Efektywne mikroorganizmy EM Cz.1

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Zablokowany
pierwek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 24 kwie 2014, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Witam
Jestem nowym użytkownikiem EM i bardzo podoba mi się pomysł radzenia sobie bez chemii (lub jej ograniczania bo nei wiem czy da się ją wyeliminować w 100%) w ogrodzie.
Ale nie rozumiem tych ogromnych stężeń EM które trzeba stosować. Przykładowo... EM-Ogród 1:100 przy podlewaniu. Przecież to są bakterie. Jeżeli dostaną się do gleby w odpowiednim momencie (czyli nie w słoneczny dzień - jak podaje producent) to muszą tam się zagnieździć i rozmnożyć. I nieważne czy będzie ich na 1m2 100 czy 10000 bilionów. Ile żyje taka bakteria? Zapewne niedługo. Musi się dzielić i rozmnażać. Gdyby nie było tego procesu to po tygodniu nawet lejąc dawkę stężoną w 100% nie byłoby ich w ziemi wcale.
Więc jakie jest znaczenie czy rozrobimy pierwotną mieszankę w stosunku 1:10, 1:100 czy 1:1000? Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć?

Biorę to na analogię przy szczepieniu nastawu podczas robienia wina czy cydru. Producent drożdży podaje że np. jedna saszetka drożdży aktywnych jest na 35-50l wina. Ja miałem kiedyś jakąś resztkę (około 1/10 saszetki) , nie chciałem otwierać nowej i dodałem te 1/10 zalecanej porcji do nastawu 30l i cydr pięknie ruszył. I nie ma innej opcji bo drożdże zaczynają się mnożyć i będą to robić dopóki będą miały odpowiednie warunki czyli związki mineralne (pożywka) i jedzenie (w tym przypadku cukier). Dlatego nie rozumiem tych kosmicznych stężeń zalecanych przez producentów. Tzn rozumiem że lepiej sprzedać 10l EM niż 1l bo bardziej się opłaca ale co do szczepienia gruntu i roślin to nie ogarniam. Pozdrawiam.
emet
200p
200p
Posty: 231
Od: 6 maja 2011, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Belsko-Biala

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Prz kupnych nie za bardo wiesz co dostajesz(ile jest cukru w cukrze) .Samoróbkę ja rozcieńczam 1-1000.Jest nie karmiona żadnym cukem, śpi w lodówce.Zwierzętom daję łyżeczke na litr płynu[mleko,woda].W ogrodzie ograniczam się do kompostu i nieraz dodaję do florowitu.1-1000 z wodą+ florowit wg.zaleceń na opakowaniu 2 lub 3 razy w sezonie.

Pozdrawiam Emet :uszy
pierwek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 24 kwie 2014, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

No ale jak robisz sam EM to łapiesz szczepy bakterii z powietrza. Skąd wiadomo ze to te "dobre"/właściwe? Może czegoś nie rozumiem.
Inna sprawa co do tego jak robisz EM. Jaką masz wydajność. tzn ile mleka musisz zużyć żeby uzyskać właściwą ilość serwatki. Łatwiej chyba kupić serwatkę w proszku rozrobić ją - dodać melasy (buraczanej lub trzcinowej) i zaszczepić bakteriami "z łapanki" albo "profesjonalnymi". Wrzucić to do pojemnika fermentacyjnego z rurką żeby się nie bawić w upuszczanie powietrza i jak przestanie "bulkać" powinno być gotowe.
Skłaniam się ku temu drugiemu rozwiązaniu. Chyba że mnie przekonasz do bakterii "z łapanki" na co jestem otwarty :).
emet
200p
200p
Posty: 231
Od: 6 maja 2011, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Belsko-Biala

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Tak łapię bakterię z powietrza.
Pozdrawiam Emet :uszy
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Po co się spierać.jeden zarzuca,że nie wiadomo co w tych kupnych,drugi,że nie wiadomo co w tych własnej roboty..a niech każdy sobie robi jak uważa,bo bakteria póki co ma ubaw ;:138 :wink:
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Ja kupuje gotowce u producenta i jestem zadowolona z efektów. Nie zastanawiam się dlaczego aż tyle lać do wody, lub dlaczego tylko tyle.
Przecież cena Em-ów jest przystępna. Mnie wystarcza jeden 5-cio litrowy baniak. Czasami dokupuję Em-5 na jakieś "wypadki zdrowotne" roślin.
pierwek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 24 kwie 2014, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

cena EM-Ogród to 30zł/1l co przy dawkowaniu 1:100 daje 100l roztworu. Producent sugeruje podlewanie co 7-14dni. Czy to jest przystępna cena przy takim dawkowaniu? Nie oceniam. Wiem, że EM-Farm są tańsze ale nie o tym tu rozmawiamy. Ceny są jakie są dlatego rozważamy teoretycznie alternatywne rozwiązania.
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

hmm co producent to zapewne inne zalecenia.W moich jest tak:zaszczepić glebę,podlać po posadzeniu/posianiu,2-4 oprysków w sezonie.Więc ja nie szaleję...w ub.roku wystarczyło mi jakieś 7 litrów..na wszystko:warzywa,kwiaty,drzewa ,krzewy.
Nie dajmy się zwariować.....i zbałamucić sprzedawcom,przecież gleba sama w sobie ma mikroorganizmy,należy ją jedynie delikatnie wspomóc ;:333
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

A skąd bierzecie melasę do karmienia tych własnych EM-ów?
Pozdrawiam. Jola.
Awatar użytkownika
Tosiak
200p
200p
Posty: 214
Od: 28 maja 2012, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pruszcz
Kontakt:

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

tadwoj pisze:Często przewija się tu problem z ciężką ziemią gliniastą. A przecież jest tutaj chyba wątek o "rosachumusie". Bardzo ładnie radzi sobie z taka glebą, warto spróbować.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 2&start=84
Wprawdzie ja nie mam gliny, ale te wpisy chyba nie kłamią :uszy

Ja mam gliniastą, więc poczytam. ;:162
pierwek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 24 kwie 2014, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Fafka pisze:A skąd bierzecie melasę do karmienia tych własnych EM-ów?
Nie jestem pewien czy melasa jest do karmienia czy "stabilizacji" roztworu z mikroorganizmami... (cokolwiek to znaczy - ale zdaje się że gdzieś tak słyszałem/czytałem). Melasę trzcinową kupisz albo w jakimś markecie spożywczym (Lidl/LeClerk). Melasę buraczaną kupisz w sklepie wędkarskim albo na portalu aukcyjnym Alle...
pilica
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 maja 2014, o 00:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Witam.czytam od zeszłego roku wasze wypowiedzi i zaszczepiłam się tymi Emami.
Troszkę już zastosowałam na jesień,efekty widać.

Mam prośbę , czy ktoś mógłby mi doradzić co robić bo opadają mi liście z borówki ameryk.
posadziłam na jesień,pięknie się opuściła,zaczęła kwitnąć,i nagle zrzuca liście,łodyżki brązowieją.
proszę o radę.
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

pilica pisze: co robić bo opadają mi liście z borówki ameryk.
.
Może się przyda :)
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=43942
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”