Nawożenie roślin ogrodowych uprawianych w doniczkach?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
reddeath
50p
50p
Posty: 61
Od: 4 sie 2012, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dyniowate w doniczkach - jaki nawóz?

Post »

"Łojezusie" :P nawozy skomponowane są tak żeby nie brakło żadnego składnika. Jednymi z ważniejszych to azot - fosfor - potas. Oznaczenie NPK żeby była jasność ;) Jeżeli zależy Ci na dużych "owocach" obrywaj kwiaty. Zostawiaj po 5 -6 na roślinie i automatycznie będą bardziej okazałe. Możesz pokombinować również z obornikiem ale jednak będzie go czuć ;) Ze względów "higienicznych" że się tak wyrażam polecam nawozy mineralne. Nie bój się ich. Może i każdorazowe podawanie jest w jakiś sposób kłopotliwe ale jeśli nie będziesz ograniczał składników to roślinki Ci się odwdzięczą.
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dyniowate w doniczkach - jaki nawóz?

Post »

Ok dziękuję :) wiem, że moje pytania mogą być męczące ale jak się człowiek nie pyta to się nie dowie. Poczytałem trochę o azofosce i tam przy płynnych nawet nie zalecają każdorazowego podawania z wodą a co 14 dni. Przypuszczam, że przy tykwach nawet częściej by nie zaszkodziło, tak czy siak w sumie nie był by to duży problem. Zastanawiam się tylko czy nie kupić raczej czegoś dedykowanego do balkonów bo to jednak mocny nawóz ogrodniczy i nie wiem jak to się w doniczkach sprawdzi?
reddeath
50p
50p
Posty: 61
Od: 4 sie 2012, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dyniowate w doniczkach - jaki nawóz?

Post »

Nie napisałam, że męczysz pytaniami :wink: lubię to co robię i staram się wytłumaczyć wszystko tak jak sama bym postąpiła :)
Azofoską podlewaj co tydzień. Trzymaj się tego co napisał producent. Z tego co pamiętam podane jest dawkowanie na ozdobne ale jutro jeszcze sprawdzę ;) Możesz ewentualnie spróbować np. Planton K, również bardzo dobry nawóz do ozdobnych. Jeżeli będziesz miał inne kwiaty w donicach to możesz spróbować Plantonu. Nie zasilałam nim tykwy ale pewnie też się sprawdzi niemniej jednak uważam, że azofoska będzie lepsza bo tak jak napisałeś jest "mocniejsza".
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dyniowate w doniczkach - jaki nawóz?

Post »

Tak, jest dawkowanie na rośliny ozdobne :) problem w tym, że tykwy leje się litrami wody, szczególnie w środku lata. A tu dawkowanie jest podane nie na ilość gruntu a na litr wody właśnie. Rozumiem, że w gruncie gdzie nadmiar ulegnie odprowadzeniu, ze względu na dużą objętość to nie ma znaczenia. Ciekaw natomiast jestem czy w przypadku doniczek te ograniczenia nie stanowią problemu, gdzie jak sama napisałaś liczy się objętość a nie powierzchnia.
reddeath
50p
50p
Posty: 61
Od: 4 sie 2012, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dyniowate w doniczkach - jaki nawóz?

Post »

Nie ma to znaczenia jeżeli nawozisz nawozami przeznaczonymi do donic. Pisałam tak nt granulatow gdzie stosuje się je w formie posypowej bez rozcienczania. Azofoską podlewaj raz w tygodniu od kwietnia do sierpnia. Jak zajade do domu to wrzuce zdjęcie tej o której mówię.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Dyniowate w doniczkach - jaki nawóz?

Post »

Rozsądniej nawozy w płynie stosować raz na dwa tygodnie w podanym stężeniu. Wtedy nie będzie się liczyć tempo parowania czy transpiracji.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dyniowate w doniczkach - jaki nawóz?

Post »

Dzięki maryann, skoro wszyscy tak sugerujecie to chyba dam się przekonać :)
Azofoska na pewno nadaje się też do doniczek? Bo opisana jest jako nawóz ogrodniczy i to mnie trochę zmyla.
reddeath
50p
50p
Posty: 61
Od: 4 sie 2012, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dyniowate w doniczkach - jaki nawóz?

Post »

Karls nie stresuj się ;) spokojnie można stosować.
Podaję zdjęcie Azofoski o którą mi chodzi.http://www.inco.pl/temp/thumbs/nawozy/m ... z_500g.jpg
Jest w opakowaniach 0,5 kg. Młode rośliny zasilamy: 2 łyżeczki na 10 litrów, starsze 4 łyżeczki/10 l . Nawozimy od kwietnia do sierpnia :wink:
wirtual82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 lip 2019, o 07:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nawóz zniszczył wszystkie pomidory! Jak nawozić pomidory odpowiednio?

Post »

Witam wszystkich,

Posypałem nawozem chemicznym pomidory (taki w granulkach do pomidorów) i w ciągu 2/3 dni wszystkie padły. Setki kwiatów zwiędły, łodygi poodpadały, a na liściach pojawiły się brązowawe plamy. Załamka. Wszystko schnie. Czy to normalne? Kupiłem ziemię bio, więc może nie było takiej potrzeby? Na opakowaniu pisało, aby po miesiącu znowu dorzucić "gnoju".

Międzyczasie, kilka dni wcześniej, podłałem takim naturalnym z dzudzownic. Wszystko padło. Dlaczego? Może jestem zbyt tępy, jak nawozić pomidory?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2725
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nawóz zniszczył wszystkie pomidory! Jak nawozić pomidory odpowiednio?

Post »

Pozdrawiam Anna
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nawóz zniszczył wszystkie pomidory! Jak nawozić pomidory odpowiednio?

Post »

Czy przeczytałeś instrukcję stosowania i zastosowałeś dawki polecane przez producenta? W granulkach jest to samo co w nawozach naturalnych tylko 100 albo i 1000x bardziej skoncentrowane . Różnica mniej więcej taka jak między puszką 2% Radlera a flaszką spirytusu. Wypij a poczujesz różnicę. :wink:
PS. Czy one są w donicach? To by tłumaczyło tak gwałtowną reakcję.
wirtual82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 lip 2019, o 07:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz zniszczył wszystkie pomidory! Jak nawozić pomidory odpowiednio?

Post »

Tak w donicach, niestety.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nawożenie roślin ogrodowych uprawianych w doniczkach?

Post »

Za duża jednorazowa ilość.Woda wyparowała i stężenie nawozów wzrosło ponad dopuszczalną normę. Gdy stężenie soli w podłożu jest wyższe niż w roślinie to traci możliwość pobierania wody. Pozostaje płukanie ziemi, może się uda odratować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”