Powojniki w towarzystwie

Powojniki
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

może się ciut powtórzę, ale... swoje pierwsze clematisy posadziłam przy starej forsycji (w tym roku), takiej sporej i rozłożystej. Forsycja kwitnie już słabo, mało atrakcyjna, ale jakoś żal mi ją wyciąć, postanowiłam, że clematisy ją "ożywią" :) Jak będzie? czas pokaże
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

Dzisiaj zakwitł , to się pochwalę: "Markham's Pink" na jałowcu.

Obrazek
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
gothi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 31 maja 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

Bardzo ładne rozwiązania proponujecie.Rzeczywiście super tworza zestawy powojniki z krzewami.
Z bluszczem jest rewelacyjny.
Musze u siebie też zastosować takie rozwiązania...
Fajnie,że dzielicie się swoją wiedzą ,można wiele podpatrzec i zastosowac u siebie.
Ponieważ mam duże straty w powojnikach po zimie to uzupełniając kolekcje będe sadził w podobnych aranżacjach jak pokazujecie.
CichaWoda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 1 maja 2012, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

Zaraziłam się :wink: i zaczynam swoją przygodę z clematisami. Kupiłam dzisiaj 3 pierwsze sadzonki i co najmniej jedną chcę posadzić przy iglakach. W innym wątku tej sekcji wyczytałam, że clemki nie lubią kwaśnej gleby, a iglaki przecież jak najbardziej (swoje podsypuję nawozami zakwaszającymi). Jak to pogodzić? Macie jakieś patenty czy są odmiany clematisów, które dobrze znoszą kwaśną glebę?
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

Nie wszystkie iglaki muszą mieć "kwaśno" - podłoża pod iglaki mają na ogół pH 4,5-5,5... więc nie taki znowu "kwas" :uszy
Poza tym powojnik, który puszcza sie na iglaki sadzi się nie bezpośrednio pod iglakiem, ale w pewnej od niego odległości... i pod kątem... w kierunku drzewka, wiec mozna mu (powojnikowi) przygotowac odpowiednio wyposazona kwaterę (nardziej wapniową). :D
CichaWoda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 1 maja 2012, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

Ave, dziękuję za odpowiedź. Jedną sadzonkę zdążyłam już posadzić i zrobiłam mniej więcej tak jak piszesz. Mam nadzieję, że będzie mu dobrze :)
Pozdrawiam,
Małgorzata
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Początkujący

Post »

Hej, wybaczcie że się podepnę, ale nie chcę tworzyc nowego watku na takie małe szybkie pytanko ;) Czy powojniki posadzone przy pniu sosny bedą się po nim pięły..? Czy bez pomocy nie ma szans?
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Początkujący

Post »

Raczej nie ma szans, żeby same się wspinały. Możesz nałożyć na pień sosny plastikową siatkę o dużych oczkach w kolorze brązowym, żeby nie rzucała sie w oczy, po niej powojnik powinien się wspinać.
Awatar użytkownika
Francesca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2205
Od: 25 maja 2010, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Początkujący

Post »

Kasiu, tylko pamiętaj, że sosna i powojnik maja inne wymagania glebowe :wink: .

Cytat z wątku o powojnikach na iglakach:
Ave pisze: Poza tym powojnik, który puszcza sie na iglaki sadzi się nie bezpośrednio pod iglakiem, ale w pewnej od niego odległości... i pod kątem... w kierunku drzewka, wiec mozna mu (powojnikowi) przygotowac odpowiednio wyposazona kwaterę (nardziej wapniową). :D
Najlepiej by było tę ziemię oddzielić, bo ja wiem - posadzić powojnik w szerokim wiadrze bez dna...?
Pozdrawiam - Agata :)
Mój ogród na mazowieckich piaskach część 1, część 2 - aktualna
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Początkujący

Post »

Dzięki kochani za odpowiedzi :) Bawić się z siatką za bardzo nie chcę - miałam nadzieję, że może powojniki same się jakoś po korze sosnowej wdrapią, ale jak nie, to trudno ;) Bluszcz posadzę, choć miałam nadzieję na coś kwitnącego ;)
Awatar użytkownika
imwsz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5120
Od: 22 lip 2011, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

A w jakiej odległości od żywotników sadzicie clematisy?
lawenda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1603
Od: 22 mar 2007, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

Błękitny Anioł i Polish Spirit na jałowcach
Obrazek

Obrazek
polla
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 20 kwie 2014, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

Ale mi ten watek poprawil nastroj :heja
Kupilam 2 pierwsze w zyciu clematiski Hagley Hybrid i Ville de Lyon, a pozniej doszlam do wniosku, ze pewnie nie przezyja skoro mam w ogrodzie tyle iglakow, ze sasiedztwo jest nieuinknione, a tu jest nadzieja ;:138
Polecilibyscie mi moze jeszcze jaka odmiana nadalaby sie jeszcze, niedosc, ze obok iglakow to jeszcze do cienia? Mam takie miejsce miedzy dwoma drzewami.. Jedno drzewko brzydko zbrazowialo z tej strony od braku slonca i chetnie posadzilabym tam wlasnie powojnik. Czytalam, ze ville de lyon dobrze rosnie w cieniu, jeszcze cos? Najchetniej kwitnacego w odcieniach rozu?
Ach i poradzcie prosze. Ziemia tam przez 20 lat zrobila sie strasznie zbita... Wystarczy, ze ja dookola clematisa,"odswieze" czy moze lepiej sprobowac posadaic go w donicy?
Z gory bardzo dziekuje za rady ;:168
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”