Ogród jol_ki 2014

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
jol_ka
1000p
1000p
Posty: 1974
Od: 27 lip 2007, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Brodnickie

Ogród jol_ki 2014

Post »

Witam serdecznie wszystkich, którzy zechcą zajrzeć do mojego ogrodu i zobaczyć ile się zmieniło w ciągu tych kilku lat mojej nieobecności na forum :-)

na początek widok przed domem - rabata w trakcie tworzenia, będzie to rabata głównie różano - bylinowa, agrotkanina zostanie usunięta jak tylko rośliny się rozrosną

Obrazek

i mała różanka - również przed domem, rosna tu przy trelisie dwie róże Piruette, poza tym dwie Pastelle i trzy inne, których nazw nie znam

Obrazek

na trelisie króluje teraz najwcześniej kwitnący powojnik z grupy Atragene - Purple Dream
Obrazek

idąc dalej w prawo jest małe wrzosowisko, którego początki pokazywałam we wcześniejszych latach, wrzosy mocno się rozrosły i pięknie wyglądają jesienią
Obrazek

i widok na trawnik oraz rabatę z kamykami pod płotem
Obrazek

na rabacie zaczyna kwitnąć karagana (Magda, to ta od Dany :-) ), mam z nią trochę problemów, gdyż puszcza wilki od korzenia i bardzo trudno je usunąć
Obrazek

tu widok na malinki, jeżyny i porzeczki
Obrazek

i warzywnik - część działki jest jeszcze nie zagospodarowana i tu trochę ja widać :-(
Obrazek

oraz moje ukochane truskawy
Obrazek

sad - młodziutki, drzewka sadzone jesienią 2 lata temu
Obrazek

i jeszcze rabata z drugiej strony domu - powstała przy płocie na tej niezagospodarowanej części, tu są prawie wyłącznie byliny
Obrazek

Obrazek

i przy wjeździe do domu
Obrazek

tyle ogólnych widoczków, będę Wam pokazywać poszczególne rośliny w miarę możliwości czasowych :D
Pozdrawiam Jola
jo_linki
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: jol_ka

Post »

Witam Jolu ponownie na forum :wit :D
Bardzo ładnie już zagospodarowałaś teren wokół domu.
Karagana jest przepięknym drzewkiem. ;:333
Ciekawi mnie ta mini skarpa 'przy wjeździe do domu'.
Co tam posadziłaś ?Jakieś rosliny sklaniakowe?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
jol_ka
1000p
1000p
Posty: 1974
Od: 27 lip 2007, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Brodnickie

Re: jol_ka

Post »

KaRo, witaj w moim ogrodzie. Dziękuję za pomoc!
Na górze skarpy rośnie migdałek, dwie hortensje Anabelle, dwa liliowce, niebieska kamasja i trochę tulipanów, floks szydlasty, barwinek, goździki, dąbrówka ... a na skosie rosną głównie rozchodniki i skalnica. Wcześniej skos skarpy obsiany był trawą, ale się to nie sprawdziło.
Pozdrawiam Jola
jo_linki
Awatar użytkownika
JolantaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9576
Od: 3 lis 2008, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów,Wielkopolska

Re: jol_ka

Post »

Sporo areału masz do obsadzenia .Tylko pozazdrościć :wit .
Moja karagana też odpuszcza od korzeni .Trudno te odrosty usunąć.
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5993
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: jol_ka

Post »

Witaj :wit
Świetnie, że zdecydowałaś założyć wątek. Ciekawa byłam jak to wszystko teraz wygląda u Ciebie. Pamiętam ogrom zakupów i duuuuży teren do obsadzenia.
Warzywnik masz idealny, taki wypielony, że popadam w kompleksy.
A z karaganą mam ten sam problem. Zaczęłam się zastanawiać, czy jej nie wywalić, bo w ubiegłym roku dodatkowo jeszcze, zaczęła coś chorować :?
jol_ka
1000p
1000p
Posty: 1974
Od: 27 lip 2007, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Brodnickie

Re: jol_ka

Post »

Wiola, ja też od początku sezonu zastanawiam się, czy nie wywalić tej karagany - podrapałam się strasznie próbując pozbyć się części odrostów jeszcze zanim pokazały się liście. Teraz nie ma szans ich wyciąć, jest tak gęsto. Na razie nadrabia kwitnieniem :-)
Co do moich zakupów w poprzednich latach, nie wszystkie rośliny przetrwały - zmarzły mi wszystkie budleje i hibiskusy, większość róż kupionych u Dany, sporo cebulowych wykopałam w celu przesadzenia a później gdzieś się zagubiły i znalazłam je ostatnio przy porządkowaniu garażu...

Witaj imienniczko :-) powierzchni dużo, ale już teraz jest z tym mnóstwo pracy, więc każda kolejna rabata to wyzwanie nie tylko pod kątem jej utworzenia, ale przede wszystkim utrzymania bez chwastów :roll:

długi weekend minął szybciutko, dziś w nocy było u nas -3,5C, zmarzły mi winogrona, tulipanowiec i klonik palmowy :evil: jakoś nie pomyślałam tez, żeby przykryć aksamitki więc też już po nich :evil:

w tym roku będę mieć po raz pierwszy pomidory w gruncie - czy czekać z ich posadzeniem do 15tego i zrobić to dopiero po 'zimnej zośce'?
Pozdrawiam Jola
jo_linki
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: jol_ka

Post »

Witaj Joluś... fajnie że założyłaś wątek... będę Cię śledzić... :tan
A jak masz za dużo areału, to z chęcią bym troszkę wzięła... ;:108
U nas nie było przymrozku, ale tej nocy ma być tylko +1, więc tak na wszelki wypadek okryłam truskawki bo fajnie kwitną.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: jol_ka

Post »

Jolu, musisz naprawdę bardzo lubić truskawki, masz ich kilka razy więcej niż ja :D
Do wrzosów nie mam szczęścia, zazwyczaj mnie nie lubią, za to wrzośce rosną u mnie bez problemu.
Teren masz spory, to marzenie niejednego ogrodnika, ale i spore wyzwanie.
Będę na pewno kibicowała w Twoich poczynaniach. :D
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Re: jol_ka

Post »

Cierpliwość popłaca ;) Cześć Jolu!
Cieszę się, że otworzyłaś ponownie wątek. A ogródek jaki wypielęgnowany, jak dajesz Ty radę z dwoma szkrabami ;)
Warzywnik ogromny, to Cię czeka praca na nim przez cały sezon.. Ale przynajmniej swoje warzywa. Rośliny podrosły, w ogóle masz już fajne rabaty (i sad :D), dla mnie hitem będzie ta pierwsza różano-bylinowa jak zakwitnie ;)
Pomidory to dodatkowa praca ;) Ja z nich zrezygnowałam, bo za dużo zachodu, zwłaszcza na odległość, no i nieodpowiednia gleba. Jak jeszcze pomidory mogą wytrzymać w doniczkach, to poczekaj aż ochłodzenie przeminie. Któregoś sezonu ochłodziło się już zdrowo po Zośce, to musiałam moim pomidorom robić prowizoryczny foliak z letniej agrowłokniny ;) koszmarnie to wyglądało, ale ochroniło pomidory przed zimnem ;)
Mówisz, że winorośl podmarzła, aż boję sie pomyleć jakie u mnie są szkody...
Awatar użytkownika
Karolcia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4926
Od: 17 paź 2007, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogród jol_ki 2014

Post »

Heloł :wit
Powalił mnie warzywnik,sad i malinowo-porzeczkowy raj ;:138
W szoku jestem i podziwiam każdego za te warzywne rabaty.Trzeba mieć mnóstwo czasu by je ogarnąć.Praktycznie każdą wolną chwilę trzeba spędzać w ogrodzie.
Na całe szczęście mnie to omija,bo mam mało ziemi :heja
A i tak jest co robić ;:14
Już dwa razy w tym roku plewione i trawa skoszona w kwietniu ;:oj ale to chyba u wszystkich tak wcześnie pierwsze koszenie,bo wiosna wyjątkowa.Nie pamiętam takiej,by w kwietniu trawę kosić...U mnie to aż kosiarka gasła,tak trawa opita była :;230
Jolu,też się zastanawiam co z pomidorami robić?
Od dzisiaj ma być już 10 w nocy i tak aż do Zośki.
Porywać się na sadzenie i okrywać na noc?
Może Comcia nam pomoże :oops:

Karagany pod żadnym pozorem nie wywalaj,to cudne stworzenie.Wołaj silnego chłopa i niech te badyle natychmiast wytnie.
W trym przypadku to tylko piłka,nisko przy samej ziemi.Ja usuwam 2-3 razy w sezonie.Ostatnio Krzyśka na pomoc wołałam.
Czy obok karagany widzę jeszcze nieprzyciętą perowskię?
I jeszcze nieśmiało zapytam o kocimordki,czy dalej takie wielkie krzaczory... :;230

:wit
Pozdrawiam Magda :)
jol_ka
1000p
1000p
Posty: 1974
Od: 27 lip 2007, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Brodnickie

Re: Ogród jol_ki 2014

Post »

Gabi - cieszę się, że zawitałaś do mnie. Jak Ci brakuje powierzchni do pielenia, to zapraszam do mnie - chętnych do pracy zawsze gorąco przygarniam :-)
Moje truskawki też ładnie kwitną, mam nadzieję, że ten przymrozek im zbytnio nie zaszkodzi :roll:

Mariolka - truskawy uwielbiam i mam do nich ogromny sentyment od czasu praktyki na farmie truskawek w UK kilkanaście lat temu! Posadziłam 300 sadzonek - większość z ogrodu mamy plus dwie odmiany kupione na alle... kilka sztuk wypadło i jesienią będę dosadzać. Liczę w tym roku na porządny zbiór - będzie to ich 2gi rok.

Ala, w ogrodzie pomagają mi rodzice. Sami zrezygnowali z działki w ROD i teraz mają więcej czasu na moje areały. Warzywnik to domena mojej mamy, ja jej się mocno wtrącam co i gdzie posiać, ale pielenie to już wyłącznie jej działka (przynajmniej na razie). Rabata różano - bylinowa pokaże się w pełnej krasie dopiero za kilka lat, zaczęłam ja tworzyć w ubiegłym roku, dużo roślin jeszcze brakuje a te które są muszą się rozrosnąć.. ale będę pokazywać co tam ciekawego zakwitło.

Magda, ja też już nie wiem co z tymi pomidorami, szkoda mi ich trzymać w doniczkach a z drugiej strony okrywać co noc też mi się nie uśmiecha... może Mariolka pomoże?
dzięki za przypomnienie o przycięciu perovskii, zupełnie o tym zapomniałam ;:223 a kocimordy przesadzone w inne miejsce już nie są tak wybujałe jak kiedyś :roll:
A do karagany ruszę z piłą jak radzisz ;:134

;:3 wszystkim życzę!
Pozdrawiam Jola
jo_linki
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5993
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Ogród jol_ki 2014

Post »

Dziewczyny, pomidory w gruncie sadzi się jak już będzie po przymrozkach.
To ciepłoluby, przymrozek je zważy i będzie po nich a szkoda by było.
Ja też mam jeszcze z 1o krzaków, które nie zmieściły mi się w szklarni i jeszcze czekam ....
jol_ka
1000p
1000p
Posty: 1974
Od: 27 lip 2007, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Brodnickie

Re: Ogród jol_ki 2014

Post »

Wiolka, a jak długo jeszcze będziesz czekać? Sprawdzałam wczoraj prognozę długoterminową i na najbliższe 16 dni nie zapowiadają przymrozków, najniższa nocna temperatura ma wynieść 6 stopni...
Moja mama mówi, żeby poczekać do 20tego, że z 'zimną Zośką' to tak do końca nigdy nie wiadomo :roll:
Pozdrawiam Jola
jo_linki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”