ZIOŁA - domowa apteka

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Iwona i Piotr
500p
500p
Posty: 834
Od: 24 paź 2010, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Duża ilość czarnego bzu może powodować też rozwolnienie ;), kilka razy sprawdziłam na sobie i po soku i po zjedzeniu słoika konfitury...Czarny bez nadaje się do jedzenia po przetworzeniu...
Kubica
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 kwie 2014, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Co ja się ciekawych rzeczy dowiaduje, pamiętam jak gdy byłem małym dzieciakiem to przykładałem sobie liście babki do stłuczonych kolan xD Gdybym tylko wiedział, że mam takie zdolności lekarskie :D
Iwona i Piotr
500p
500p
Posty: 834
Od: 24 paź 2010, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Bo kiedyś dzieci miały instynkt samozachowawczy ;), też tak robiłam...
123czeremcha
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 29 mar 2014, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pod Opolem
Kontakt:

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Czarny bez zaczyna kwitnąć... Polecam prosty w przygotowaniu syrop z kwiatów - naprawdę skuteczny w przeziębieniach i zapaleniu zatok! No i susz z kwiatów na herbatki - w tych samych przypadkach.

W zeszłym roku robiłam syrop z tego przepisu:

http://gotujmy.pl/syrop-z-kwiatow-czarn ... 42849.html

Ania
pcika23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 maja 2014, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Czarny bez kojarzy mi się tylko z babcią, sporo się tego piło w dzieciństwie...
Kasiaczek1987
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 mar 2014, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zakliczyn

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Mi od dwóch lat dzieci bardzo zimą choruję i postanowiłam wrócic do metod naszych babć, zrobiłam już syrop z mniszka, z sosny robi sie na parapecie a teraz czekam na bez i lipę, ale z lipą może być problem.... nigdy nie robiłam takich rzeczy ( ani nawet nie piłam bo mama wolała farmaceutyki) więc dużo teraz czytam na ten temat i wdzieczna będę za jakieś rady
Iwona i Piotr
500p
500p
Posty: 834
Od: 24 paź 2010, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Kwiat lipy to raczej suszony, na rozgrzewkę i na poty.
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Syrop z kwiatów lipy też można robić. Nalewka jest pyszna i rozgrzewająca, ale to już dla dorosłych. :D
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Ja od dwóch lat robię syrop z kwiatów bzu czarnego - przepyszny i zdrowy. Zamiast cukru do napojów i herbatek.
Awatar użytkownika
ED99
200p
200p
Posty: 220
Od: 11 sie 2013, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Witam mam taką roślinkę:
[URL=www.fotosik.pl]Obrazek[/UR
Chyba jest to oregano,kiedy należy je zrywać do suszenia ?
Jak i do czego wykorzystujecie oregano?
Pozdrawiam ED.
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Ostatnio do HT :lol: , czyli herbatki tymiankowo-oreganowej do oprysków, na wszelkie choroby grzybowe, bakteryjne a nawet podobno wirusowe :3
Kasia
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

ED99 pisze:Witam mam taką roślinkę:
[URL=www.fotosik.pl]Obrazek[/UR
Chyba jest to oregano,kiedy należy je zrywać do suszenia ?
Jak i do czego wykorzystujecie oregano?
Tak, to jest oregano. Zrywać należy, gdy osiągnie stadium rozwojowe widoczne na zdjęciu. Uszczykujesz pędy wierzchołkowe z sześcioma dużymi listkami. Za dwa tygodnie pędy odrosną i powtarzasz czynność. Zerwane listki rozkładasz w przewiewnym, suchym miejscu i suszysz. Ususzone kruszysz albo mielesz w młynku do kawy i trzymasz w zamkniętym szklanym pojemniku w ciemnym miejscu - tym sposobem ziele dłużej zachowuje aromat i smak. Używać możesz wszędzie tam, gdzie stosujesz inne zioła aromatyczne, takie jak tymianek i majeranek - do mięs, do ciężkich, zawiesistych zup typu gulasz, grochówka, do zapiekanek warzywnych i na bazie żółtego sera, do pizzy, do potraw z grzybów - doprawdy jest multum zastosowań.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Iwona i Piotr pisze:Duża ilość czarnego bzu może powodować też rozwolnienie ;), kilka razy sprawdziłam na sobie i po soku i po zjedzeniu słoika konfitury...Czarny bez nadaje się do jedzenia po przetworzeniu...
W ubiegłym roku robiąc sok z czarnego bzu przez nieuwagę wypiłam szklankę surowego soku, myśląc że był już po obróbce termicznej - całą noc spędziłam w łazience wymiotując, do tego silny ból głowy i ataki omdlenia. Także naprawdę przestrzegam i zalecam ostrożność. Za to gotowany sok z owoców czarnego bzu z dodatkiem soku z cytryny jest przepyszny i ma liczne walory prozdrowotne. Czarny bez to jeden z najsilniejszych owocowych przeciwutleniaczy, dorównuje mu tylko aronia i czarna malina - tutaj szczegółowe dane
123czeremcha pisze:Czarny bez zaczyna kwitnąć... Polecam prosty w przygotowaniu syrop z kwiatów - naprawdę skuteczny w przeziębieniach i zapaleniu zatok! No i susz z kwiatów na herbatki - w tych samych przypadkach.
Potwierdzam. Suszone kwiaty czarnego bzu to wspaniały środek przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. A oprócz syropu warto zaopatrzyć się w susz, który posłuży do przygotowania naparu, którego niewątpliwą zaletą w porównaniu z syropem jest oczywiście brak cukru.
Podobne działanie, tyle że jeszcze silniejsze, wykazuje kwiat wiązówki błotnej. Lipiec to najlepszy okres na pozyskanie surowca. Wiązówka rośnie na wilgotnych łąkach, często też na obrzeżach lasów i zagajników. Ma cudowny, miodowo-słodki aromat. W krajach skandynawskich jest używana do aromatyzowania likierów. U nas niestety niedoceniana i zapomniana, tymczasem liczne badania wskazują, że jest to jedna z roślin o najsilniejszym działaniu antyoksydacyjnym, bogata we flawonoidy i także salicynę, wykazującą działanie zbliżone do aspiryny, czyli: napotne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Skuteczna w leczeniu przeziębień, reumatoidalnego zapalenia stawów i chorób o podłożu reumatycznym. Stymuluje też układ immunologiczny.
tak wygląda wiązówka
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... lmaria.jpg
Do poczytania:
http://www.biomedcentral.com/content/su ... 9-3-s1.pdf
http://www.deckerfarm.com/anitoxidant.pdf
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”