Choroby i szkodniki Rododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Chory Rododendron

Post »

Brak żelaza, plamki - nie jestem pewna, ale może być grzyb. Może niech ktoś inny jeszcze się przyjrzy.
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
fanatic
100p
100p
Posty: 120
Od: 9 paź 2006, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Chory Rododendron

Post »

takasobie pisze:Wygląda to na zasolenie gleby. Przeczytaj wątek, to pomaga :wink:
Jeszcze coś z niego będzie ale radzę wymienić mu podłoże na kwaśny torf. We wątku znajdziesz wszystko ;:333
dzięki za pomoc spróbuję powalczyć

jak dużo należny wymienić podłoża ? jak głęboko wybierać obecną ziemię ?
czy podlewanie opisane w wątku w celu wypłukania nadmiaru nawozów i innych substancji nie zaszkodzi roślinie i nie zacznie gnić ?
regulamin
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Chory Rododendron

Post »

Rododendron musi być posadzony "wysoko" i mieć przepuszczalne podłoże. Nie lubi stojacej wody.
Nie wybieraj ziemi spod rodka tylko delikatnie go wyciagnij widłami, odłóż na bok i dopiero to podłoże wymień. A korzenie przepłucz. Rododendrony dobrze to znoszą. Lepiej tak, niż miałbyś uszkodzić korzenie przy wydłubywaniu ziemi wokół. Jak zawsze polecam Ci dodanie do podłoża świeżego kompostu i np fusów od kawy, które powoli się rozkładają i zakwaszają podłoże. Kilka postów wstecz o tym pisałam.
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
bazyllia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 maja 2014, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory Rododendron

Post »

takasobie pisze:Brak żelaza, plamki - nie jestem pewna, ale może być grzyb. Może niech ktoś inny jeszcze się przyjrzy.
Też przyszedł mi do głowy ten grzyb. Tylko nie wiem czym się z nim walczy.
Te liście zawsze są takie jasnozielone i unerwienie wychodzi do tego te brązowe plamy.
Obok rośnie azalia japońska i z nią wszystko ok.
Na pewno mam jeszcze problem w ogrodzie z nornicami i opuchlakami.
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chory Rododendron

Post »

fanatic, pisałam ci, co dolega twojemu krzewowi, jak również i to, byś sprawdził pH podłoża (dobrze też byś sprawdził jaką wodą podlewasz krzaka - skądś się to zasolenie w końcu wzięło, jeśli rzeczywiście nie przesadziłeś z nawozem). W samym torfie krzew nie przeżyje. Poczytaj sobie jakie powinno być podłoże pod rododendrony i jak je sadzić (o rozszarpaniu bryły korzeniowej itp.). Jeśli to przesolenie to, z tego co wiem, nie trzeba od razu wykopywać krzewu i wymieniać całego podłoża (no chyba, że od początku było złe, np. gliniaste). Może wystarczyć samo intensywne podlewanie zakwaszoną, miękką wodą. Różaneczniki mają bardzo płytkie korzenie, na ok. 15cm wgłąb ziemi, więc jeśli pod krzewem jest przepuszczalna gleba, to woda przeleci przez korzenie i odpłynie niżej. Jeśli posadziłeś krzew na glinie to raczej z odpływem będzie ciężko i jak będziesz krzaczka mocniej podlewał to go "utopisz".
Awatar użytkownika
fanatic
100p
100p
Posty: 120
Od: 9 paź 2006, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Chory Rododendron

Post »

kachat pisze:fanatic, pisałam ci, co dolega twojemu krzewowi, jak również i to, byś sprawdził pH podłoża (dobrze też byś sprawdził jaką wodą podlewasz krzaka - skądś się to zasolenie w końcu wzięło, jeśli rzeczywiście nie przesadziłeś z nawozem). W samym torfie krzew nie przeżyje. Poczytaj sobie jakie powinno być podłoże pod rododendrony i jak je sadzić (o rozszarpaniu bryły korzeniowej itp.). Jeśli to przesolenie to, z tego co wiem, nie trzeba od razu wykopywać krzewu i wymieniać całego podłoża (no chyba, że od początku było złe, np. gliniaste). Może wystarczyć samo intensywne podlewanie zakwaszoną, miękką wodą. Różaneczniki mają bardzo płytkie korzenie, na ok. 15cm wgłąb ziemi, więc jeśli pod krzewem jest przepuszczalna gleba, to woda przeleci przez korzenie i odpłynie niżej. Jeśli posadziłeś krzew na glinie to raczej z odpływem będzie ciężko i jak będziesz krzaczka mocniej podlewał to go "utopisz".
Dziękuje za porady, kupię miernik pH i sprawdzę odczyn.
Rododendron podlewany jest tylko i wyłącznie wodą ze studni nie z wodociągu. Inny egzemplarz podlewany i nawożony identycznie czyli bardzo lekko max 2 razy do roku rośnie wspaniale jak szalony i jest przykładem zdrowia.
Z ziemią nie ma problemu działka jest po polu uprawnym, woda przechodzi swobodnie w głąb.
regulamin
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chory Rododendron

Post »

fanatic, to, że masz wodę ze studni a nie z wodociągu, o niczym nie świadczy ;) Ja mam okropnie twardą wodę pełną wapnia i innych różnych związków, a też ją ciągnę ze studni (takie się osady z niej robiły, że aż ją daliśmy do przebadania). Najlepsza jest do podlewania roślin kwasolubnych deszczówka, zasadową wodą ze studni (jeśli taką masz) bardzo szybko odkwasisz glebę. Możesz kupić taką ładną beczkę ozdobną do ogrodu i w niej zbierać deszczówkę ;) Akurat powinno wystarczyć na kilka krzaczków, by je wspomóc gdy przyjdą susze. Drugie wyjście to podlewać wodą ze studni, badać co jakiś czas pH gleby i w miarę potrzeb dokwaszać podłoże. Kolejne wyjście to wodę ze studni, jeśli jest zasadowa, trzymać w np. beczce z kwaśnym torfem - podobno to też działa, ale szczegółów nie znam. No ale najpierw lepiej zbadać wodę i sprawdzić, co w niej siedzi :)

Do sprawdzania pH dobrze się nadaje taki płyn, można kupić chyba w każdym ogrodniczym, polecam, jest chyba najdokładniejszy i najprostszy w użyciu.

A czy ten krzaczek, z którym masz problem, nie rośnie np. pod samym domem..? Nie ma znacząco różnej miejscówki od tego, co rośnie zdrowo?
Awatar użytkownika
fanatic
100p
100p
Posty: 120
Od: 9 paź 2006, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Chory Rododendron

Post »

kachat, oba krzaczki rosną w sporej odległości od domu. Oba były identycznie nawożone i podlewane tą sama wodą. Jedynie jeśli rzeczywiście jest to zasolenie to może porostu w jednym miejscu niedaleka rododendronów było więcej nawozów a w drugim mniej np sypanych na trawę: azot czy wapno wczesną wiosną. Nawóz pod rododendrony był dawany mało i specjalny dedykowany pod te roślinki, na opakowaniu było że on sam w sobie zakwasza ziemię. Porobię testy z pH wody i gleby.... ;)
regulamin
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rododendron plamki na liściach

Post »

Miedzian tu nic nie pomorze. Brakuje im jakiegoś składnika. Tera jest dobry moment na nawożenie rododendronów, azali. Podsyp jakąś azofoską.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
marcys16
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 maja 2014, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

chory rododendron

Post »

proszę o pomoc
już jednego straciłem jakieś 2 tyg. wcześniej a teraz zaczęło się to samo z drugim boje się o resztę
Obrazek

Przed założeniem nowego tematu, proszę sprawdzić w wyszukiwarce czy istnieje wątek o podobnej tematyce GERTRUDA
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: chory rododendron

Post »

Jeżeli nie choroba grzybowa to natychmiast: odgarnąć korę przy ziemi wokół korzeni by powietrze mogło dotrzeć.
Pewnie się zadusił i zagrzał i stąd na bank się pojawił grzyb.
Awatar użytkownika
KarinaX
200p
200p
Posty: 300
Od: 8 mar 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chory Rododendron

Post »

Na niektórych listkach pojawiło się coś takiego... :

Obrazek


Co to może być, od czego i jak się tego pozbyć :?: :(
Crysi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 maja 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory Rododendron

Post »

Witam wszystkich. W tym roku po raz pierwszy zebrałam się na odwagę i "okwieciłam" balkon. Niestety przez ostatnie dwa dni zaobserwowałam bardzo niepokojące zjawisko:
Obrazek

Wszystkie pąki z kwiatami brązowieją, a na liściach pojawiają się brązowe plamy od środka liścia. Jak z tym walczyć? Bardzo proszę o pomoc.

...jeśli już gdzieś taki problem się pojawił, to przepraszam, ale nie udało mi się go odszukać.
Zablokowany

Wróć do „Rhododendrony i azalie”