sie krzaczka, pewnie za wcześnie na zrywanie, choć słońca ogrom od tygodnia. Ale gorzkie absolutnie nie są. Odmiany: Karina, Duet.
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka i jej smak

Post »

Jak są dobrze dojrzałe to są tylko lekko kwaśne, a co do "goryczki" to większość ma taki specyficzny posmak, mnie nie przeszkadza. Problem stanowi to, że nasze czarne czy też wysokie (amerykańskie) jak są fioletowe to są dojrzałe, a te są fioletowe i kwasiory takie że gębę wykrzywiają :) Trzeba czekać aż się zrobią mocno miękkie.
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Jagoda kamczacka i jej smak

Post »

Ja mam dwuletnie krzaczki.
Dzisiaj otrząsałam, a że rosną na agrowłókninie, więc spadały na nią i nie brudziły się. Zbierałam to co spadło. To co nie spadło, widocznie jeszcze nie dojrzało. :)
Z jednego krzaczka są troszkę kwaskawe a z drugiego z goryczką. Widocznie to rózne odmiany, ale nie zapamiętałam jakie kupiłam. Obrazek
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

kwaśne jagody kamczackie, czemu?

Post »

Tylko dwa lata temu były pyszne. Zeszłego roku i teraz opadają z krzaka a są niejadalne - kwaśne jak ....
Czy to wina pogody czy coś źle robię. Da się temu jakoś zaradzić?
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”